Almanya Ana Yardım Ajansı'nın 4 Çalışanı Afganistan'da Tutuklandı

Almanya Ana Yardım Ajansı'nın 4 Çalışanı Afganistan'da Tutuklandı
Yerel bir yardım çalışanı, bir Taliban savaşçısı Kabil, Afganistan'ın eteklerinde bölgeyi güvence altına alırken, yardım malzemeleriyle dolu bir el arabasını dağıtım merkezinin dışına itiyor, 28 Ekim 2021.

Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı'na göre Afganistan'daki Taliban yetkilileri, Almanya'nın ana hükümete ait yardım kuruluşunun dört yerel çalışanını tutukladı.

Bir bakanlık sözcüsü Associated Press'e Cumartesi günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, "GIZ'in yerel çalışanlarının gözaltında olduğunu doğrulayabilirim, ancak neden gözaltına alındıklarına dair herhangi bir resmi bilgi almadık." dedi.

"Bu durumu çok ciddiye alıyoruz ve meslektaşlarımızın serbest bırakılmasını sağlamak için elimizdeki tüm kanallardan çalışıyoruz" diye ekledi.

Alman Uluslararası İşbirliği Ajansı veya GIZ, Alman hükümetine aittir. Ajansın web sitesine göre, dünya çapında yaklaşık 120 ülkede faaliyet gösteriyor ve "ekonomik kalkınma, istihdamın teşviki, enerji ve çevre ile barış ve güvenlik" alanlarında proje ve hizmetler sunuyor.

Taliban, ABD ve NATO güçlerinin ülkeden çekilmesinin ardından Ağustos 2021'de Afganistan'ı ele geçirdi. Kabil'deki Alman büyükelçiliği de dahil olmak üzere birçok yabancı misyon ofislerini kapattı.

Taliban başlangıçta 1996'dan 2001'e kadar olan önceki yönetimine göre daha ılımlı bir yaklaşım sözü verdi, ancak yavaş yavaş İslam hukukuna veya şeriata yönelik sert yorumlarını yeniden uygulamaya koydu.

Kızların altıncı sınıftan sonra eğitim görmesi yasaklandı ve kadınların çalışması, ders görmesi, yanında erkek arkadaşı olmadan seyahat etmesi, hatta parklara, hamamlara gitmesi bile yasaklandı ve tepeden tırnağa örtünmeye zorlandı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, eylül ayında yaptığı açıklamada, Taliban'ın iktidara dönüşünün üzerinden iki yılı aşkın süredir Afganistan'da insan haklarının çöküş halinde olduğunu ve her düzeydeki kurumsal korumaların geri çekildiğini söyledi.