ABD Anayasa Mahkemesi’nden bir ilk

ABD Anayasa Mahkemesi 234 yıllık tarihinde dokuz üyesi için ilk defa mesleki etik kuralları açıkladı

ABD Anayasa Mahkemesi’nden bir ilk
ABD AAnayasa Mahkemesi üyeleri bir süredir mesleki etik kuralları konusunda baskı altındaydı.

ABD Anayasa Mahkemesi, 234 yıllık tarihinde dokuz üyesi için ilk defa mesleki etik kuralları açıkladı.

Anayasa Mahkemesi üzerinde bir süredir muhafazakar kanatta yer alan bazı yargıçların lüks tatillerinin zenginler tarafından karşılandığının ortaya çıkmasının ardından bu konuda baskı vardı.

Özellikle Demokrat Partili senatörler Anayasa Mahkemesi için mesleki etik kurallarını içeren bir yasa tasarısından bahsediyordu.

Dokuz sayfalık mesleki etik kurallarında Anayasa Mahkemesi hakimlerinin ilişkilerinin çalışmalarını etkilememesi gerektiği belirtiliyor, bağış etkinliklerine katılımlarıyla hediye kabullerine sınırlama getiriliyor.

Ayrıca hakimlerin resmi olmayan aktivitelerde yargı kaynaklarını kullanmaması gerektiği de kaydediliyor.

Federal hakimlerden ayrı olarak yaşam boyu atanan Anayasa Mahkemesi üyeleri, belirli mesleki etik kurallarına bağlı olmadan hareket edebiliyordu.

Senato Adalet Komisyonu Başkanı Demokrat Partili Senatör Dick Durbin, gelişmeyi doğru yönde atılmış bir adım olarak niteledi. Durbin bununla birlikte bu kuralların yetersiz kaldığının anlaşılması halinde yasal süreç başlatabileceğinin de mesajını verdi.

Anayasa Mahkemesi’nin yayınladığı mesleki etik ilkelerinin yaptırımı bulunmuyor.

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer da buna dikkat çekti.

Schumer gelişmeyi önemli bir ilk adım olarak niteledi, ancak kuralları uygulamamanın bir yaptırımı olmamasının mesleki etik kurallarını yerine getirmeyi hakimlerin insiyatifine bıraktığının mesajını verdi.