Berlin'de Bir Annenin Feryadı

Bir Diyarbakır Annesi de Berlin’de ortaya çıktı. Maide T, PKK tarafından elinden alınan kızı için Berlin’de eyleme başladı. 23 yıldır Almanya’da yaşayan Maide T, kızı Nilüfer’in folklor öğrenme niyetiyle gittiği fakat PKK sempatizanlarınca işletildiğini sonradan öğrendiği derneğin kızını elinden aldığını iddia ediyor.

Maide hanımın 18 yaşındaki kızı Nilüfer, 12 kasım tarihinde okula diye evden çıkmış ve o tarihten sonra ortadan kaybolmuş. Maide hanım, kızınının ‘Navende Kurdistaniyen li Berlin’ adlı dernekte beyninin yıkandığını ve bir şekilde evden kaçmaya ikna edildiğini söylüyor. Acılı anne, önceleri bir meşguliyeti olsun diye kızının folklor öğrenme amacıyla derneğe gitmesine izin vermiş. Sonra kızının zamanla değiştiğini belirten Maide hanım, önceden ilgilenmediği halde Nilüfer’in birden siyaset konuşmaya başladığını, hiç huyu olmadığı halde kendilerine sert çıkıştığını açıladı.

Kızındaki değişikliği fark edince dernekle iletişimini kesmeye çalıştığını belirten Maide Hanım, “Folklorü kestik ama bunlarla olan iletişimini kesememişiz. Kızım bana, anne beni çok ikna etmeye çalışıyorlar ama ben ikna olmayacağım, bir yere gitmeyeceğim, okuyacağım korkma dedi. Ama bir şekilde yine de kızımı benden kopardılar. Üç aydır kızımı göremiyorum, nerede olduğunu bilmiyorum. Kızım 18 yaşında ve reşit olduğu için polis de bir şey yapamayacağını söyledi; çaresizim. Bu dernek kızımı ikna ederek bir nevi zorla götürdü, çünkü kızımın gitme gibi bir niyeti hiç yoktu. Anladığım kadarıyla bu dernek ve benzeri bazı dernekler burada gençleri ve ailelerini örgütlemeye çalışıyorlar.

Ailelerini para toplama amacıyla kullanıyorlar, gençleri de alıp götürmek için. Üstelik dernektekiler kendi çocuklarını göndermiyorlar, hep başkalarının çocuklarını gönderiyorlar. Muhtemelen ya dağa çıkarıyorlar ya da Suriye’ye gönderiyorlar” şeklinde konuştu. Bu dernekten aynı şekilde başka çocukların da devşirildiğini söyleyen acılı anne, onların ailelerinin tehdit aldığı için konuşmaya cesaret edemediğini iddia etti. Çocukları elinden alınan diğer ailelere seslenen Maide Hanım “Lütfen sizler de çıkın gelin. Bu dava sadece benim davam değil, hepimizin davası. Çocuklarımız gitti ve bir daha geri gelemeyebilir” dedi.

Çeşitli tehditler aldığını dile getiren Maide T, “Tehdit almama rağmen bu mücadelemden ucunda ölüm de olsa vazgeçmeyeceğim. Benim çocuğumu vermek zorundalar. PKK hani kadın haklarından falan bahsediyor ya, hiç bahsetmesinler. Ben bir kadınım, bir anneyim. Madem kadın haklarına o kadar değer veriyorlarsa benim çocuğumu bana geri göndersinler” çağrısında bulundu. Alman basınına da haber amaçlı çağrıda bulunduğunu ifade eden Maide Hanım, kendisinin çeşitli bahanelerle oyaladığını söyledi ve Alman basınının onların yanında yer aldığını iddia etti.

Kızının akıbetinden endişe eden Maide T, Berlin’de ‘Diyarbakır Anneleri’ benzeri tek kişilik bir eylem başlattı. Maide Ana, kızına kavuşuncaya kadar her cuma saat 16:00 - 17:00 arası Navende Kurdistaniyen li Berlin isimli derneğin önünde eylem yapacak. Maide ana, eylemi sırasında kızının fotoğraflarını ve üzerinde Almanca “Kızımı PKK ‘dan geri almak istiyorum!! Bayan Merkel, Bay Seehofer, lütfen bana yardım edin!!” yazan pankart taşıyor.