Erdoğan Afişleri Alman Medyasında

Almanya’da medya, 14 Mayıs seçimleri sürecini yakından takip ederken konuyla ilgili haberleri de her gün manşetlere taşımaya devam ediyor. Özellikle Almanya’daki Türk seçmenlerin oy vermeye başlaması sonrasında haberlerin artması dikkat çekti

Erdoğan Afişleri Alman Medyasında

Almanya’da medya, 14 Mayıs seçimleri sürecini yakından takip ederken konuyla ilgili haberleri de her gün manşetlere taşımaya devam ediyor. Özellikle Almanya’daki Türk seçmenlerin oy vermeye başlaması sonrasında haberlerin artması dikkat çekti.

Almanya, 1 milyon 501 bin 152 ile yurt dışında en çok kayıtlı seçmenin bulunduğu ülke konumunda. Bu bağlamda geride kalan günlerde öne çıkan bir haber de Bavyera eyaletinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim afişlerinin asılmasına izin verilmesi oldu.

Türkçe olarak üzerinde, "Türkiye Yüzyılı için Doğru Zaman Doğru Adam" yazan afişte, "Zamanında Oyunu Kullan" ifadesi ile kentte kayıtlı seçmenlere, 9 Mayıs'a kadar sandık başına gitme çağrısı yapılıyor.

Bild gazetesinde yer alan haberde, afişlerin tepkilere neden olduğu öne sürüldü. Haberde, seçim çalışmalarını Almanya'da da sürdüren AK Parti'nin Yurt Dışı Seçim Koordinasyon Merkezi tarafından sokaklara asılan afişlere izinin Nürnberg Belediyesi tarafından verildiği açıklandı.

Bild gazetesine konuşan bir belediye yetkilisi, özel izinle 25 afişin asılmasına onay verildiğini doğruladı. Bild gazetesindeki haberde, çok sayıda Alman siyasetçinin "Böyle bir şeye nasıl izin verilir?" diye sorduğu öne sürülürken Yeşiller Partisi’nden Volker Beck’in, "Türkiye'deki seçim kampanyasının sokaklarımızda yeri yok. Alman siyaseti uyanmalı" sözlerine yer verildi.

Konu Der Spiegel, Süddeutsche Zeitung ve Welt gibi başka Alman gazete ve dergilerinde de işlenirken Nürnberg Belediyesi'nin gelen tepkiler üzerine afişlerin kaldırılmasına karar verdiği de öğrenildi.

Ülkenin saygın gazetelerinden Frankfurter Rundschau, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki mücadeleye geniş yer ayırdı. Her iki adayın da seçimlere 10 gün kala tempo yükselttiği ifade edilen haberde, Erdoğan’ın geçen hafta geçirdiği rahatsızlıktan sonra, tekrar alanlara döndüğü ve İzmir ve Ankara’da mitinglerde taraftarlarına hitap ettiği bildirildi. Haberde, Kılıçdaroğlu’nun İzmir’de düzenlediği mitinge katılımın daha yüksek olduğu belirtilirken yapılan kamuoyu araştırmalarına göre CHP liderinin, Erdoğan’ın önünde olduğu ifade edildi.

Haftalık Focus dergisinin internet sitesi ise, Almanya’da yaşayan Türk seçmenlere yönelik bir bilgilendirme servisi başlattı. Sayfada, Almanya’daki Türk kökenli göçmenlerden hangilerinin oy verme hakkı bulunduğu ve nerelerde oy verilebileceği gibi sorular yanıtlanırken oy verme sürecindeki ilk günlerle ilgili gözlemlere de yer verildi.

Konuyla ilgili Almanya Türk Toplumu adlı çatı örgütünün izlenimlerini aktaran haberde, örgüt başkanı Gökay Sofuoğlu’nun "Bundan önceki seçimlere kıyasla, çok daha sakin bir ortamda seçime gidiyoruz. Seçmenler arasında kutuplaşma daha az. Bu da bizi memnun ediyor" sözleri de yer buldu.

Der Spiegel’den Demirtaş Röportajı

Haftalık Der Spiegel dergisi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’la yapılan bir röportajı sütunlarına taşıdı.

Demirtaş'ın soruları avukatları aracılığıyla yazılı olarak cevapladığını aktaran Der Spiegel, "Diktatörlük ve demokrasi arasında bir karar" başlığıyla yer verdiği röportajda, "Demirtaş'ın popülerliğinin özgürlüğüne mal olduğu" yorumu yapıldı.

HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş
HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş

Röportajda Demirtaş‘ın, "Erdoğan, Türkiye'de bir tek adam rejimi kurmaya çalıştı. Şimdi tekrar kazanırsa, Türkiye bir çeşit diktatörlük olacak. Bu seçim, diktatörlük ile demokrasi arasında bir karar" sözleri aktarılırken "Muhalefet, bugün daha önce hiç olmadığı kadar hazırlıklı durumda. 20 yıldır ilk defa birlikte hareket edecek durumdalar. Erdoğan bu sefer kesinlikle kaybedecek ve siyasi kariyeri sona erecek. Buna hiç şüphem yok" ifadeleri de aktarıldı. Röportajda, tahliye edilmesi durumunda siyasete dönüp dönmeyeceğine ilişkin soruyu da yanıtlayan Demirtaş‘ın, "Ben burada da siyasetin içindeyim. Hiçbir zaman siyaset dışında değildim" ifadeleri de aktarıldı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen Pazar günü Ankara'daki seçim mitinginde "Diyarbakır'da Yasin Börüleri şehit edenler bunlar değil mi? Kürt kardeşlerimi sokağa döküp 51 kardeşimin ölümüne sebep olanlar bunlar değil mi? Ne diyorlar; 'Selo'yu çıkaracağız.' Düşünün oradan Öcalan çıkacak, görevi buna verecek. Biz görevde olduğumuz sürece ne Selo çıkabilir ne evlat katili çıkabilir. Cezasını çekecek" demişti.

Cem Dalaman