ATGB-Berlin'den Zafer Sırakaya'ya Ziyaret

Alman-Türk Gazeteciler Birliği Asbaşkanı Mustafa Ekşi, üç günlük Ankara ziyaretinde yurtdışından sorumlu parti genel başkan yardımcılarının ilk ziyaretini Ak Parti genel merkezinde gerçekleştirdi.

ATGB-Berlin'den Zafer Sırakaya'ya Ziyaret
AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcı Zafer Sırakaya, ATGB-Berlin Asbaşkanı Mustafa Ekşi
ATGB-Berlin'den Zafer Sırakaya'ya Ziyaret
ATGB-Berlin'den Zafer Sırakaya'ya Ziyaret

Ankara-

Alman-Türk Gazeteciler Birliği Asbaşkanı Mustafa Ekşi, AK Parti'nin Yurt Dışından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya'yı ziyaret etti. Yoğun çalışma programına rağmen ATGB.Berlin Asbaşkanı ile bir araya gelen Sırakaya, Ekşi'yi sıcak bir şekilde karşıladı ve kendisiyle uzun bir süre sohbet etti.

Milletvekili  Sırakaya ve ATGB.Berlin Asbaşkanı Ekşi, yurt dışında Türkçe yayım yapan medyanın sorunlarını ele aldı. Zafer Sırakaya'nın Almanya'yı çok iyi tanıması, konulara vakıf olması, önümüzdeki dönemde sorunlara çözüm bulunacağı hususunda umut verdi.

Asbaşkan Mustafa Ekşi ziyaret kapsamında Zafer Sırakaya'ya ATGB.Berlin adına bir teşekkür plaketi takdim etti. Hatıra fotoğrafı çekildikten sonra sohbet sona erdi.

Zafer Sırakaya Kimdir?

1974 yılında Almanya’nın Herne şehrinde doğdu.

İlkokulu Almanya’da bitirdikten sonra, Bursa’da İmam Hatip Lisesi Orta Okulu’nu ve ardından Yıldırım Beyazıt Lisesi’ni tamamladı.

1998 yılında Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu.

Londra University of Wales İşletme Yönetimi bölümünde yüksek lisans yaptı.

2004 – 2014 yılları arasında kurucu üyesi olduğu Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) Genel Koordinatörlüğü, Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, Ekonomi İşlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yaptı.

MÜSİAD Kuzey-Ren Vestfalya Yönetim Kurulu Üyeliği, Avrupa Tokatlılar Yardımlaşma Derneği Başkanlığı, Türk Alman Liberaller Birliği Başkan Yardımcılığı, Almanya Divanı Kurucu Üyeliği ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

2014 – 2016 yılları arasında AK Parti Brüksel Temsilciliği’nde başkanlık görevi yaptı.

2015 yılından itibaren Avrupa Parlamentosu’nda AK Parti’nin üyesi olduğu Avrupalı Muhafazakarlar ve Reformistler İttifakı’nın (AECR) Yönetim Kurulu üyeliği ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

2016 – 2018 yılları arasında da UETD Genel Başkanı olarak görev yaptı.

24 Haziran 2018’de 27. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili olarak seçildi.

21 Eylül 2018, 7 Nisan 2023 tarihleri arasında AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

14 Mayıs 2023 tarihinde 28. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili olarak seçildi

10 Ekim 2019 tarihinde kurulan TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyonu`na 16 Ekim 2019 tarihinde başkan olarak seçilen Zafer Sırakaya bu görevini, TBMM 27. Dönem sonuna kadar devam ettirdi.

Zafer Sırakaya Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan`ın taktiri ile 19 Haziran 2023 tarihinde AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Çok iyi derecede Almanca ve İngilizce bilen Zafer Sırakaya evli ve 3 çocuk babasıdır.

İlgili Haber

ATGB-Berlin'den Cumhuriyet Halk Partisine Ziyaret