İngiltere Taç Giyme Törenine Hazırlanıyor

İngiltere Kralı III. Charles, Londra’daki Westminster Manastırı’nda düzenlenecek dini törende taç giyecek. Charles ve oğlu Prens William, bugün Buckingham Sarayı önünde tebrik etmek için gelen halkı selamladı

İngiltere Taç Giyme Törenine Hazırlanıyor

İngiltere, yarın başkent Londra’da düzenlenecek Kral III. Charles’ın taç giyme törenine hazırlanıyor.

Törende Charles, 22 karat altından yapılmış 360 yıllık bir taç takacak. 30 santimetreden uzun taç, iki kilodan fazla ağırlığa sahip.

Charles ve oğlu Prens William, bugün Buckingham Sarayı önünde tebrik etmek için gelen halkı selamladı.

Charles’ın bazı hayranları, yarınki töreni şimdiden sarayın önünde beklemeye başladı.

Bekleyenlerin ellerini sıkarak tebrikleri kabul eden Charles, “Tanrı Kral’ı korusun” sloganlarıyla karşılandı. Sarayın önündeki cadde, yarın geçit töreninin merkezi olacak.

Eşi Kate ile birlikte sarayın önündeki alana gelen William, halkla sohbet etti ve birlikte fotoğraf çektirdi.

Yarın Westminster Manastırı’nda yapılacak taç giyme törenine yabancı devlet başkanları ve ileri gelenler katılacak.

Törende ABD'yi First Lady Jill Biden temsil edecek.

Jill Biden bugün İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'ın eşi Akshata Murty ile biraraya geldi.

İlk kez biraraya gelen Biden ve Murty, Downing Caddesi’nde başbakanlık konutu ve ofisinin bulunduğu 10 numaralı bina önünde fotoğraf çektirdiler.

Biden bugün öğleden sonra Murty ile birlikte yerel bir okulu ziyaret etti.

Ayrıca Biden’ın bugün ABD büyükelçiliği personeli ve Buckingham Sarayı'ndaki bir resepsiyonda Kral Charles ile biraraya gelmesi planlandı.

ABD Başkanı Joe Biden, Charles'ın taç giyme törenine katılmadığı için, selefi ve 2024 seçimlerinde potansiyel rakibi Donald Trump tarafından eleştirildi.

Geçmişte hiçbir ABD başkanı, Birleşik Krallık’ta taç giyme törenine katılmadı.

En son Charles'ın annesi Kraliçe Elizabeth 1953'te taç giydiğinde, dönemin ABD Başkanı Dwight Eisenhower ABD’yi temsil etmesi için bir heyeti göndermişti.

Beyaz Saray geçen ay Biden'ın Charles'a, kendisiyle ileri bir tarihte İngiltere'de buluşmak istediğini söylediğini açıkladı.

Biden, Hayırlı Cuma barış anlaşmasının 25. yıldönümündeki anma törenleri için geçen ay Kuzey İrlanda ve İrlanda'yı ziyaret etmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da törenin davetlileri arasında yer aldı. Ancak Erdoğan’ın seçim çalışmaları nedeniyle yerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay katılacak.

Erdoğan, Kraliçe Elizabeth’in geçen Eylül’de düzenlenen cenaze törenine katılmamış, yerine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu göndermişti.