Alman Polisi Sabah Gazetesinin Bürosunu Bastı

Sabah Gazetesi Almanya temsilcisi ve Avrupa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü, Alman polisince gözaltına alındı. Gözaltıların, gazetecilerin yaptıkları FETÖ haberleri ile bağlantılı oldığı iddia edildi. Türk Dışişleri Bakanlığı ve Berlin Büyükelçiliği iki gazetecinin serbest bırakılması için devrede

Alman Polisi Sabah Gazetesinin Bürosunu Bastı

Sabah Gazetesi Almanya temsilcisi İsmail Erel ve Sabah Avrupa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Cemil Albay, Alman polisi tarafından gözaltına alındı.

Gözaltının hangi amaçla yapıldığı hakkında Alman yetkililer tarafından resmi açıklama yapılmazken, iki gazetecinin serbest bırakılması için Dışişleri Bakanlığı ve Berlin Büyükelçiliği‘nin devreye girdikleri öğrenildi.

Olayla ilgili alınan haberlere göre polis, Turkuvaz Medya Grubu’na bağlı Sabah gazetesinin Avrupa haberleri merkezinin de bulunduğu Frankfurt’ta Erel ve Albay’ın evlerine sabah altıda operasyon düzenledi. Gazeteciler gözaltına alınırken, Sabah gazetesinin Avrupa ofisinde de aramalar gerçekleştirildi ve bilgisayarlarla telefonlara el koydu.

Sabah gazetesi kaynaklarının iddiasına göre gözaltılar, FETÖ örgütü ile bağlantılı Cevheri Güven ve Ercan Karakoyun'un suç duyurusu üzerine gerçekleşti. Ancak söz konusu şikayetin içeriğinin ne olduğu konusunda herhangi bir bilgi verilmedi.

Konuya ilişkin Turkuvaz Medya Grubu’nun bir diğer yayın organı A Haber'de açıklamalarda bulunan ANews Yayın Koordinatörü Orhan Sali, "Olayın düzenlenmesine bakacak olursak, çok tuhaf. Önceden tebligat yok, uyarı yok. Sabah 6’da bizim temsilcilerimiz, muhabirlerimiz yataklarından gözaltına alınıyor. Eş zamanlı bir operasyon. Bu bir medya kuruluşuna dönük operasyon kabul edilemez bir durum. Medyayı susturmak için bir düzenlenen bir operasyon. Basın özgürlüğüne büyük bir darbedir" dedi.

Sabah gazetesi Haber Koordinatörü Abdurrahman Şimşek de operasyonun Erel ve Albay’ın FETÖ’nün Almanya’daki faaliyetleri ile yaptıkları haberler nedeniyle gerçekleştirildiğinden yola çıktığını ifade etti ve "FETÖ’cüler kırmızı bültenle aranırken, Almanya’dan Adalet Bakanlığı tarafından istenmesine rağmen, bundan bir sonuç alınamazken, Sabah gazetesi çalışanları bu kişilerle ilgili haberlerinden ötürü baskına uğruyor. Bu da Almanya gibi bir ülke için inanılmaz" diye konuştu.

Olayla ilgili bir açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, iki gazetecinin göz altına alınmasını kınadığını duyurdu ve "Almanya’da terör örgütü FETÖ aleyhinde yaptıkları haberler dolayısıyla Türk gazetecilerin sabahın erken saatlerinde evlerine ve ofislerine baskın yapılarak göz altına alınması ve ekipmanlarına el koyulması, çok açık bir şekilde basın özgürlüğünün ihlal edilmesidir. Almanya’nın gazetecileri susturmaya yönelik bu tutumunu kabul edilemez buluyor ve bu ülkedeki basın özgürlüğüne yönelik baskıdan endişe duyuyoruz. FETÖ’cüleri himaye eden ve bu kanlı terör örgütünün faaliyetlerine izin veren Alman makamlarını bu yanlış tutumdan geri dönmeye, terörle mücadelede Türkiye ile samimi bir iş birliği yapmaya ve göz altına alınan Türk gazetecileri bir an önce serbest bırakmaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

İki gazetecinin serbest bırakılması için Dışişleri Bakanlığı ve Berlin Büyükelçiliği’nin devreye girdikleri öğrenildi. Gazetecilerin serbest bırakılması için Alman makamlarıyla üst düzey görüşmelerin sürdüğü öğrenilirken, ANews Yayın Koordinatörü Orhan Sali Sabah gazetesi çalışanlarının bugün öğleden sonra serbest bırakılacağı yönünde bilgi aldıklarını bildirdi.

Cem Dalaman