Almanya‘da esrar tüketiminin yasallaşmasında önemli adım: Federal Meclis'te kabul edilen yasa tasarısı neleri öngörüyor?

Alman Federal Meclisi, esrarı uyuşturucu maddeler listesinden çıkaracak ve kullanımını sınırlı bir biçimde yasallaştıracak tasarıyı kabul etti. Tasarının Eyaletler Meclisi’nde oylanıp, Cumhurbaşkanı tarafından imzalandıktan sonra 1 Nisan'da yürürlüğe girmesi bekleniyor

Almanya‘da esrar tüketiminin yasallaşmasında önemli adım: Federal Meclis'te kabul edilen yasa tasarısı neleri öngörüyor?
Thailand Marijuana Tourism

Alman Federal Meclisi, esrar kullanımını sınırlı bir biçimde yasallaştırmaya yönelik tartışmalı tasarıyı kabul etti. Yasaya göre esrar, uyuşturucu maddeler listesinden çıkarılacak.

Federal Mecliste‘ki oylamada koalisyon partilerinin çoğunluğu ile kabul edilen yasanın, bundan sonraki aşamada Eyaletler Meclisi’nde oylanıp, Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier tarafından imzalandıktan sonra, 1 Nisan'da yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Koalisyon hükümetinin ortaklarından Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP), 2021’de Federal Meclis seçim çalışmalarında esrarın kullanımının uyuşturucu tacirlerinin elinden alınması ve yasallaştırılması kampanyası yürütmüş; konu hükümet programında da yer almıştı.

Yasa başlangıçta planlandığı kadar ileri gitmese de mevcut Alman uyuşturucu politikasını kökten değiştiriyor.

Buna göre, yasayla 18 yaşından büyüklerin 25 grama kadar esrar bulundurmasına izin verilirken, isteyenler kişisel tüketim için evlerinde, çocuk ve gençlerin erişemeyeceği bir şekilde en fazla üç adet kenevir bitkisi yetiştirebilecek.

1 Temmuz’dan itibaren ise en fazla 500 üyeye sahip olacak "kenevir kulüpleri" adı verilen dernekler kenevir yetiştirebilecek ve dernek üyelerine esrar tedarik edebilecek.

Bir üye, bu dernekten günde 25, ayda ise en fazla 50 gram esrar satın alabilecek.

Almanya'da esrarın yasallaşmasını isteyen bir poster
İLGİLİ HABERLER

Almanya esrar tüketimini yasallaştırıyor

Kulüplerin içinde esrar tüketilemeyecek; ayrıca okul ve çocuk yuvalarına belirli bir mesafe olacak.

Yayalara ayrılmış caddelerde akşam saat 20.00'ye kadar esrar kullanma yasağı olacak.

Esrar, ağırlığı, hasat tarihi, son kullanma tarihi, çeşidi ve etken madde içeriğini gösteren bir broşürle birlikte "nötr ambalajda" kulüp üyelerine verilecek.

Tasarının ilk aşamasında eczanelerin ve lisanslı dükkanların da esrar satışı yapabilmesi öngörülmüştü.

Ancak hem koalisyonun diğer ortağı hem de başka Avrupa ülkelerinden gelen itirazlar sonrasında, tasarıda esrarın tüketicilere sunulacağı olanakların sınırlandığı açıklandı.

Yasa değişikliğine karşı çıkan Hristiyan Demokrat Birlik partileri CDU/CSU ve Almanya için Alternatif partisi (AfD) ile bazı doktorlar, uyuşturucunun daha erişilebilir hale gelerek gençlerin sağlığını riske atacağını ve dolayısıyla bağımlılık riskini arttırabileceğini öne sürüyorlar.

Brandenburg Eyaleti İçişleri Bakanı Michael Stübgen ise, yeni düzenlemenin trafik güvenliğini olumsuz etkileyeceğini ve uyuşturucu kullanımıyla ilgili trafik kazalarının artacağı görüşünü açıkladı.

Esrar, hastalar için 2017 yılından bu yana serbest

Kanun değişikliği, Almanya'yı Malta ve Lüksemburg'dan sonra esrarı kişisel kullanım için yasallaştıran üçüncü Avrupa Birliği ülkesi yapacak.

Almanya’da hali hazırda bazı hastalar için esrar kullanımına medikal olarak izin veriliyor. Ayrıca birçok tıbbi üründe de esrar kullanılıyor.

Eski Başbakan Angela Merkel döneminde 2017 yılında federal hükümet, esrarın ağır hastaların tedavisinde kullanılmasına izin veren yasaya yeşil ışık yakmıştı.

Bu düzenlemeyle, başka hiçbir tedavinin sonuç vermediği aşırı ağrıları olan hastalar doktor reçetesi ile eczaneden esrar temin edebiliyor; masrafları da Sağlık Bakanlığı üstleniyor.

Çok sayıda tıp uzmanına göre, esrar içmek ya da kenevirli tabletler kullanmak kanser, HIV, Parkinson ve sinir sistemi hastalığı olan MS hastalarına olumlu etki yapıyor ve ağrıları dindiriyor.

Cem Dalaman