AB, Gerginliğe Rağmen Macaristan'a Yaklaşık 1 Milyar Avro Verecek

AB, Gerginliğe Rağmen Macaristan'a Yaklaşık 1 Milyar Avro Verecek
Avrupa Birliği bayrakları, 17 Haziran 2022'de Belçika'nın Brüksel kentindeki AB Komisyonu genel merkezinin önünde dalgalanıyor.

AB, hukukun üstünlüğüne ilişkin bir anlaşmazlık nedeniyle dondurulan KOVİD sonrası kurtarma fonlarının kendi payına avans olarak Macaristan'a 900 milyon avro (980 milyon dolar) vermeye hazırlanıyor.

Avrupa Komisyonu Perşembe günü yaptığı açıklamada, "ön finansman" olarak adlandırdığı paranın, AB üye ülkeleri imza attıktan sonra Macaristan'ın enerji üretimini yeşillendirmeye gideceğini söyledi.

Brüksel'in duyurusu, Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın, Ukrayna'ya yapılacak daha fazla AB yardımını veto etmeye hazır olmakla ve dondurulan fonların engelini kaldırmak amacıyla Kiev'in üyelik müzakereleri çabalarını durdurmaya hazır olmakla suçlanmasının ardından geldi.

Hükümetinin demokrasiden geri adım attığı iddiaları ve AB'nin sığınma politikalarında reform yapma girişimleri nedeniyle Brüksel'le ters düşen milliyetçi lider, yakın zamanda komisyona düşman bir kamu kampanyası başlattı.

DOSYA - Macaristan Başbakanı Viktor Orban (sol), 26 Ekim 2023'te Brüksel'deki Avrupa Konseyi Binasında AB liderleri Zirvesi'nin başlamasından önce Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile el sıkışıyor.
DOSYA - Macaristan Başbakanı Viktor Orban (sol), 26 Ekim 2023'te Brüksel'deki Avrupa Konseyi Binasında AB liderleri Zirvesi'nin başlamasından önce Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile el sıkışıyor.

AB yöneticisi perşembe günü yaptığı açıklamada, Macaristan'ın koronavirüs sonrası toparlanma ve dayanıklılık fonundan kendisine ayrılan 10,4 milyar avroluk harcama planına onay verdiğini ancak bu ödemenin büyük kısmının Budapeşte hukukun üstünlüğü ilkesine ulaşana kadar askıya alındığını söyledi. koşullar.

Ancak Avrupa Komisyonu sözcüsü Veerle Nuyts, 900 milyon avroluk avansın bu koşullara tabi olmadığını söyledi.

Ekonomisi kırılgan bir durumda olan Macaristan'a "gerekli likiditeyi" sağlama ve enerji projelerini hayata geçirme "aciliyeti" nedeniyle Budapeşte'ye verildiğini söyledi.

AB parasının geri kalanını serbest bırakmak için Macaristan'ın, Brüksel tarafından dayatılan ve yargı bağımsızlığı, yolsuzlukla mücadele ve kamu alımlarına ilişkin kurallar gibi alanları kapsayan "süper kilometre taşları" olarak adlandırılan 27 şartı yerine getirmesi gerekiyor.

Komisyon sözcüsü, AB'nin "Macar planının 27 süper kilometre taşının tamamına tatmin edici bir şekilde uyduğunu tespit edene kadar" Macaristan'ın fondan yararlanma yönündeki herhangi bir talebini yerine getirmeyeceğini söyledi.

Kendisi, "ön finansman" tutarının gelecekteki herhangi bir ödemeden düşüleceğini ve herhangi bir ödeme yapılmazsa komisyonun bunları "geri alacağını" söyledi.

Brüksel, Kovid sonrası toparlanma fonunda dondurulan milyarlarca doların yanı sıra, yargıçların bağımsızlığını, LGBTQI+ azınlıkların haklarını ve haklarını güvence altına almak için reformların yapıldığını kanıtlayıncaya kadar Macaristan için ayrı uyum fonlarında 22 milyar avroluk fonu askıya aldı. Akademisyenlerin bağımsızlığı.

Macaristan, yargıyla ilgili talepleri karşıladığını iddia ettiği bazı değişiklikleri, bu paranın 13 milyar avrosunu almak amacıyla kabul etti.

Nuyts, bu değişikliklerin "doğru yönde atılmış iyi bir adım" olarak görüldüğünü söyledi.