"Kuklalı Eyleme İlişkin Soruşturma Açılmayacak"

İsveç gazetesi Aftonbladet, İsveçli savcının geçen hafta başkent Stockholm'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kuklasının bir sokak lambasına ayaklarından asılması olayıyla ilgili resmi soruşturma açılmayacağını bildirdiğini yazdı

"Kuklalı Eyleme İlişkin Soruşturma Açılmayacak"

İsveç gazetesi Aftonbladet, İsveçli savcının geçen hafta başkent Stockholm'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kuklasının bir sokak lambasına ayaklarından asılması olayıyla ilgili resmi soruşturma açılmayacağını bildirdiğini yazdı.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström
İLGİLİ HABERLER

İsveç Dışişleri Bakanı’ndan “Kukla” Açıklaması

Geçen hafta Stockholm belediye sarayının önüne Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gerçek boyutlu bir kuklasının asıldığını gösteren bir video kaydı, Ankara'da büyük tepkiyle karşılanmıştı. İsveç Büyükelçisi Perşembe günü Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmış ve olayın sorumlularının yargılanmasını talep etmişti.

Ancak İsveçli bir savcı, kuklalı eylemin İsveç yasalarına göre cezalandırılacak bir durum olmadığına karar verdi.

Savcı Lucas Eriksson, bugün Aftonbladet gazetesine yaptığı açıklamada, "Bu eylem, bana bir hakaret vakası olarak geldi, ancak hakarete varan bir durum olmadığını düşündüm. Bir ön soruşturma açılmaması yönünde karar verdim" şeklinde konuştu.

İsveç’in Ankara Büyükelçisi Staffan Herrstrom
İLGİLİ HABERLER

İsveç Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na Çağrıldı

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrasında NATO üyeliği başvurusu yapan İsveç, ittifaka üye olabilmek için Türkiye'nin onayını almayı bekliyor. Ankara ise terörist olarak tanımladığı, çoğu Kürt militan ve 2016 darbe girişiminin sorumluları olan kişilere karşı İsveç'in daha net bir tavır takınması gerektiğini vurguluyor.

Finlandiya ve İsveç, 2022'de, Ankara'nın bu iki ülkenin NATO üyeliğine itirazlarını gidermek için Türkiye ile üçlü bir anlaşma imzalamıştı.

Geçen hafta kuklalı eylemi kınayan İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ise bunun İsveç'in NATO'ya katılma girişimini sabote eden bir eylem olduğunu kaydetmişti.