CANLI BLOG: Biden, İran’ın İsrail saldırısını kınadı ve G-7 liderlerini toplayacağını duyurdu

CANLI BLOG: Biden, İran’ın İsrail saldırısını kınadı ve G-7 liderlerini toplayacağını duyurdu

İsrail-İran gerilimi tırmanacak mı?

WASHINGTON —ABD İran’ın doğrudan İsrail’i hedef alan saldırısının ardından İsrail’in savunmasına güçlü destek vermekle birlikte İran’la bir savaş istemediğinin altını çiziyor. Biden yönetiminden üst düzey bir yetkili, İsrail’e bölgede gerilimin tırmanmasına ilişkin risklerin “dikkatli ve stratejik” şekilde düşünülmesi gerektiğini net şekilde ilettiklerini söyledi.

İran’ın insansız hava araçları ve balistik füzelerle yaklaşık beş saat süren saldırıda doğrudan İsrail’i hedef alması, şimdiye kadar iki ülke arasında bölgede farklı gruplar üzerinden ilerleyen dolaylı çatışmayı daha görünür hale getirdi. Amerikalı yetkililer, İran ve onunla bağlantılı gruplara karşı İsrail’in savunmasına güçlü destek ifade ederken, bölgede İran’la bir savaş istemediklerinin de altını çiziyor.

11:31

İran'ın İsrail'e saldırısı uçuşlarda aksaklıklara neden oluyor

İran'ın İsrail'e yönelik füze ve drone saldırılarının Avrupa ile Asya arasında sefer yapan uçakların seçeneklerini daha da daralttığı bildirildi. Küresel havayolları Pazartesi günü uçuşlarda aksamalarla karşı karşıya kaldı.

Son iki gün içinde 10’dan fazla havayolu, uçuşlarını iptal etmek veya yeniden yönlendirmek zorunda kaldı.

Hava sahasını ve havalimanlarını denetleyen OPSGROUP'un kurucusu Mark Zee'ye göre bu, 11 Eylül 2001'de Dünya Ticaret Merkezi'ne düzenlenen saldırıdan bu yana hava yolculuğunda yaşanan en büyük aksama oldu.

Zee, İran'ın hava sahasının Avrupa ile Asya arasında seyahat eden havayolları tarafından kullanıldığını ve bu taşıyıcıların Türkiye, Mısır veya Suudi Arabistan üzerinden olmak üzere sınırlı alternatif rotaları olacağını söyledi.

İsrail hava sahasını Cumartesi günü kapattıktan sonra Pazar sabahı yeniden açtı. Ürdün, Irak ve Lübnan da kendi bölgeleri üzerinden uçuşlara yeniden başladı.

10:57

Türkiye, İran’ın İsrail saldırısına ne tepki verdi?

İran’ın İsrail’e yönelik insansız hava araçları ve füzelerle haftasonunda yaptığı saldırıların ardından ilk resmi açıklama dün Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü savaşın yayılma ve tırmanma riski barındırdığına dair uyarılarını uzun süredir tüm muhataplarına hatırlattığı vurgulandı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da ABD'li mevkidaşı Antony Blinken'la görüştü.

israil savaş kabinesi İran’a karşılık verilmesi konusunda uzlaştı ama ayrıntılarda bölündü

İsrailli yetkililer Başbakan Netanyahu’nun savaş kabinesinin İran’a karşılık verilmesi yönünde uzlaştığını ancak, karşılığın zamanlaması ve boyutu konusunda bölündüğünü belirtti. Savaş kabinesinin yeniden toplanması bekleniyor.

Beş üyeli savaş kabinesinde Başbakan Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Benny Gantz yer alan isimlerden.

Eski Savunma Bakanı Gantz, daha önce yaptığı açıklamada, İsrail’in seçeceği bir zamanda İran’a karşılık verileceğini belirtmişti.

20:36

G-7 liderleri İran'ın İsrail saldırısını kınadı

G7 ülkelerinin liderleri İran'ın İsrail'e yönelik saldırısını kınadı ve Ortadoğu'da bölgesel gerilimin kontrolden çıkmasının önlenmesi için çalışacaklarını belirtti.

G-7 liderleri İran’ın İsrail saldırısının ardından görüşme kararı almıştı.

Liderler video konferans aracılığıyla görüştü.

Dönem başkanı İtalya tarafından yapılan açıklamada, "İran, eylemleriyle bölgenin istikrarsızlaştırılmasına doğru bir adım daha attı ve bu kontrol edilemeyen bir bölgesel gerilimi kışkırtma riskini taşıyor. Bundan kaçınılmalıdır" ifadesine yer verildi.

Yaklaşık bir saat süren görüşmede G7 liderleri, İran'a itidal çağrısında bulundu.

Açıklamada, "İran’ın saldırılarını durdurmasını talep ediyoruz ve istikrarı daha da bozan girişimlere yanıt olarak şimdi daha fazla önlem almaya hazırız" denildi.

Biden: “İsrail’in dron ve füzelerin tamamına yakınını düşürmesine yardım ettik”

Başkan Joe Biden, İran’ın İsrail’e saldırısını kınadı ve bu saldırıya müşterek bir diplomatik yanıtı koordine etmek için bugün G-7 liderlerini toplayacağını açıkladı.

Biden, ülkesinin İsrail’in güvenliğine yönelik sarsılmaz taahhüdünün altını çizmek için İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile görüştüğünü de bildirdi.

İran’ın İsrail’e hava saldırısıyla ilgili yazılı açıklama yayınlayan Biden, “Bugün, İran ve Yemen, Suriye ve İran’da faaliyet gösteren taşeron grupları, İsrail’deki askeri tesislere karşı eşi görülmemiş bir hava saldırısı düzenledi. Bu saldırıları mümkün olan en sert şekilde kınıyorum” ifadesini kullandı.

16:33

Sunak: “İngiliz jetleri İran'a ait insansız hava araçlarını düşürdü”

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak İngiliz askeri jetlerinin İran'ın İsrail'e saldırısında fırlattığı insansız hava araçlarını vurduğunu söyledi ve çatışmanın tırmanmasını önlemek için "sakin kafaların galip gelmesi" çağrısında bulundu.

Sunak, "Uçaklarımızın bir dizi İran’a ait insansız hava aracını düşürdüğünü doğrulayabilirim" dedi.

Sunak, “İsrail'in ve daha geniş anlamda bölgenin güvenliğinin yanındayız ki bu, elbette kendi ülkemizdeki güvenliğimiz için de önemlidir” ifadelerini kullandı.

Fidan’dan telefon diplomasisi


Diplomatik kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Bakan Fidan, İran’ın 13 Nisan gecesi İsrail’e yönelik gerçekleştirdiği misillemenin ardından bölgede Türkiye’nin daha fazla tırmanma olmasını istemediğini iletti; gerilimi artıracak adımların sona ermesinin arzu edildiğini muhatabına aktardı.

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, İsrail’e karşı misilleme operasyonunun sona erdiğini, İran’ın saldırıya uğramadığı takdirde yeni bir harekata girişmeyeceğini söyledi. Abdullahiyan, İran’ın yeni bir saldırıya uğraması halinde bu defa daha güçlü bir karşılık vereceğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ayrıca İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Her iki isim de bölgede tırmanmanın daha fazla artmaması gerektiğini vurguladılar.

14:26

İran üç Avrupa ülkesinin büyükelçisini Dışişleri’ne çağırdı

İran Dışişleri Bakanlığı, İsrail’e yönelik saldırısını kınayan üç Avrupa ülkesinin büyükelçisini çağırdı. Bu ülkeler, İngiltere, Almanya ve Fransa.

Bakanlığın internet sitesinden yapılan büyükelçilerin, bu ay başında Suriye'deki İran Büyükelçilik yerleşkesine düzenlenen ve iki İranlı generalin ölümüyle sonuçlanan saldırıya misilleme olarak İran'ın İsrail'e karşı düzenlediği operasyonla ilgili olarak hükümetlerinin "sorumsuz tutumları" nedeniyle çağrıldıklarını belirtti.

13:41

Rusya: "Son derece endişeliyiz"

Rusya Dışişleri Bakanlığı, İran'ın İsrail'e saldırmasının ardından "son derece endişeli" olduğunu bildirdi.

Bakanlık, Ortadoğu hükümetlerinin, sorunlarını siyasi ve diplomatik yollarla çözmesini umduğunu belirtti.

Açıklamada BM Güvenlik Konseyi'nin, İsrail'in 1 Nisan'da İran'ın Suriye'deki büyükelçilik yerleşkesine saldırmasına "yeterince tepki vermesinin" Batılı devletler tarafından engellendiği de belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Başta İsrail-Filistin çatışması olmak üzere Ortadoğu'daki çözülmemiş krizlerin sorumsuz ve provokatif eylemlerle körüklendiği ve bölgede gerilimin artmasına yol açacağı konusunda defalarca uyarıda bulunduk" denildi.


13:10

Dünya liderleri İran’ı kınayarak, itidal çağrısında bulundu

Dünya liderleri, İran’ın İsrail’e yönelik insansız hava araçları ve füzelerle yaptığı saldırıya tepki gösterdi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise yaptığı yazılı açıklamada, "İran İslam Cumhuriyeti'nin İsrail'e yönelik kapsamlı saldırısıyla ortaya çıkan ciddi gerilimi şiddetle kınıyorum. Bu düşmanlıkların derhal son bulması çağrısında bulunuyorum” dedi.

11:13

İran saldırının beklediğinden daha başarılı olduğunu açıkladı

İran Devrim Muhafızları Komutanı General Hüseyin Selami, İsrail'e karşı düzenlenen operasyonun beklenenden daha başarılı olduğunu söyledi.

General Selami, devlet televizyonuna verdiği bir mülakatta, halen bilgi topladıklarını ancak "sahadan gelen ayrıntılı rapor ve belgelenen isabetler, bu operasyonun daha başarılı olduğunu gösteriyor" dedi.

Selami ayrıca İran güçlerinin "Siyonist düşmanın yaptığı kötülükle" eşleşen sınırlı bir operasyon gerçekleştirdiğini söyledi.

İsrail hava savunma sistemini karmaşık, çok katmanlı ve gelişmiş olarak tanımlayan Selami bu sistemi aşmanın çok zor bir iş olduğunu kaydetti.

İran Devrim Muhafızları Komutanı, "Bu, insansız hava araçlarını, seyir füzelerini ve balistik füzeleri bu alandan geçirebilecek ve hedefleri son derece yüksek doğrulukla yerde imha edebilecek bir operasyon tasarlamak anlamına geliyor" dedi.

10:38

Netanyahu: "Durdurduk, püskürttük, birlikte kazanacağız"

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İsrail ordusunun İran tarafından fırlatılan 300’den fazla insansız hava aracının ve füzenin neredeyse tamamının düşürüldüğünü açıklamasının ardından, ülkesinin zafere ulaşacağı sözünü verdi.

1 Nisan’da Tahran'ın Şam Büyükelçiliği yerleşkesine İsrail tarafından yapıldığı şüphenilen saldırının ardından, İran dün gece İsrail’e insansız hava araçları ve füzelerle misilleme saldırısı düzenledi. Saldırılar, bölgede daha geniş çaplı bir bölgesel çatışma tehdidini arttırdı.

Netanyahu bugün X sosyal medya hesabından,"Durdurduk, püskürttük, birlikte kazanacağız" diye yazdı.

İsrail ordusu, silahlı kuvvetlerin İran'a ait insansız hava araçlarının ve füzelerin yüzde 99'undan fazlasını düşürdüğünü açıklamıştı.

10:11

Ürdün, Irak ve Lübnan hava sahalarını yeniden açtı

Ürdün, Irak ve Lübnan, İran'ın İsrail'e karşı insansız hava aracı ve füze saldırıları başlatması üzerine Cumartesi günü geç saatlerde kapattıkları hava sahalarını Pazar günü yeniden açtıklarını açıkladı.

Ürdün devlet televizyonu havacılık yetkililerine dayandırdığı haberinde ülkenin hava trafiği operasyonlarına yeniden başladığını duyurdu. Irak'ın havacılık otoritesi ise güvenlik risklerinin artık aşıldığını bildirdi.

Bölgedeki iki güvenlik kaynağı, İran ve İsrail arasında yer alan Ürdün'ün, topraklarını ihlal eden herhangi bir insansız hava aracı ya da füzeyi engellemek üzere hava savunma sistemlerini hazırladığını söyledi.

09:05

İran'ın saldırısını kınayan AB liderlerinden itidal çağrısı

AB liderleri, İran’ın İsrail’e yönelik insansız hava araçları ve füzelerle yaptığı saldırıları kınadılar.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen sosyal medya hesabından, İran'ın İsrail'e yönelik haksız saldırısını şiddetle kınadığını ifade ederek, “İran’a ve destekçilerine bu saldırıları derhal durdurmaları çağrısında bulunuyorum. Tüm aktörler gerilimi artık daha fazla tırmandırmaktan kaçınmalı ve bölgede istikrarın yeniden tesis edilmesi için çalışmalıdır” dedi.


Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel de, saldırıyı kınayarak, “Bölgesel gerilimin daha da tırmanmasını önlemek için herşey yapılmalıdır. Daha fazla kan dökülmesi önlenmelidir. Ortaklarımızla birlikte durumu yakından takip etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.


AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de, “İran'ın İsrail'e yönelik kabul edilemez saldırısını şiddetle kınar. Bu eşi benzeri görülmemiş bir tırmanış ve bölgesel güvenliğe yönelik ciddi bir tehdittir” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da X sosyal medya hesabından, "İran'ın İsrail'e karşı başlattığı ve bölgeyi istikrarsızlaştırma tehdidi oluşturan eşi benzeri görülmemiş saldırıyı en güçlü ifadelerle kınıyorum" diye yazdı.

Ülkesinin İsrail ve halkıyla dayanışma içinde olduğunu vurgulayan Macron, "Fransa ortaklarıyla gerilimi düşürmeye çalışıyor ve itidal çağrısında bulunuyor" dedi.

ABD Savunma Bakanı İsrailli mevkidaşıyla bir kez daha görüştü

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’la ikinci kez telefonda görüşerek, ülkesinin İsrail’e verdiği desteği yineledi.

Pentagon'dan yapılan açıklama Bakan Austin ayrıca, İran ve bölgedeki diğer unsurların gelecekte herhangi bir saldırısına karşı İsrail'i savunmak için ülkesinin tam desteğine güvenebileceğini bir kez daha ifade etti.

06:50

İran’ın İsrail’e saldırısının ardından Tahran’da sevinç gösterileri

İran’ın İsrail’e saldırısının ardından başkent Tahran sokaklarında kutlamalar yapıldı.

İranlılar, saldırı haberlerinin ardından başkentte sokaklara döküldü.

Kimileri araçlarıyla kutlamalara katılarak, kornalar çaldı ve arabalarının camından İran bayrağı salladı. Kutlamalara yaya olarak katılanlarsa, havai fişek patlattı ve “İsrail’e ölüm” şeklinde sloganlar attı.

06:17

Beyaz Saray’da olağanüstü İsrail-İran mesaisi

Başkan Joe Biden, İran’ın İsrail’e misilleme saldırısının ardından ulusal güvenlik ekibini topladı. Biden, İran'dan kaynaklı tehditlere karşı ABD’nin İsrail’e sarsılmaz desteğini vurguladı. ABD’ye ait hava savunma sistemlerinin, İran İHA'larının bazılarını etkisiz hale getirdiği belirtiliyor
04:31

İsrail ordusu İran'ın saldırısının sona erdiğinin sinyalini verdi


İsrail ordusu, ülke halkına yönelik daha önce yayınladığı sığınma yerleri bulmak için hazırlık yapma uyarısını kaldırdığını açıkladı.

Bu açıklama, İran’dan füze ve dron ateşinin sona erdiğinin sinyali olarak yorumlandı.

BM Güvenlik Konseyi İsrail'in talebi üzerine acil toplanacak

Öte yandan İsrail, BM Güvenlik Konseyi’nin İran konusunda acil oturum düzenlemesini talep etti.

İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, Konsey’in İran’ın İsrail’e saldırısını kınamak ve İran Devrim Muhafızları’nı terör örgütü ilan etmek için acilen toplanmasını istediklerini belirtti.

Erdan sosyal medya platformu X’te paylaştığı mesajda, “İran’ın saldırısı küresel barış ve güvenliğe ciddi bir tehdittir ve Konsey’den İran’a karşı somut tedbir alınması için eldeki her aracı kullanmasını bekliyorum” ifadesini kullandı.

Bu talebin ardından bir diplomat, BM Güvenlik Konseyi'nin Pazar günü bir oturum düzenlemeyi planladığını söyledi. İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan diplomat, oturum saatinin şimdilik, yerel saatle 16:00 olarak belirlendiğini kaydetti.

03:52

İngiltere, Almanya, Fransa ve Kanada İran’ın saldırısını kınadı

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İran'ın İsrail' e karşı düzenlediği saldırıyı kınadı.

Sunak , "İran rejiminin İsrail'e karşı pervasızca saldırısını en güçlü şekilde kınıyorum. İran bir kez daha, kendi arka bahçesine kaosun tohumlarını ekme niyetinde olduğunu gösterdi" dedi.

İngiltere'nin, İsrail ile Ürdün ve Irak dahil tüm bölgesel müttefiklerinin güvenliğine desteğini sürdüreceğini vurgulayan Sunak, "Müttefiklerimizle birlikte, durumu istikrarlı hale getirmek ve gerilimin daha fazla tırmanmasını önlemek için aceleyle çalışıyoruz. Hiç kimse daha fazla kan dökülmesini istemiyor" ifadelerini kullandı.

Fransa Dışişleri Bakanı Stephane Sejourne de yaptığı yazılı açıklamada, “İran, daha önce eşine rastlanmamış böylesine bir adım atarak, istikrar bozucu faaliyetlerinde yeni bir eşiği geçti” dedi.

Sejourne, İran’ın saldırısının, askeri gerilimi tırmandırma riskini beraberinde getirdiğini belirtti.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da sosyal medya platformu X’te paylaştığı mesajda, ülkesinin, “devam eden saldırıyı en sert şekilde kınadığını” vurguladı.

Saldırının tüm bölgeyi bir kaosa sürükleyebileceği uyarısında bulunan Baerbock, “İran ve vekil güçleri derhal bu saldırıları durdurmalı” dedi ve İsrail’le tam dayanışma mesajı verdi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da, “İran’ın İsrail’e karşı havadan saldırılarını net biçimde kınadıklarını” belirtirken, İsrail’in yanında olduklarını ve bu saldırılardan kendini ve halkını koruma hakkını desteklediklerini vurguladı.

Trudeau, “İran’ın, Hamas’ın 7 Ekim’deki vahşi saldırısını desteklemesinin ardından bu son sergilediği eylemler bölgeyi daha da istikrarsızlaştıracak ve kalıcı barışı daha zor hale getirecek” ifadesini kullandı.

03:49

İsrail: “İran 200’ün üzerinde dron ve füze fırlattı; yaylım ateşi devam ediyor”

İsrail ordusu, İran’ın şimdiye kadar İsrail’e 200’ün üzerinde dron ve füze fırlattığını açıkladı.

Fırlatılanların çoğununun, İsrail sınırlarına ulaşmadan havada vurularak etkisiz hale getirildiğini belirten ordu, İran’ın yaylım ateşinin devam ettiğini kaydetti.

İsrail ordu sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, karadan karaya fırlatılan az sayıda İran füzesinin İsrail topraklarına isabet ettiğini, bir kızın yaralandığını ve güneydeki bir askeri tesiste hafif hasar meydana geldi.

03:22

BM Genel Sekreteri: "Dünya yeni bir savaşı kaldırabilecek güçte değil"

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İran’ın saldırısı sonrasında taraflara itidal çağrısında bulundu, dünyanın yeni bir savaşı kaldıramayacağını söyledi.

Genel Sekreter mesajında şu ifadeleri kullandı: “İran İslam Cumhuriyeti'nin bu akşam İsrail'e yönelik başlattığı geniş çaplı saldırının temsil ettiği ciddi gerilimi şiddetle kınıyorum. Bu düşmanlıkların derhal durdurulması çağrısında bulunuyorum. Bölge çapında yıkıcı bir tırmanışın tehlikesi konusunda derin endişe duyuyorum. Ortadoğu'da birçok cephede büyük askeri çatışmalara yol açabilecek her türlü eylemden kaçınmak için tüm tarafları azami itidal göstermeye çağırıyorum. Ne bölgenin, ne de dünyanın yeni bir savaşı kaldıramayacağını defalarca vurguladım.”

Biden, ulusal güvenlik ekibiyle İran’ın İsrail’e saldırısını değerlendiriyor

"ABD güçleri İHA'ları düşürmeye devam ediyor"

VOA Ulusal Güvenlik Muhabiri Jeff Seldin, bir ABD askeri yetkilisinin VOA’ya Ortadoğu’daki ABD güçlerinin İran’ın İsrail yönüne gönderdiği İHA’ları düşürmeye devam ettiğini doğruladığını duyurdu.

Yetkiliye göre ABD, İsrail'e "ek savunma desteği sağlama" ve "bölgede faaliyet gösteren ABD güçlerini koruma" kararlılığını sergiledi.

01:45

İran’ın BM Temsilciliği’nden ABD’ye: “Uzak dur”

İran’ın New York’taki Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği, X sosyal medya platformunda yaptığı paylaşımda, “Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın meşru savunmaya ilişkin 51. Maddesi uyarınca başlatılan İran'ın askeri harekatı, Siyonist rejimin Şam'daki diplomatik binalarımıza yönelik saldırısına misilleme amacıyla düzenlendi” ifadelerini kullandı.

Paylaşımda, “Böylece konunun kapandığı düşünülebilir. Ancak İsrail rejiminin bir hata daha yapması durumunda İran'ın tepkisi çok daha sert olacaktır. Bu, İran ile haydut İsrail rejimi arasındaki, ABD'nin UZAK DURMASI GEREKEN bir çatışma!” denildi.

01:30

Başkan Biden Washington'da Ulusal Güvenlik Danışmanları'yla biraraya geldi

Haftasonu Delaware'de olması planlanan ABD Başkanı Joe Biden, ulusal güvenlik ekibiyle Ortadoğu’daki son gelişmeleri değerlendirmek için gezisini erken sonlandırarak Washington’a döndü.

Başkan Biden, Beyaz Saray'da Ulusal Güvenlik Danışmanları'yla biraraya geldi.

Biden, Cuma günü, İran’ın İsrail’e yakında bir saldırı düzenleyeceğini öngördüğünü açıklayarak Tahran’ı uyarmıştı.

01:16

Ürdün ve Lübnan hava sahalarını geçici olarak kapattı

Reuters haber ajansında yer alan bir habere göre, bölgeden iki güvenlik kaynağı, Ürdün'ün hava savunmasının, hava sahasını ihlal eden herhangi bir İran insansız hava aracını veya uçağını durdurmaya ve düşürmeye hazır olduğunu söyledi.

Kaynaklar, Ürdün ordusunun yüksek alarm durumunda olduğunu ve radar sistemlerinin drone faaliyetlerini izlediğini söylediler.

Lübnan da hava sahasını geçici olarak kapattığını duyurdu.

01:13

Beyaz Saray'dan açıklama

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Adrienne Watson yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden'ın ulusal güvenlik ekibi tarafından düzenli olarak bilgilendirildiğini ve İsrailli yetkililerin yanısıra ABD'li ortaklar ve müttefiklerle sürekli iletişim halinde olduğunu açıkladı.

"İran'ın İsrail'e misilleme saldırısı insansız hava araçlarıyla başladı"

İsrail ordusu, İran'ın patlayıcı yüklü 100'den fazla insansız hava aracıyla kendisini hedef aldığını açıkladı. İran'ın yarı resmi haber ajansı Mehr ajansına göre İran Savunma Bakanı Muhammed Rıza Aştani, İsrail'in İran'a yönelik saldırıları için hava sahasını ya da topraklarını açan ülkelere "Tahran'ın sert yanıt vereceği" uyarısında bulundu.

İsrail basınında yer alan haberlerde, İran'ın bir dizi füze de ateşlediği ancak bazı füze ve insansız hava araçlarının Suriye ya da Ürdün üzerinde düşürüldüğü belirtildi. İran'ın İsrail'e karşı insansız hava aracı dışında seyir füzelerini de kullanıp kullanmadığına ilişkin net bir bilgi ise henüz yok.

İnsansız hava araçlarının İsrail'e ulaşmasının zaman alacağını belirten İsrail ordusu, tehdit altındaki bölgelerde sirenlerin çalacağını ve savunma kabiliyetinin insansız hava araçlarına müdahale için hazır olduğunu belirtti.

İsrail ordusu sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, İran’ın olası bir misilleme saldırısına karşı tedbirleri televizyonda yayınlanan bir bilgilendirme yayınında açıkladı.

İran, 1 Nisan'da Şam'daki büyükelçiliğine yönelik saldırıdan İsrail'i sorumlu tutmuş; İsrail saldırıyı ne yalanlamış ne de doğrulamıştı. Saldırıda İran Devrim Muhafızları'nın İran sınırı dışındaki askeri operasyonlarından sorumlu olan Kudüs Gücü'nden bir komutan ve altı subay ölmüştü. Tahran bu saldırının ardından İsrail'e karşılık vereceğini belirtmişti.