2023'te Google'da en çok neler arandı?

Google'ın açıkladığı “Year in Search 2023” raporuna göre 2023'te hakkında en çok arama yapılan haber konusu Gazze'deki çatışmalar olurken sahada kalbi duran Amerikan Futbolu oyuncusu Damar Hamlin, hakkında en çok arama yapılan kişi oldu

2023'te Google'da en çok neler arandı?
Google'ın açıkladığı “Year in Search 2023” raporuna göre 2023'te hakkında en çok arama yapılan haber konusu Gazze'deki çatışmalar olurken sahada kalbi duran Amerikan Futbolu oyuncusu Damar Hamlin, hakkında en çok arama yapılan kişi oldu .

Teknoloji devi Google, 2023 yılında küresel çapta en çok hangi aramaların yapıldığıyla ilgiki raporunu Pazartesi günü açıkladı.

“Year in Search 2023” başlıklı rapora göre 2023 yılında küresel çapta en çok araması yapılan haberler sırasıyla İsrail ve Gazze'de savaş, Titanic gemisinin enkazını incelemek için dalış yapan ancak içe patlama sonucu parçalanan Titan denizaltısı ile Hilary, Idalia ve Lee kasırgaları oldu.

En çok arama yapılan kişiler listesindeyse en üst sırada Damar Hamlin bulunuyor. Amerikan Futbolu Ligi takımlarından Buffalo Bills'in oyuncusu olan Hamlin'in kalbi, Ocak ayında oynanan bir maç sırasında durmuş ve oyuncu, uzun bir iyileşme sürecinden sonra yeniden sahalara dönmüştü. Listede yine 2023 başında kar temizleme aracının altında kalarak yaralanan ünlü aktör Jeremy Renner, ünlü şarkıcı Taylor Swift'in erkek arkadaşı olan Amerikan Futbolu oyuncusu Travis Kelse, muhafazakar televizyon yorumcusu Tucker Carlson ve 16 yaşındaki hip-hop şarkıcısı Lil Tay da bulunuyor.

Bu yıl hayatını kaybeden ünlüler arasında haklarında en çok Google araması yapılan isimlerse sırasıyla Matthew Perry, Tina Turner, Jerry Springer, Jimmy Buffett ve Sinead O'Connor oldu.

Son yıllarda ruh sağlığıyla ilgili sorunlarını kamuoyu ile paylaşan Sinead O’Connor’ın ölüm nedeni açıklanmadı.
İLGİLİ HABERLER

Ünlü müzisyen Sinead O'Connor hayata veda etti

En çok aranan filmler Barbie, Oppenheimer, Sound of Freedom, Everything Everywhere All At Once ve Guardians of the Galaxy vol.3 olurken televizyon dizileri sıralamasında The Last of Us, Ginny & George, Queen Charlotte: A Bridgerton Story, Daisy Jones & The Sixth ve Wednesday yer aldı.

Google'de “ne kadar zamanda bir” ya da “ne sıklıkta” kategorisinde en çok şu sorulara yanıt arandı: Roma İmparatorluğu'nu ne sıklıkta düşünüyorsunuz? World Baseball Classic (Dünya Beyzbol Şampiyonası) ne kadar zamanda bir düzenleniyor? Mavi Ay ne kadar zamanda bir oluyor? Dünya Kupası ne kadar zamanda bir düzenleniyor? Trenler ne sıklıkta raydan çıkıyor?

Google kullanıcılarının kafasını karıştıran sorulara açıklık getirmek için yaptıkları aramaların başındaysa The Menu, No One Will Save You ve Reptile adlı filmlerle Silo adlı dizi ve İsrail-Filistin meselesi geliyor.

Yapılış tarifi en çok aranan yiyecek ve içecekler listesindeki ilk beş ise şöyle: Grimace shake, lazanya çorbası, tavuklu turta, siyah kek ve reality show dizisi Vanderpump Rules ile ünlü olan bir martini türü olan Pumptini.