Yine Solingen !

Solingen'de eski bir binada çıkan yangında iki çocuk ve ebeveynleri hayatını kaybetti. İlk bilirkişi raporuna göre merdiven boşluğunda "hızlandırıcı madde izine rastlandı".

Yine Solingen !
Solingen - Foto ; Tahir Uysal
Yine Solingen !
Yine Solingen !
Yine Solingen !
Yine Solingen !
Yine Solingen !
Yine Solingen !
Yine Solingen !

Almanya -


Solingen'de yaşanan yangında hayatını kaybeden ailenin Türk kökenli Bulgaristan vatandaşları olduğu belirtiliyor. Evleri tamamen yanarak harap olan eski binada, ailenin tamamı, başlangıçta kayıp olduğu bildirilen bebek de dahil olmak üzere, yaşamını yitirdi. İsmail Z., Kıymet Z., çocukları Gizem ve Elis’in yangında yaşamını kaybettiler.

Eski binanın pencerelerinin artık deliklerle dolu olduğu, dumanın itfaiyecilerin çabalarıyla söndürülürken,yukarı doğru yükseldiği bildirildi. Kurtarma ekipleri, bebek cesedine ulaşmak için saatler süren arama çalışmaları yürüttü. 

Polis yetkilileri, yangın sonucu dört kişinin hayatını kaybettiğini doğruladı. Yangında ayrıca dokuz kişi yaralandı, bunlardan ikisinin durumunun ağır olduğu bildirildi. 

Yangının gece çıktığı ve yangın söndürme çalışmalarının sabahın erken saatlerinde tamamlandığı belirtildi. İtfaiye ekipleri, eski binanın ahşap tavanlarının ve merdiven boşluğunun yangının hızla yayılmasına neden olduğunu açıkladı. 

Olay, saat 02.50 civarında birkaç kişi tarafından bildirilmiş ve alman basının verdiği bilgiye göre itfaiye ekipleri altı dakika içinde olay yerine ulaşmıştı. Alevlerden kaçarken birçok kişi üst kattaki pencerelerden atlayarak kaçmaya çalıştı, ancak bir kişi itfaiye tamponuna rağmen bir arabanın üstüne düştü ve yaralandı.

Bu trajik olay, 29 Mayıs 1993'te Almanya'nın Solingen şehrinde Neo-Naziler tarafından evinin kundaklanması sonucu iki kızı, iki torununu ve bir yeğenini kaybeden Mevlude Genç ve ailesi için daha derin ve ırkçı bir motivasyonun olduğunu akıllara getiriyor. 

Mevlüde Genç 30 Ekim 2022'de Solingen'de kalp krizi sonucu kaldırıldığı hastanede 79 yaşında hayatını kaybetti.