Bitcoin Son 9 Ayın En Yüksek Seviyesinde

Bankacılık sektöründe Silikon Vadisi Bankası'nın iflasıyla başlayan dalgalanmanın ardından bazı yatırımcılar yönünü dijital varlıklara çevirdi. Son 9 ayın en yüksek seviyesine çıkan Bitcoin böylece son 4 yılın en iyi haftasını geçirmiş oldu

Bitcoin Son 9 Ayın En Yüksek Seviyesinde

Bankacılık sektöründe Silikon Vadisi Bankası'nın iflasıyla başlayan dalgalanmanın ardından bazı yatırımcılar yönünü dijital varlıklara çevirdi. Son 9 ayın en yüksek seviyesine çıkan Bitcoin böylece son 4 yılın en iyi haftasını geçirmiş oldu.

Merkez bankalarının faiz arttırımlarının hızını yavaşlatacağı beklentileri arasında en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, Haziran ortasından bu yana en yüksek seviyesi olan 28 bin 567 dolara kadar çıktı ve son olarak binde 9 arttı.

Bitcoin geçen hafta yüzde 26 yükselmiş, bu da 2019 Nisan ayından bu yana en fazla haftalık kazanımı olmuştu. Bankacılık sektöründe küresel düzeydeki dalgalanma UBS grubunun rakibi Credit Suisse'i devralmasıyla sonuçlanmış, bu sırada Bitcoin son 10 günde yüzde 40 yükselmişti.

İLGİLİ HABERLER

Credit Suisse'i Kurtarma Planı Korkuları Gidermiyor

Bankacılık hisse senetleri ve tahviller gibi geleneksel varlıklar ise UBS'nin devlet tarafından desteklenen Credit Suisse devir anlaşmasını tamamlamasının ardından bugün düştü.

Finans sisteminin istikrarını tehdit eden hızlı güven kaybı riskiyle karşı karşıya kalan merkez bankaları, dünya çapında nakit akışını desteklemek için dün harekete geçti. COVID-19 pandemisinden bu yana böyle bir küresel müdahale ilk kez görülüyor.

Online döviz brokeri IG Markets uzmanlarından Tony Sycamore, 2023'ün ikinci yarısında faiz indirimine gitmeye hazırlanırken bu çarpıcı artışın, bankacılık krizinin bir sonucu olduğunu söyledi ve Bitcoin'in 32 bin dolara kadar yükselebileceğine dikkat çekti.

İLGİLİ HABERLER

Beş Soruda Silikon Vadisi Bankası Krizi

Diğer piyasa oyuncuları Bitcoin'in merkez bankalarının küresel finans sisteminde nakit akışını destekleme çabalarından faydalanacağını tahmin ediyor. Bitcoin, 2021 yılının Kasım ayında, merkez bankaları ve hükümetler beklenmedik şekilde mali teşvik paketleri açıkladığında rekor 69 bin dolar seviyesine çıkmıştı.

Singapur'daki dijital varlık şirketi Matriport'tan Markus Thielson, ivmenin nakit akışından kaynaklandığına dikkat çekti.