Mete Ekşi Ölümünün 32’inci Yılında Berlin’de Anıldı

32 yıl önce ırkçı bir saldırı sonucu genç yaşta hayatını kaybeden Mete Ekşi olay yerinde anıtı başında anıldı.

Mete Ekşi Ölümünün 32’inci Yılında Berlin’de Anıldı
Mete Ekşi 1991 yılında ırkçı bir saldırı sonucu hayatını kaybetmişti.
Mete Ekşi Ölümünün 32’inci Yılında Berlin’de Anıldı
Mete Ekşi Ölümünün 32’inci Yılında Berlin’de Anıldı

Anma törenine katılanlar, Mete Ekşi Anıt Taşı'nda gerçekleştirilen başlangıç etkinliğinde duygusal konuşmalar yaptılar. Başkonsolos İlker Okan Şanlı, Mete Ekşi Fonu Eş Başkanı Melike Çınar  kaybedilen genç Mete Ekşi'nin anısını onurlandırmak ve barışa dikkat çekmek adına bir araya geldi.

Başkonsolos İlker Okan Şanlı, Mete Ekşi'nin trajik kaybının üzerinden geçen yıllara rağmen hala canlılığını koruyan bir anma etkinliği düzenlemenin önemine vurgu yaptı. Mete Ekşi Fonu Eş Başkanı Melike Çınar  ise gençler arasında kültürler arası anlayışın geliştirilmesine yönelik çabaların öne çıkarılması gerektiğini belirttiler.

Katılımcılar, Mete Ekşi'nin adını yaşatma çabalarını ve ödüller aracılığıyla gençlerin barışa katkılarına vurgu yaparak, toplumsal birliktelik ve uyumun önemine dikkat çektiler. Saygı duruşu ve çiçek bırakma töreninin ardından, anma töreni Wilmersdorf-Charlottenburg Belediyesi'nde devam ederken, bu alanda da duygusal ve barışa yönelik konuşmalara yer verildi.

Mete Ekşi'nin babası Tufan Ekşi geçtiğimiz seneler vefat etmişti.Kardeşi Mine Ekşi sağlık sebeplerinden dolayı anma törenine katılamayacağını bildirilmişti.

Videojournalist: Bedii Selvi