ABD Savunma Bakanı Austin Almanya’da

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’den mazbatasını alıp Federal Meclis’te yemin ettikten sonra göreve başlayan yeni Savunma Bakanı Boris Pistorius, ilk resmi temasında, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile biraraya geldi

ABD Savunma Bakanı Austin Almanya’da

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’den mazbatasını alıp Federal Meclis’te yemin ettikten sonra göreve başlayan yeni Savunma Bakanı Boris Pistorius, ilk resmi temasında, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile biraraya geldi.

Almanya yeni savunma bakanı Boris Pistorius
İLGİLİ HABERLER

Almanya'nın Yeni Savunma Bakanı Boris Pistorius

Yarın Ramstein kentindeki ABD Hava Üssü’nde yapılacak NATO ülkeleri ‘Ukrayna’ya Yönelik Savunma ve Güvenlik İstişare Grubu’ toplantısına katılmak üzere Almanya’ya gelen Austin ile Bakan Pistorius arasında Berlin’de gerçekleşen görüşmede, ağırlıklı olarak Ukrayna’ya ağır silah yardımı üzerinde durulduğu belirtildi.

Ancak haftalardır tartışmalara neden olan Leopard tanklarının Ukrayna’ya teslimi konusunda bu zirveden de somut bir açıklama gelmedi. İki siyasetçinin basın toplantısında ilk olarak söz alan Pistorius, ABD'nin Almanya'nın en önemli müttefiki olduğunu vurguladı. "Putin'in Ukrayna'ya yönelik korkunç saldırı savaşı NATO'ya istikrarlı ve tepki verme yeteneğine sahip bir ittifak olduğunu kanıtlama şansı vermiştir" diyen Pistorius, "Almanya şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da müttefikleri ile birlikte Ukrayna'ya özgürlük, bölgesel bağımsızlık ve egemenlik mücadelesinde destek verecek" diye konuştu.

ABD Savunma Bakani Austin, Ukrayna'nın savunmasına bugüne kadar verdiği destek için Almanya'ya teşekkür etti ve Berlin’in yardımının "paha biçilmez" olduğunu ifade etti. Austin, "NATO Savunma Bakanları olarak Ramstein’da Ukrayna’ya uzun vadeli olarak savunmasına destek konusunda ortak taahhüdümüzü yenileyeceğiz" dedi. Her iki bakan Leopard tankları konusunda yorum yapmadı.

Leopard Konusunda Gözler Almanya’ya Çevrildi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da katılacağı yarınki NATO Savunma Bakanları toplantısında, Ukrayna’ya Alman yapımı Leopard ve başka muhabere tanklarının gönderilmesi konusuna açıklık getirilmesi bekleniyor.

Ukrayna'nın ABD yapımı Abrams ya da Alman Leopard tankları gibi daha ağır savaş araçları için art arda ilettiği talepler şu ana kadar Batılı müttefiklerince karşılanmadı. Polonya ve Finlandiya hükümetleri, ellerinde bulunan Leopard’ları Ukrayna’ya göndermek istediklerini açıklayarak, Alman hükümetinden ve Başbakan Scholz'dan buna izin vermesini talep etmişti.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, bugün bir açıklama yaparak Almanya’nın onayını beklemeden de Leopard tanklarını teslim etmeye kararlı olduklarını duyurarak, Berlin’e yönelik baskıyı daha da arttırdı. Leopardlar Alman Rheinmetall firması tarafından üretildiği için tankların üçüncü taraflara tedarikinin onayı gerekiyor. Diğer devletler bunları ancak Federal Güvenlik Konseyi, yani Federal Almanya Hükümeti izin verirse Kiev'e devretme hakkına kavuşabiliyor.

Scholz’un bu konuda kesin kararını vermediği, Salı günü telefonda konuştuğu ABD Başkanı Joe Biden'a ancak ABD'nin Abrams tipi muharebe tanklarını Ukrayna'ya teslim etmesi halinde Almanya’nın Leopard tankının verilmesine yeşil ışık yakacağını söylediği öğrenildi.

Ancak Scholz’un bu yönde alacağı bir kararın Almanya’nın da Leoparda tankları göndermesi anlamına gelmeyeceği dile getiriliyor. Zaten tankları üreten Rheinmetall, stoklarında bulunan 22 adet Leopard 2 ve 88 adet eski Leopard 1 tankının bakımdan geçirilmesi ve modernizasyonu nedeniyle 2024 yılına kadar teslim edilmeye hazır olmayacağını duyurdu.

Ukraynalı yetkililer, Leopardlar olmadan Rusya’nın işgal ettiği bölgelerin geri alınmasının mümkün olmayacağını, bu nedenle Alman hükümetini bir an önce Leopard 2 ana muharebe tanklarının gönderilmesine onay vermesini talep ediyor. Ukrayna’nın Berlin Büyükelçisi Oleksiy Makeev, hafta başında yaptığı açıklamada, "Alman silahları ve tankları hayatta kalmak için gerekli. Tartışmak için çok az zamanımız var. Müttefiklerimizin de bunu anlamasını ve uygun şekilde hareket etmesini bekliyoruz. Alman uçaksavar sistemleri füzelere karşı koymamıza yardım ediyor ve Alman tankları da bazı toprakları özgürleştirmemize yardım edecek" diye konuştu.

Scholz, geçen yılın son gününde, Almanya'nın Marder 1A3 tipi zırhlı personel taşıyıcı araçlarından 40’ını Ukrayna'ya verileceğini duyurmuştu. Daha sonra, Ukrayna'ya gönderilecek Marderler'in yarısının ordunun envanterinde bulunan ama aktif kullanılmayanlardan verileceği ve silah şirketi Rheinmetall'den temin edileceği öğrenildi.

Leopard Tanklarının Özelliği

Alman yapımı Leopard 2
Alman yapımı Leopard 2

Leopard, Alman savunma sanayi şirketlerinden Rheinmetall tarafında üretilen bir ana muharebe tankı. 1970'lerde geliştirilmeye başlanan tank, 1979'da Alman ordusu bünyesine katılmasından bu yana, İngitere, Fransa ve birçok Avrupa Birliği ülkesinin yanısıra Türk ordusu tarafından da kullanılıyor.

Şimdiye kadar 3 bin 600 adet üretilen, 1500 beygir gücündeki tankı saatte 70 kilometre hız sağlarken, ateş gücü, koruma ve hareketlilik açısından "dünyadaki en iyi tank" olarak görülüyor. Leopard 2 tankının maliyeti yaklaşık 15 milyon dolar olarak tanımlanıyor.

Cem Dalaman