Almanya’da camilere saldırılar artıyor

Almanya’da camilere saldırılar artıyor
Almanya'nın Hamburg kentindeki "Blue Mosque" camisi

Almanya'da ırkçı ve İslamfobik saldırılar artarak devam ediyor. Son olarak başkent Berlin'de Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) bünyesinde faaliyet gösteren dört camiye kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırı düzenlendi.

Camilerin posta kutularına kanlı domuz sosisi ve dışkı

Son 48 saat içinde düzenlenen saldırılarda Osman Gazi, Merkez, Muradiye ve Koca Sinan adlı camilerinin posta kutularına kesilmiş kanlı domuz sosisi ve dışkılarla dolu torbalar atıldı. Ayrıca başka zarflardan Müslümanlar'ın kutsallarına hakaret içeren söylemlerin yazılı olduğu kağıtlar ile yakılmış Kuran-ı Kerim sayfalarının çıktığı öğrenildi. Bir caminin girişine gamalı haç çizilirken, bir diğer caminin duvarına ise "NATO Gazze’yi yok edecek" anlamında küfürlü bir yazı yazıldığı belirlendi.

"Kadınlarımız gençlerimiz çocuklarımız korku içinde"

DİTİB Berlin Örgütü’nden Yakup Ayar, VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada, son haftalarda İslamofobik saldırıların arttığını ifade ederek, "Yükselen Müslüman düşmanlığı maalesef Berlin'de de çirkin yüzünü gösterdi. Son haftalarda İslam’a karşı yapılan sözlü saldırılar, kullanılan nefret dili, bir şekilde bu saldırıların büyüyerek Almanya’da yaygınlaşacağının habercisi oldu. Başkentte yaşadığımız saldırılar maalesef bizi çok üzdü. Kadınlarımız, çocuklarımız, gençlerimiz kaygı ve korku içinde. Böylesi düşmanca eylemlere müsamaha gösteremeyiz. Yetkililerden bu tür eylemleri kınayan ve toplumumuzu korumak için önlemler alan net bir açıklama bekliyoruz" dedi. Olaylarla ilgili soruşturma başlatıldığı haber verildi.

İlgili Haberler Eski Beyaz Saray görevlisi: "Öldürülen Filistinli çocuk sayısı az bile"

7 Ekim'den bu yana 40 camiye saldırı yapıldı

DİTİB Genel Sekreteri Eyüp Kalyon, bundan kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, Almanya'da camilere yönelik saldırılarda, özellikle İsrail ile Hamas arasında yaşanan çatışmaların başlamasından sonra ciddi artış olduğunu belirterek, "Camilerimiz farklı saldırılara maruz kalmaktadır. Yılın başından bu yana toplam 81 camiye yönelik saldırı tespit ettik. Bu saldırıların yarısı ise 7 Ekim'den sonra yaşandı" dedi.

Ekim ayının son günlerinde, Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bulunan Bochum, Castrop-Rauxel ve Recklinghausen şehirlerindeki üç camiye poşetler içerisinde yakılmış Kur'an-ı Kerim sayfaları, domuz eti ve dışkısı bulunan paketler gönderilmesinden sonra bir açıklama yapan DİTİB, cemaatlere tahriklere kapılmamaları yönünde uyarıda bulunmuştu.

Almanya İçişleri Bakanı: "Ortadoğu'daki çatışmalar Almanya sokaklarına yansımamalı"

Geçen Çarşamba günü düzenlenen Almanya İslam Konferansı'nda konuşan İçişleri Bakanı Nancy Faeser, ülkede Müslüman düşmanlığı sorununun olduğunu kabullenerek, "Almanya'daki pek çok Müslüman'ın günlük hayatta Müslüman karşıtı saldırıların kurbanı olma tehdidi gerçektir. Bunun güvenlik duygusu açısından korkunç sonuçları var. Bunu kabul edemeyiz" ifadesini kullandı. Bakan Faeser, Alman hükümeti ile Müslümanlar arasında işbirliği ve diyaloğun arttırılmasını hedefleyen konferansta, Ortadoğu'daki çatışmaların Alman sokaklarına yansımaması gerektiğini ifade ederek, anlaşmazlığın ülkelerinde şiddete dönüşmesini önlemek için her şeyi yapacaklarını belirtti.

İlgili Haberler Erdoğan İsrail’i soykırımla suçladı

Her iki Almandan biri İslam karşıtı

Almanya'da yapılan ve geçen Temmuz ayında federal hükümete sunulan bir bilirkişi raporunun sonucuna göre, ülkede her iki kişiden biri Müslümanlar'a yönelik düşmanca söylemlere onay veriyor. "Müslüman Düşmanlığı Bağımsız Uzman Grubu" adlı bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan raporda, bir dini cemaate açıktan üye olanlarla kıfayetleri nedeniyle Müslüman olduğu anlaşılan kişilerin, Müslüman düşmanı tutumdan en fazla muzdarip olan kesimi oluşturduğu ifade edildi. Almanya’da 5,5 milyon Müslüman göçmen yaşıyor.

2022'de camilere ve Müslümanlar'a yönelik 569 saldırı

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'nin yayımladığı "2022 Cami Saldırıları" raporuna göre, ülkede geçen yıl DİTİB örgütüne bağlı 35 camiye yönelik çeşitli şekillerde tehdit ya da saldırı yapıldı.

Raporda, 35 saldırının 20'sinin camilere posta ya da elektronik posta yoluyla hakaret, küfür ve tehdit içeren yazı gönderilmesi olduğu, 7 caminin duvarına yazı yazıldığı, 6 camiye fiziki zarar verildiği ve 2 camiye kundaklama yapıldığı açıklandı.

Alman hükümetinin Göç, Uyum ve Irkçılıkla Mücadele Sorumlusu Reem Alabali-Radovan, 2022’de camilere ve Müslümanlar'a karşı işlenen İslamofobik suç sayısının en az 569 olduğunu duyurmuştu.

Müslümanlar'a yönelik saldırılar kapsamında hakaret ve taciz gibi suçlar işlenirken, camilere de mala zarar verilmesi ve duvarlara yazı yazılması şeklinde saldırılar yaşanırken ve olaylarda yaralanan kişilerin sayısı 25 oldu.

Geçen yıl yayınlanan başka bir rapor, Ocak 2014-Haziran 2021 arasında Almanya’da 768 cami saldırısı kaydedildiğini ortaya koymuştu.

cem Dalaman