Almanya’dan IŞİD'e Soykırım Suçlaması

Alman milletvekilleri, IŞİD militanlarının 2014 yılında Irak'ta azınlıktaki Ezidiler’e karşı işlediği suçları, soykırım olarak kabul etti

Almanya’dan IŞİD'e Soykırım Suçlaması
Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock

Alman milletvekilleri, IŞİD militanlarının 2014 yılında Irak'ta azınlıktaki Ezidiler’e karşı işlediği suçları, soykırım olarak kabul etti.

IŞİD, binlerce Ezidi’yi öldürdü, 7 bin Ezidi kadın ve kızı köleleştirdi ve Kuzey Irak'taki ata topraklarında yaşayan 550 bin kişilik topluluğun çoğunu yerlerinden etti.

Yezidiler, Zerdüşt, Hristiyan, Maniheist, Yahudi ve Müslüman inançlarını birleştiren inançları nedeniyle İslam Devleti'nin sözde şeytana tapanlar olarak gördüğü, doğu Suriye ve kuzeybatı Irak'taki eski bir dini azınlık.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da Twitter’dan paylaştığı mesajında, "Üç yıl önce Kuzey Irak'ta kaçırılmış, köleleştirilmiş, tecavüze uğramış Ezidi kadınlarla tanıştım. Onların acılarını unutamıyorum" dedi.

Baerbock, "Almanya Federal Meclisi Bundestag, IŞİD'in Ezidiler’e karşı işlediği suçları soykırım olarak adlandırmaya karar verdi" diye ekledi.

Meclis’in aldığı bu kararın, Almanya'da IŞİD’le bağlantılı kişilerin yargılanmasını daha fazla kolaylaştırması bekleniyor.

El Kaide'nin bir kolu olan IŞİD, 2014'te Irak ve Suriye'nin büyük bir bölümünü ele geçirmiş ve daha sonra ABD liderliğindeki koalisyon tarafından devrilmiş ve 2019'da bölgede denetimini kaybetmişti.

Alman Parlamentosu’nun alt kanadı Bundestag'daki milletvekillerinin bugünkü hamlesi, bir Alman mahkemesinin 2021'de eski bir İslam Devleti militanını, soykırıma karıştığı ve Irak ve Suriye'de Yezidiler’e karşı insanlık suçları işlediği gerekçesiyle, ömür boyu hapis cezasına çarptırmasının ardından geldi. Bu kişinin işlediği suçlar arasında beş yaşında bir kız çocuğunu öldürmek de bulunuyor.

Baerbock, "Bu dünyadaki hiçbir parlamento kararının onların çektiklerini geri getiremeyeceğini biliyoruz" yorumunu yaptı.

Baerbock, "Ancak bu kararın bir fark yarattığına derinden inanıyorum, ıstırabın tanınmasına ve hayatta kalanlar için adalete yönelik kararlı bir adım" diye ekledi.

Soykırım önergesi, Almanya'da iktidardaki koalisyonunun üç partisi, Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve Hür Demokratlar ile muhalefetteki muhafazakar CDU/CSU bloğu tarafından da desteklendi.