Türk Klasik Müziği Derneği Almanya'da 35. Yılı

Cumhuriyetin 100'üncü yılı Almanya'da çoşkuyla kutlanırken ,Berlin Klasik Türk Müziği Derneği iki sevinci bir arada yaşarak seyircilerine muhteşem bir Klasik Türk müziği gecesi yaşattı.

Berlin-

Türk Klasik Türk  Müziği Derneği'nin 35. yıl konseri ''Barışın olduğu yerde hayat çiçek açar'' sloganı ile seyirciyle buluştu.Sunumunu Halim Özkal’ın yaptığı konseri,Metalink.tv çekimlerinde mikrofonlarımıza dernek başkanı Selahattin Doğan,2.Başkan  Nejla Altıok, Sanatcı Esra İçöz  açıklamalarda bulundular.

TRT Ses Sanatcısı Esra İçöz verdiği kısa röportajda '' bu akşam çok kıymetli Berlinlilerle ilk defa biraradayız. Evimden kilometrelerce uzakta Türk müziğini  paylaşacağız .Farklı kültürdeki insanların yaşadığı burada Türklere konser vereceğiz ,onların eşi dostu  Alman dostlarına burada aynı duyguları yaşıyorlar.Kültürümüzü burada yaşatabilmek beni çok heyecanlandırıyor.Bu akşamın en önemli özelliği Cumhuriyet bayramı olması.Cumhuriyet kadını olarak bu akşam en güzel şarkımızla Atamızı anacağiz'' dedi

Türkiye'den konuk olarak ses sanatçısı Esra İçöz ve Sercan Halili (klasik kemençe), Serkan Halili (kanun), Özgür Özgüler (Viyolonsel), Serdar Bişiren (ritim saz) saz sanatçılarının katılımıyla konserin ikinci bölümünde seyirci ara ara müziğe eşlik ederek  konserden memnun ayrıldılar.

Yaklaşık 500 müzikseverin izlediği konserde Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiği'nden Batur Bıçaker, Berlin Başkonsolosluğu'ndan konsolos Mehmet İnanç Arslan, Berlin Eyalet Parlamentosu'ndan milletvekilleri Derya Çağlar (SPD) ve Sol Parti Elif Eralp seyirciler arasında yerini aldılar.

Alman Gazeteciler birliğinden(ATGB.Berlin) Ali Yıldırım,Mustafa Ekşi,Hüseyin İşlek,Ahmet Tunga yanısıra , kardeş koroların başkan ve hocaları, sivil toplum kuruluşlarının başkanları ve yönetim kurulu üyeleri de konseri takip ettiler.

İlgili Haberler

BERLİN KLASİK TÜRK MÜZİĞİ DERNEĞİ HAKKINDA

Berlin Klasik Türk Müziği Korosu 1988 yılında, Necati Gürbaca, Özcan Erkan, Mürüvvet Erkan ve Remzi Altıok´un gişimiyle kuruldu. 1996 yılında dernekleşerek dernekler kütüğüne kaydını yaptırdı. 1 Ocak 1999 tarihinde kamu yararına çalışan dernekler statüsüne alındı.

Derneğimizin; politik, dini ve dünya görüşü bağımsızdır.

Derneğimizin faaliyetlerindeki hedefini, kendi kültür değerlerimiz içerisinde önemli bir yeri olan, geleneksel müziğimize sahip çıkmak, onu yaşatmak, yaymak ve burada yaşayan genç kuşaklara tanıtarak kültürel kimliğin korunmasına hizmet etmek olarak görmekteyiz. Derneğimiz Avrupa ve Almanya'da, bu alanda çalışma yapan gruplar arasında en eski, üye sayısı ile en büyüklerinden biridir.

Derneğimizde farklı nesiller bir arada şarkılarımızı söylüyor ve kültürümüzü yeni kuşaklara aktarıyoruz. Geldiğimiz topluma uyum sağlamakla beraber benliğimizi ve kültürel benliğimizi unutmuyoruz. Kökü 1200lü yıllara uzanan bu kültürümüzün yaşamasına çaba gösteriyoruz.

Çeşitli meslek ve yaş gruplarından bir araya gelen müzik tutkunu insanlar, Türk Klasik Müziğimizin inceliklerini düzenli olarak, haftada bazen iki, bazen üç gün bir araya gelerek icra ediyorlar.

Klasik Türk Müziğimizin geleneksel yapısından ödün vermeden icra eden, yıllardır Berlin ve Almanya'nın ceşitli kentlerinde sayısız konserler veren koromuz, bu anlayışıyla basının ve müziksever dinleyicilerimizin, haklı beğenisini ve de saygınlığını kazanmıştır.

Konserlerimizde Türkiye’den değerli bestekarları, solistleri, müsizyenleri Berlin’e davet etmekteyiz

Bugüne kadar yapmış olduğumuz konserlerden bazı örnekler verecek olursak:

16 Aralık 2000 yılında Berlin Kültür Senatörlüğünün de desteğiyle, tüm Berlin’lilerin, Türk ve Alman basınının da büyük ilgi gösterdigi “Şarkılarımız Kardeştir” başlığı altında başarılı bir Türk-Yunan konseri verdik. Yunanlı dostlarımızla ortak kültürümüzü – şarkılarımızı – dostluğumuzu yakınlaşmamızı pekiştirdik.

Koromuz 19. Mayıs 2001 yılında Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında dünyaca ünlü şairimiz Nazim Hikmet’in ‘Kurtuluş Savaşı Destanı’ nı şiirler ve şarkılarla sahneye koydu.

Derneğimiz, müziğimizi Alman ve diğer kültürlerden gelen topluluklara tanıtımında etkin bir rol oynayarak, kültürler arası diyaloğun gelişimine de önemli katkıda bulunmaktadir.

2001 yılında Türkiye’den Almanya’ya göçün 40. yıl dönümü kutlamaları kapsamında Berlin Kültür Senatörü Adrienne Göhler himayesinde „Hoşgörü ve İnsanlik İçin Klasik Dostluk Şarkıları“ başlığı altında Türk – Alman konseri verdi.

Sanat çeşitli kültürler ve halklar arasındaki farkı aradan kaldıracak önemli bir unsurdur. Sanat ve kültürle insanlar kendilerine ortak bir dil bulurlar. Bu da Alman toplumunundaki kültür zenginliğinin olusmasına katkıda bulunur.

Konserlerimiz genellikle halen görevde olan veya geçmis Berlin Kültür Senatörlerinin,Türkiye Büyük Elçisinin, Türk Konsolosluk mensuplarının, milletvekillerinin, şeref misafirlerinin, basın mensuplarının ve bizlere maddi destek veren sponsorlarımızın (ki onlara her zaman teşekkür borçluyuz) katıldığ büyük bir şölen havasında geçer.

Derneğimiz 8 Haziran 2003 yılında Berlin Klasik Türk Müziği Derneğinin kuruluşunun 15. yıl dönümünü ünlü bestekar Avni Anıl ın 60. sanat yıl dönümü ile birlikte, bestekarımızın seçkin eserlerini „Istanbul Sazendeleri“ ile birlikte icra ederek RBB sahnesinde kutladı.

4 Aralık 2004 tarihinde , ‚Evangelist Paul-Gerhardt-Kilise Korosu’ ve „Kol Simcha“, „Synagoge Pestalozzistraße“ yahudi cemaati koroları ile birlikte „Dinler Arasi Dialog 1“ konserini, ardından 26 Kasım 2005 tarihinde „Dinler Arası Dialog 2“,Paul-Gerhardt-Kilise Korosu ve Gospel Korosu der Wicherngemeinde, Shalom-Chor Berlin, Shalom hristiyan – yahudi korolar birliği Berlin-Brandenburg ile birlikte dini müziklerden örnekler verdik.

07.05.2007 tarihinde RBB konser salonunda Koromuz „Unutulmayan Bestekerlar“ başlığı altında düzenlediğimiz konserde yahudi, ermeni ve rum bestekarlarının unutulmaz eserlerini icra etti. Konsere konuk solist olarak TRT Ankara Radyosu ses sanatçısı ve koro şefi Vedat Kaptan Yurdakul katıldı.

28.04.2007 tarinde, Milliyet gazetesinin Türkiye ve Almanya'da başlattığı „Baba beni okula gönder“ kampanyasına yardım konseri düzenledi.

Konserimize TRT Ankara Radyosu ses sanatçısı Ayşe Taş eşlik etti.

01.12.2007 tarihinde derneğimizin düzenlediği „Şarkılarda Istanbul“ konserine misafir sanatçı Melihat Gülses eşlik etti.

17. Mayıs 2008 tarihinde TRT Istanbul Radyosu'ndan Ayşe Ekiz Inak hanımın katılımıyla „Çevreyi koruma konseri“ düzenledi.

13 Aralık 2008 tarihinde verdiğimiz konserde „Şiddete Karşı Elele“ başlığı altında yapılan konserimize TRT Istanbul Radyosu ses sanatcisi Çiğdem Yarkın eşlik etti.

06.03.2010 tarihinde her konserde oldugu gibi RBB konser salonunda „Istanbul Sazendeleri“ eşliğinde yapılan konserde „Engelleri Kaldıralım Kalbimizde Güller Açsın“ başlığı altında yapılan konserde toplum olarak engelli insanlara duyarlı olmayı dile getirdik. Konserimize T.C Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu solistlerinden Bekir Ünlüataer konuk oldu.

Derneğimizin kuruluşundan bugüne kadar olan Başkanları:

Necati Gürbaca, Özcan Erkan, Osman Ayhan, Sezen Yurdakul, Remzi Altiok, Selahattin Doğan.

Koromuzu kuruluşundan bugüne kadar sırasıyla, Bayram Tari, Nuri Karademirli, Mustafa Sayan, Tahsin Incirci, Dündar Atalay, Abdurrahman Özyay Koro Şefleri olarak çalıstırmıştır.


Koromuzu halihazırda Selahattin Doğan çalıştırmaktadır.   (Kaynak)

Video:Bedii Selvi

İlgili Haber
Alman-Türk Gazeteciler Birliği Türk Basınında