Berlin üniversitelerinde sömestri ulaşım bileti uygulaması bitiyor

Berlin üniversitelerinde  sömestri ulaşım bileti uygulaması bitiyor

Berlin-

Teknik Üniversite, VBB ile olan sözleşmesini feshetti. Ekim ayından itibaren yaklaşık 35.000 öğrenci için artık sömestr bileti olmayacak.  Kış sömestrinde artık sömestr biletleri olmayacak ve dolayısıyla otobüs ve trenle indirimli seyahat etme şansları da olmayacak.

Berlin'deki 39 üniversitenin birçoğunda Verkehrsverbund Berlin-Brandenburg (VBB) ile yapılan sözleşmeler yaz döneminden sonra sona eriyor. 14,300'den fazla öğrencisi olan Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, sömestr bileti sözleşmesini yenilemeyeceğini açıkladı.

Yaklaşık 3.500 öğrencisi olan Sanat Üniversitesi, 11.000'den fazla öğrencisi olan Ekonomi ve Hukuk Fakültesi gibi sadece VBB ya da Senato'nun çok daha ucuz bir teklif sunması halinde sözleşmesini yenilemek istiyor. Diğer iki üniversitenin öğrenci organları da önümüzdeki günlerde karar vermek istiyor. Bu da on binlerce öğrencinin Ekim ayından itibaren dönemlik biletsiz kalacağı ve çok daha fazlasının da bunu takip edebileceği anlamına geliyor.

sömestr bileti bir dayanışma modeli: otobüsü ya da treni kullanıp kullanmadıklarına bakılmaksızın tüm öğrenciler ödeme yapıyor. Bunun karşılığında da VBB'den toplu bir indirim alınıyor. Öğrenciler 2017'den bu yana bisiklet ulaşımı da dahil olmak üzere tüm ücret aralığı için ayda yaklaşık 32 Euro ödüyorlar - ve böylece normal bir Berlin aylık biletinden önemli ölçüde daha az ödüyorlar.

Ancak herkes için ucuz yerel ulaşım teklifleri olduğundan, bu hesaplama artık o kadar kolay yapılamıyor. Berlin çapında 29 avroluk biletin yürürlüğe girmesinden sonra, eski kırmızı-yeşil-kırmızı Berlin Senatosu sömestr bileti için bir sübvansiyon sözü verdi. Bu, sömestr biletini gerçekten ucuz tutmanın tek yoluydu. Sonuç olarak, öğrenciler şu anda hala ayda yaklaşık 20 Euro ödüyor. Ancak: sübvansiyon sadece bir kerelikti.

Bu da Ekim ayında kış döneminin başlamasıyla birlikte bilet fiyatının yeniden orijinal 32 Avro'ya yükseleceği anlamına geliyor. Öğrenciler bu durumu tartışıyor. Ayda 49 avroluk yeni Deutschland biletiyle karşılaştırıldığında, bu tasarruf artık yeterli olmadığı söyleniyor.