CANLI BLOG: Türkiye'nin Güneydoğusunda Şiddetli Deprem: Can Kaybı ve Yaralılar Var

CANLI BLOG

CANLI BLOG: Türkiye'nin Güneydoğusunda Şiddetli Deprem: Can Kaybı ve Yaralılar Var
02:43

Biden ve Erdoğan Telefonda Görüştü

ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak, depremlerin ardından ülkesinin Türkiye'ye gereken her türlü desteği vermeye hazır olduğunu vurguladı. Biden görüşmede, depremde hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti.

Beyaz Saray'dan görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada, Biden bugün öğleden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'la telefonda görüştüğü belirtildi.

Başkan Biden'ın, "bu trajediye yanıt olarak NATO müttefiki Türkiye'ye gereken her türlü yardımı sağlamaya hazır olduğunu tekrar vurguladığı" kaydedildi.

01:30

ABD'den Blinken-Çavuşoğlu görüşmesi ile ilgili yazılı açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Bakan Antony Blinken'ın bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesi ile ilgili yazılı açıklama yayınladı.

Açıklamada, Blinken'ın bugün meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenler için taziyelerini ilettiği kaydedildi.

Price, ''Bakan Blinken ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD ve ortaklarımızın en iyi şekilde nasıl yardımcı olabileceklerini ele aldılar. Bakan Blinken, ilk yardım müdahalemizin halihazırda devam ettiğini teyit etti ve hem Türkiye hem de Suriye'deki deprem mağdurlarına yardım etmek için Türkiye ile koordinasyon içinde elimizden gelen her şeyi yapma sözü verdi'' ifadelerini kullandı.

01:06

Diyarbakırlı depremzedelerin soğukta ilk gecesi

Türkiye’nin Güneydoğusunu sarsan şiddetli depremlerin etkili olduğu Diyarbakır’da yüzlerce depremzede geceyi dışarıda geçirdi. Depremzedelerin bir bölümü, Bağlar ilçesinde kurulan çadırlara yerleştirildi.

İlk şiddetli sarsıntının şokunu atlatan Diyarbakırlılar'ın bir bölümü evlerine girdi. Ancak ikinci büyük sarsıntıdan sonra binlerce kişi yeniden dışarı çıktı.

Depremzedelerin bir bölümü köylerdeki yakınlarının yanına giderken, kalanların bazıları çadırlara yerleştirildi. Bağlar ilçesindeki Koşuyolu parkında kurulan çadırkente yerleştirilenler, ısınmak için ateş yaktı.

VOA Türkçe’ye konuşan depremzedelerin bazıları, evlerinin hasar görmesi nedeniyle gidemediklerini söyledi. Bazı depremzedeler ise yardımların yetersiz olmasından şikayet etti. Çadırkentte yer bulamayan Suriyeli mülteciler ise kamyonet kasalarına yerleşti.

00:58

Ankara'dan açıklama: ''Biden ve Erdoğan görüştü''

ABD Başkanı Joe Biden'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak deprem dolayısıyla geçmiş olsun dileklerini ilettiği bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, deprem nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayan ABD Başkanı Biden, hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti, yaralılara şifa dileğinde bulundu.

Görüşme ile ilgili Beyaz Saray'dan henüz bir açıklama gelmedi.

00:57

Can Kaybı 2379'a Yükseldi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 2379 kişinin hayatını kaybettiğini, 14 bin 483 kişinin yaralandığını açıkladı.

00:30

Hatay'da Dört Bakandan Ortak Açıklama


Depremin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Hatay’daki Acil Durum Koordinasyon Merkezi'nde basın açıklaması yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ekiplerin hava muhalefeti nedeniyle bölgeye zor ulaştığını ve helikopterlerin kalkamadığını belirtti. Koca, "Devlet olarak tüm zorluklara ragmen ekiplerimizi seferber etmiş durumdayız" dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, depremin "Yüzyılın en büyük depremi" olarak değerlendirebileceğini belirterek Milli Savunma Bakanlığı'nın silahlı kuvvetlerle birlikte çalışmalara başladığını ve bir kriz merkezi oluşturulduğunu kaydetti. Akar öncelikli ihtiyaç olarak 17 uçakla hava yardım koridoru oluşturulduğunu belirtti. Hava şartlarındaki olumsuzluk ve havaalanlarında depremden kaynaklanan sıkıntılar nedeniyle aksaklıklar yaşandığını kaydeden Akar ancak buna ragmen 17 uçakla AFAD ve sağlık personelinin uçaklarla bölgeye taşındığını belirtti. Akar 15 bin vatandaşa sıcak yemek ulaştırıldığını ekledi.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez deprem için, "Yıllardır bu işin içindeyim, böylesini ilk defa gördüm" dedi. Altyapıların bu yüksek deprem şiddeti karşısında dayanamadığını kaydeden Dönmez hem elektrik hem doğalgaz şebekesinin büyük hasar aldığını söyledi.

BOTAŞ'ın ana hatlarında 6-7 önemli hasar oluştuğunu kaydeden Dönmez, "Ekiplerimiz buraya intikal ediyor ancak ana ulaşım hatlarındaki problemli noktalardan dolayı hasar noktalarına ulaşmakta zorluk yaşanıyor" diye konuştu. Bakan Dönmez başta Maraş, Gaziantep, Kilis ve Hatay'da doğalgaz kesintileri yaşanmakta olduğunu belirtti.

Rafineriler ve depolarda akaryakıtla ilgili sorun yaşanmadığını belirten Dönmez yığılmaların aşırı talebe bağlı meydana geldiğini ancak bayilerle görüşerek vatandaşın talebinin yerine getirilmesiyle ilgili talimatları ilettiklerini kaydetti.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, bölgede vali ve bakanlarla eylem planı oluşturduklarını kaydetti ve bakanlık olarak 1 uçak, 6 helikopter, 1098 araç ve 4794 çalışanı olay yerine taşıdıklarını aktardı. Kirişçi yaralı hayvanlar için bin adet hayvan çadırı dağıtıldığını ekledi.

00:21

Suriye'den "Yardım İçin Hükümetle İşbirliği Yapın" Mesajı

Suriye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Bassam Sabbağ, depremin ardından BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'le buluşarak depremin ardından Suriye'nin yardım talebini iletti. Sabbağ, üye ülkelere ve insani yardım ortaklarına arama-kurtarma çalışmaları ve tıbbi destek, gıda ve barınak yardımı konusunda çağrı yaptı.

Suriye'nin kuzeybatısında muhaliflerin elindeki bölgeye uluslararası insani yardımlar Türkiye'deki tek bir sınır kapısından yapılıyor. Ancak güneydoğudaki depremin Suriye'ye yardımları aksatması bekleniyor. BM bugünkü açıklamasında yardımın yolların hasar görmesi nedeniyle aksayabileceğini belirtmişti. Şam'ın Türkiye'deki başka sınır kapılarından yardım girişine izin verip vermeyeceği sorulduğunda Sabbağ, "Suriye'nin girişi belli. Suriye'ye yardım etmek isteyenler hükümetle işbirliği yapabilir, biz de işbirliğine hazır olacağız" yanıtını verdi.

00:03

Çavuşoğlu ile Görüşen Blinken’dan Yardım Mesajı

Türkiye’nin güneydoğusunu vuran depremlerin ardından can kayıpları tırmanırken, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, günlük basın brifinginde Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun telefonda görüştüğünü açıkladı.

Basın brifingine, Türkiye’ye taziye mesajıyla başlayan Ned Price, depremden etkilenenlere yardım etmek için her türlü desteği sağlamaya kararlı olduklarını kaydetti. Bakan Blinken’ın Çavuşoğlu ile telefonda görüşerek yardım teklifini yinelediğini söyleyen Price, “Neye ihtiyacınız olursa telefon açıp bize bildirin” mesajını net şekilde ilettiğini söyledi.
23:50

Ankara’da deprem bölgesine gitmek isteyenler otagara akın etti

Türkiye’yi sarsan depremin duyulmasıyla birlikte yakınlarının yanına gitmek ve yardım etmek için erken saatlerde Ankara otogarı AŞTİ’ye giden vatandaşlar otobüslerin azlığından yakındı.

Depremden etkilenenlere kolaylık olması bakımından seyahat firmaları, ek sefer koymalarına rağmen zor kış şartları nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını belirtti. VOA Türkçe muhabirine konuşan seyahat firmaları yetkilileri deprem bölgesinden gelip sabah saatlerinde yeniden memleketlerine gidenlerin olduğunu da hatırlattılar.AŞTİ’de yakınlarına ulaşmak isteyenler ise ek seferlerin yeterli sayıda olmadığını ve yolların karla kaplı olmasının deprem bölgesine gitmeyi daha da zorlaştırdığını aktardılar. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, deprem bölgesine gitmek isteyenlerden 2-3 katı fiyat talep eden bazı otobüs firmaları hakkında inceleme başlattığını açıkladı.

23:42

Depremde bilanço ağırlaşıyor: Can kaybı 2316'ya yükseldi

AFAD Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 2316'ya yükseldiğini, yaralı sayısının 13293 olduğunu söyledi. Tatar, depremde 6217 binanın yıkıldığını, 7840 depremzedenin yaralı olarak kurtarıldığını da kaydetti.

23:33

ABD Uluslararası Kalkınma Dairesi: "Depremin Ardından Ekip Konuşlandırdık"

ABD Uluslararası Kalkınma Dairesi (USAID), merkez üssü Kahramanmaraş'taki depremin ardından afet müdahale uzmanlarından oluşan bir ekip konuşlandırdıklarını açıkladı.

USAID yayınladığı açıklamada, "Ekip sahada Türk yetkililer ve ortaklarımızla yakın eşgüdüm içinde çalışacak'' dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'na bağlı birim USAID, biri Virginia diğeri California'dan olmak üzere iki arama kurtarma ekibini görevlendirme sürecinde olduklarını kaydetti.

23:33

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu yarın Hatay'a gidiyor

CHP kaynaklarından edinilen bilgiye göre Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile İstanbul, Ankara ve İzmir büyükşehir belediye başkanları Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş ve Tunç Soyer yarın Hatay’a gidiyor.

22:56

"Biden ve Erdoğan'ın yakında görüşmesi bekleniyor"

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre depremin ardından ABD Başkanı Joe Biden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yakın zamanda görüşmelerinin beklendiğini belirtti.

İki liderin olası telefon görüşmesi öncesinde ABD'den Türkiye'ye yardım ve destek mesajı geldi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda görüştü.

22:46

ABD Dışişleri: “Her türlü yardımı sağlamaya hazırız”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price düzenlediği günlük basin toplantısında Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğünü açıkladı. “Depremden etkilenenlere her türlü yardımı sağlamaya hazırız” dedi.

ABD’li sözcü depremin ardından ilk müdahale hazırlıklarının hali hazırda başlamış olduğunu belirtti. Blinken’ın Çavuşoğlu’yla yaptığı görüşmede, “Neye ihtiyacınız olursa telefon açıp bize bildirin” mesajını net şekilde ilettiğini söyledi.

Ned Price, Hepimizin gördüğü görüntüler dehşet verici. Ne yazık ki can kaybının önümüzdeki günlerde artması beklenebilir. ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, depremin ardından ilk aşamanın arama-kurtarma çalışmaları olduğunu, önümüzdeki günlerde uzun vadede kapsamlı bir yeniden inşa çalışmalarının başlayacağına dikkat çekti. Dışişleri Bakanı Blinken’ın ekibine bu kapsamda hangi kaynakların kullanılabileceğinin değerlendirilmesi talimatı verdiğini belirtti.

22:40

AFAD: "Can Kaybı 1762'ye Yükseldi"

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), merkezi Kahramanmaraş'taki depremlerde 10 ilde can kaybı sayısının 1762'ye yükseldiğini açıkladı.

AFAD, yaralı sayısının 12 bin 68, yıkılan bina sayısının da 5 bin 606 olduğunu bildirdi.

22:31

CHP Genel Başkanı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nda

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nı ziyaret ederek deprem felaketi sonrası yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

22:19

Ankara'da Belediyeler Deprem Bölgesine Yardımları Ulaştırıyor

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili etkileyen depremden etkilenenler için başkentte belediyeler koordinasyon merkezlerinde yardımları bölgeye göndermeye başladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi de başkentin çeşitli noktalarına yardım toplama merkezleri kurdu. Yardımların kamyonlarla AFAD koordinasyonunda deprem bölgesine ulaştırılacağı kaydedildi.

205 araç ve 469 personeli deprem bölgesine sevk eden Ankara Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç listesi hazırlayarak yardım kampanyası yürütüyor.

Çankaya Belediyesi’nden yapılan açıklamada ise “Şimdi birlik olma zamanı. Yardımlarınızı deprem bölgesine ulaştırıyoruz. Destek olmak isteyen komşularımızın en hızlı şekilde Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’na yardımlarını bekliyoruz. Spor salonu 24 saat açık olacaktır” denildi.

Açıklamada ayrıca, kültür merkezlerinde bu hafta yapılması planlanan konser, tiyatro oyunu ve film gösterimi gibi etkinliklerin iptal edildiği de belirtildi.

22:18

Ganalı Hatayspor Oyuncusu Christian Atsu Hala Bulunamadı

Ganalı futbolcu Christian Atsu
Ganalı futbolcu Christian Atsu

Hatayspor futbol takımının Ganalı oyuncusu Christian Atsu'ya Hatay'da yaşadığı apartman binasının çökmesi sonrasında hala ulaşılamadı.

Atsu ve kulübün sportif direktörü Taner Savut’un hala enkaz altında olduğu belirtiliyor.

31 yaşındaki Ganalı futbolcu Christian Atsu, Eylül ayında Hatayspor'a gelmeden önce İngiltere Premier Ligi'nde Newcastle United ve Everton takımlarında, Chelsea'den kiralık olarak oynamıştı.

Newcastle United ve Chelsea takımları ile Gana Futbol Federasyonu ve Gana Cumhurbaşkanı Nana Akufo-Addo, paylaştıkları mesajlarda, Atsu'nun sağ salim bulunması için dua ettiklerini kaydetti.

Atsu, Pazar gecesi Hatayspor'un Kasımpaşa'ya karşı oynadığı maçın uzatmalarında 97'nci dakikada attığı frikik golüyle takımının maçtan 1-0 galip ayrılmasını sağlamıştı.

22:09

Sınır Tanımayan Doktorlar Suriye'de Yaralıları Tedavi Ediyor 

Sivil savunma çalışanları be bölge sakinleri, İdlib'deki Harem kasabasında enkaz altında sağ kalanlara ulaşmaya çalışıyor.
Sivil savunma çalışanları be bölge sakinleri, İdlib'deki Harem kasabasında enkaz altında sağ kalanlara ulaşmaya çalışıyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütünden yapılan açıklamada örgüt ekiplerinin Suriye'nin kuzeybatısında seferber olduğu ve yerel ortaklarıyla beraber bölgede giderek artan ihtiyaçları karşılamak için çalıştığı belirtildi.

MSF, elemanlarından birinin İdlib'de yıkılan evinin enkazı altında hayatını kaybettiğini, örgütün başka mensuplarının da aile fertlerini yitirdikleri açıkladı.

MSF, İdlib ve Halep'te bulunan 23 sağlık kurumuna acil destek sağladı. Bu kurumlara acil yardım tıbbi kitleri bağışlandı, sağlık çalışanlarına destek verildi. Bölgede evlerini kaybedenlere battaniye ve diğer acil ihtiyaç yardımı da yapan MSF, kar yağışına rağmen çok sayıda bölge sakininin gün boyu devam eden artçı sarsıntıların korkusuyla geceyi dışarıda geçireceklerini kaydetti.

Ölü ve yaralı sayısı sürekli değiştiği için MSF, Suriye'nin kuzeybatısı ve Türkiye'deki yetkililerle sürekli iletişim halinde olduklarını, İdlib, Halep'in kuzeyi ve Türkiye'nin güneyindeki ihtiyaçlara yanıt vermek amacıyla durum değerlendirmesi yapıldığını bildirdi.

22:07

BM ekiplerinden destek

Birleşmiş Milletler'den (BM) de depremin ardından bölgeye yardım açıklaması geldi. BM Sözcüsü Stephane Dujarric, "Türkiye'ye destek anlamında Türk hükümetinin talebi üzerine BM felaket tespit koordinasyon ekipleri Türkiye'deki çalışmalara destek vermek üzere görevlendirildi" dedi. Dujarric, BM'nin Suriye'nin kuzeybatısındaki duruma da yanıt için de çalıştığını belirterek "Şam'daki meslektaşlarımız Suriyeli yetkililerle temas halinde" dedi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Türkiye'de deprem nedeniyle yaşanan can kayıplarından büyük üzüntü duyduğu belirtilen açıklamada, "Kalplerimiz bu trajedi anında Türkiye ve Suriye ile birlikte" denildi. Açıklamada BM'nin sahada ekiplerinin bulunduğu, ihtiyaç ve destek sağlanması için tespit çalışmaları yürüttüklerini kaydetti.

21:29

UNICEF: "Türkiye ve Suriye'de Binlerce Çocuk Risk Altında" 

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin güney ve doğusu ile Suriye'yi etkileyen iki büyük deprem ve çok sayıda artçı sarsıntı sonrasında binlerce çocuk ve ailenin risk altında olduğu kaydedildi.

UNICEF'in, ortaya çıkan ihtiyaçlara odaklanmak için Türk hükümetiyle ve AFAD'la eşgüdüm sağladığı bildirildi. UNICEF, Suriye'deyse depremlerin yarattığı etkiyi değerlendiriyor ve ortaklarıyla eşgüdüm içinde insani yardımları desteklemeye hazırlanıyor. UNICEF, binlerce konutun yıkılması nedeniyle ailelerin sıfırın altına düşen hava sıcaklıklarının, kar yağışı ve donan yağmurun etkili olduğu kış mevsimi şartlarına karşı savunmasız hale geldiğini, bölgede ağır kar yağışının beklendiğini kaydetti.

UNICEF Direktörü Catherine Russell, "Önceliğimiz depremden etkilenen çocukların ve ailelerin acilen ihtiyaçları olan desteği almalarını sağlamak" şeklinde konuştu.

21:17

Beyaz Saray İletişim Koordinatörü Kirby: "Türkiye'ye İlave Ekipler Konuşlandırma Sürecindeyiz"

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik ve Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, sahada bulunan personele ek olarak, Türkiye'nin arama ve kurtarma çalışmalarını desteklemek üzere 79 kişilik iki kentsel arama ve kurtarma ekibi dahil, ilave ekipler konuşlandırma sürecinde olduklarını bildirdi.

Sanal ortamda düzenlenen ve VOA Türkçe'nin de katıldığı basın brifinginde Kirby, konuşmasına Türkiye'deki depremle ilgili açıklamalarla başladı.

Kirby, "Şu anda sahada bulunan personele ek olarak, Türkiye'nin arama ve kurtarma çalışmalarını desteklemek ve depremden zarar gören ya da yerinden olan herkesin ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmak üzere 79 kişilik iki kentsel arama ve kurtarma ekibi dahil, ilave ekipler konuşlandırma sürecindeyiz" dedi.

John Kirby, ABD Uluslararası Kalkınma Dairesi (USAID) ve Pentagon'un da şu anda ek yardım konusunda Türk muhataplarıyla koordinasyon halinde olduğunu kaydetti.

Bu ekiplerin Türkiye ve Suriye için mi konuşlandırılacağı sorusu üzerine Kirby, "Bu iki ekip sadece Türkiye'nin arama ve kurtarma çalışmalarına destek verecek" ifadesini kullandı.

20:56

Türkiye'de 7 Gün Süreyle Milli Yas İlan Edildi

Türkiye'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayınlanan genelgeyle 7 gün süreyle Milli Yas ilan edildi.

Erdoğan Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde meydana gelen depremler sebebiyle yedi gün süreyle millî yas ilan edilmiştir. Bütün yurtta ve dış temsilciliklerimizde 12 Şubat 2023 Pazar günü güneşin batışına kadar bayrağımız yarıya çekilecektir" dedi.

20:45

Can Kaybı Bin 651'e Yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kahramanmaraş merkezli depremlerde şu ana kadar bin 651 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 11 bin 119 kişinin yaralandığını bildirdi.

20:30

Senatör Menendez'den Deprem Açıklaması

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Senatör Bob Menendez, yaptığı yazılı açıklamada, depremde ölen, yaralanan veya başka bir şekilde etkilenenlerin çoğunun, yerinden edilmiş veya terörize edilmiş Suriyeli siviller ve onlara evsahipliği yapan Türk toplumu olduğunu söyledi.

Türkiye karşıtı tutumu ile tanınan Menendez yaptığı yazılı açıklamada, "Bu sabah Türkiye'nin güneydoğusunda ve Suriye'nin kuzeybatısında meydana gelen ve bölge genelinde iki binden fazla kişinin ölümüne ve sayısız kişinin de mahvolmasına neden olan depremin yarattığı yıkım karşısında derin bir üzüntü ve şok içerisindeyim’’ dedi.

"Ölen, yaralanan veya başka bir şekilde etkilenenlerin çoğunun, Esat rejiminin 12 yıldır devam eden tarifsiz şiddeti nedeniyle zaten yerinden edilmiş veya terörize edilmiş Suriyeli siviller ve onlara evsahipliği yapan Türk toplumu olduğunun bilincindeyim’’ ifadelerini kullanan Menendez, hayatını kaybedenlerin Türk ve Suriyeli ailelerine ve olaydan etkilenen herkese en derin taziyelerini sundu.

Menendez, açıklamasında, "Diplomatlarımız, yardım görevlilerimiz ve ordu dahil, bölgedeki ABD vatandaşlarının güvenliği ve refahına ilişkin güncellemeler için Dışişleri Bakanlığı ve ABD Uluslararası Kalkınma DAiresi (USAID) ile temasa geçtim. Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı olarak, ABD Hükümeti'nin bu yürek burkan felaketten etkilenen herkese zamanında ve umutsuzca ihtiyaç duyulan yardımı sağlamasını temin etmek üzere çalışmaya devam edeceğim" dedi.

19:59

Yunanistan'dan destek mesajı

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, deprem dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, deprem nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’la telefonda görüşen Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakelaropulu ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis, hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti, yaralılara şifa dileğinde bulundu.

19:30

AP: "Türkiye ve Suriye'de Toplam Can Kaybı 2 Bin 300'ü aştı"

Türkiye ve Suriye'de depremin ardından can kaybı artıyor. Associated Press haber ajansı iki ülkede toplam can kaybının 2 bin 300'ü geçtiğini bildirdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da, AFAD Başkanlığı'nda yaptığı açıklamada Türkiye'de bin 541 kişinin hayatını kaybettiğini, yaralı sayısının da 9 bin 733 olduğunu söyledi. Oktay, 3 bin 471 binanın da yıkıldığını kaydetti.

19:19

Rusya’nın Akkuyu'da İnşa Ettiği Nükleer Santral Depremde Zarar Görmedi

Rus devlet atom enerjisi kurumu Rosatom, Akkuyu'da inşa ettiği nükleer santralın da depremde zarar görmediğini kaydetti.

Rus haber ajansı RIA, Rosatom yetkilisi Anastasia Zoteeva'nın "Yine de inşaat ve montaj faaliyetlerinin güvenli bir biçimde devam etmesini sağlamak için kapsamlı kontrollar yapıyoruz" şeklindeki sözlerine yer verdi.

1988 yılında büyük bir depremin meydana geldiği Ermenistan da Türkiye ve Suriye'yi etkileyen deprem nedeniyle üzüntülerini ifade etti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, "Türkiye ve Suriye'de çok sayıda can kaybına neden olan yıkıcı deprem haberleri nedeniyle üzüldük. Hayatını kaybedenlerin ailelerine en derin taziyelerimizi ileriyoruz ve yaralılara acil şifalar diliyoruz. Ermenistan yardım sağlamaya hazır" ifadelerini kullandı.

19:18

Rus Kurtarma Ekipleri Türkiye ve Suriye'ye Gidecek

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat'la telefon görüşmeleri yaparak her iki ülkeye taziye mesajlarını iletti. Putin, hem Türkiye hem de Suriye'ye Rus kurtarma ekipleri gönderme teklifinde bulundu.

Kremlin'den yapılan açıklamada, "Beşar Esat bu teklifi minnetle kabul etti. Önümüzdeki saatlerde Rus acil yardım ekipleri Suriye'ye uçacak" denildi. Kremlin açıklamasında ayrıca, "Türkiye Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'e verdiği bu hızlı ve samimi yanıta sıcak bir şekilde teşekkür etti ve Rus ekiplerin yardımını kabul etmek için ilgili yetkililere talimat verdiğini söyledi" ifadeleri yer aldı.

Rusya, her iki ülkeye de ulaşmak için İlyuşin-76 acil kurtarma uçaklarını hazırda beklettiğini bildirdi. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye'de bulunan Rus kuvvetlerine kurtarma çalışmalarına katkıda bulunma talimatı verdi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'deki askeri tesislerinin depremde hasar görmediğini bildirdi.

18:54

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Ceyhan Terminali'ne Petrol Akışını Durdurdu

Irak'ın kuzeyindeki Kerkük petrol ihracat boru hattından Ceyhan'daki petrol terminaline uzanan petrol akışı, deprem sonrası Irak Kürt Bölgesel Yönetimi tarafından geçici süreliğine durduruldu.

Boru hattının işletmecisi BOTAŞ, Irak ve Azerbaycan'dan Türkiye'ye ham petrol nakleden ana boru hatlarında hasar meydana gelmediğini bildirdi.

Bakanlık, "petrol boru hatlarının denetiminin" dikkatlice yapılması sonrasında petrol ihracatının yeniden başlayacağını kaydetti.

Azeri petrolünün Türkiye'ye akışı konusundaysa iki kaynak, Bakü-Tiflis-Ceyhan terminalinde hasar oluşmadığını söyledi.

BOTAŞ, doğalgaz aktarım hattında oluşan hasar nedeniyle Gaziantep, Hatay ve Kahramanmaraş'a doğalgaz akışının durdurulduğunu bildirdi.

18:47

ABD Başkanı Biden: ''Yönetimim Türkiye ile yakın şekilde çalışıyor'' 

Önce Twitter'dan kısa bir açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden, resmi bir yazılı açıklama da yayınladı. Eşi Jill Biden ile birlikte, Türkiye ve Suriye'de şu ana kadar binlerce kişinin hayatına mal olan yıkıcı deprem haberlerinden derin üzüntü duyduklarını kaydeden Biden, ''Yönetimim NATO müttefikimiz Türkiye ile yakın bir şekilde çalışmaktadır ve ABD'nin derhal yardım etmesi için yetki verdim'' dedi.

''Talimatımla üst düzey Amerikalı yetkililer, ihtiyaç duyulan her türlü yardımı koordine etmek üzere derhal Türk mevkidaşlarıyla temasa geçtiler. Ekiplerimiz, Türkiye'nin arama ve kurtarma çalışmalarını desteklemek ve deprem nedeniyle yaralanan ve yerinden edilenlerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere hızla harekete geçtiler. ABD'nin desteklediği insani yardım ortakları da Suriye'deki yıkıma müdahale ediyor'' ifadelerini kullanan Biden, sevdiklerini kaybedenler, yaralananlar ve evleri ile işyerleri yıkılanlara taziyelerini sundu.

18:37

ABD'deki Türk vatandaşları bağışlarını ve ayni yardımlarını Türkiye'ye nasıl gönderebilir?

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Murat Mercan, büyükelçiliğin resmi Twitter hesabından yazdığı mesajında, depremden etkilenen bölgelerde yürütülen çalışmalara destek vermek isteyen ABD'deki Türk vatandaşlarının bağışlarını iletebilecekleri banka hesap bilgilerini paylaştı.

Ayrıca toplanan ayni yardımların da Büyükelçilik ve Başkonsolosluklar'a iletilmesi halinde, bu yardımların THY ile ücretsiz olarak Türkiye'ye ulaştırılacağı belirtildi.

Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA) de, ABD'de yaşayan Türk-Amerikan toplumuna, bölgede yürütülen çalışmalara bağış yoluyla katkıda bulunmaları çağrısı yaptı. ATAA açıklamasında bağışların yapılabilmesi için şu linkleri paylaştı:

-AKUT - Search and Rescue Association

https://www.akut.org.tr/bagis-yap

-AFAD - Disaster and Emergency Management Presidency

https://www.afad.gov.tr/depremkampanyasi2

-AHBAP - Anatolia People and Peace Platform

https://ahbap.org

18:35

Gaziantep'te deprem sonrası kurtarma çalışmaları devam ediyor

Bu sabah 04.17'de yaşanan depremde yıkılan binaların bazıları da Gaziantep merkeze 40 kilometre uzaklıktaki 250 bin nüfuslu Nizip ilçesindeydi.

Deprem nedeniyle çöken 7 katlı apartmandaki sabah erken saatlerden itibaren devam eden kurtarma çalışmalarında 30'dan fazla kişi çıkarıldı.

Enkazdan yaralı olarak kurtarılan vatandaşların Nizip Devlet Hastanesi ve diğer özel hastanelerde tedavileri devam ediyor.

18:15

ABD'nin BM Büyükelçisi'nden Yardım Mesajı

ABD'nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield, Twitter'da yaptığı paylaşımda, ''Kalbim Türkiye ve Suriye'de meydana gelen yıkıcı depremden etkilenen herkesle birlikte. ABD, ihtiyaç duyulan her türlü yardımı sağlamaya hazır'' dedi.

18:08

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: ''Kapsamlı Yardım Seçeneklerini Değerlendiriyoruz''

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye ve Suriye'de bugün meydana gelen depremler nedeniyle yaşanan trajik can kayıpları ve yıkım karşısında derin üzüntü duyduklarını bildirdi.

Blinken yaptığı yazılı açıklamada, ''Depremden etkilenenlerin ailelerine başsağlığı dileklerimizi iletiyor ve kapsamlı yardım seçeneklerimizi değerlendiriyoruz. Ekibime, bölgenin neye ihtiyacı olduğunu belirlemek üzere önümüzdeki günlerde Türk müttefiklerimiz ve insani yardım ortaklarımızla yakın temas halinde olmaları talimatını verdim'' dedi.

ABD Dışişleri Bakanı, ''Türkiye'ye ilk yardım faaliyetlerimiz halihazırda başlatıldı; Suriye'de ABD'nin desteklediği insani yardım kuruluşları da ülke genelinde depremin yarattığı olmusuzluklara müdahale etmekte. Önümüzdeki günlerde, haftalarda ve aylarda bu depremlerden etkilenenlere yardım etmek için elimizden gelen her şeyi yapmaya kararlıyız'' ifadelerini kullandı.

18:06

Ankaralılar Kızılay'ın kan bağışı çağrısına olumlu yanıt verdi

Türkiye’de yaşanan deprem nedeniyle yaralılara acil yardım ulaştırılabilmek için Kızılay’ın yaptığı kan bağışı çağrısı üzerine Ankaralılar ve özellikle gençler bağışçı olmak üzere kan merkezlerinde buluştu.

Türk Kızılayı Başkanı Kerem Kınık, “Yurt genelinde bağışlanan kan 10 bin üniteyi (30 bin kan bileşeni) aştı. Günlük işlem limitimiz 20 bin ünitedir (60 bin kan bileşeni). Yarın ve ertesi günlerde de bağışa devam etmeliyiz” bilgisini verdi.

Etimesgut’taki Türk Kızılay Afet Operasyon Merkezi’nde bölgeye sevk edilecek yardımları organize ettiklerini belirten Kınık, buradaki açıklamasında, “Çadırlarımız, ısıtıcılarımız, mobil aşevlerimiz, tırlarımız, ikram araçlarımız sahaya seferber edildi. Gönüllülerimiz, profesyonel ekiplerimiz sahaya seferber edildi. Deprem sonrası devletimizle birlikte vatandaşımızı soğukta açta açıkta bırakmayacağız. Kan bankalarımızdaki ulusal stoklarımızdan ihtiyaç duyulabilecek tüm kan gruplarını hastanelere sevk ettik. Bu anlamda Türkiye'nin her tarafındaki vatandaşlarımızı kan bağışına davet ediyoruz. İlerleyen saatlerde yaralı sayımız ve kan ihtiyacı artabilir. Şu an Türkiye'nin 9 afet bölge müdahale merkezinden çadırlarımızı ve tırlarımızı 7 vilayetimize sevk ediyoruz. Şu an AFAD koordinasyonunda depolarımızdaki bütün kapasitelerimizi boşaltıyoruz. Dolayısıyla Kızılay lojistik ekiplerimiz ve afet ekiplerimiz sahaya bütün kapasitelerimizi seferber ediyorlar” bilgilerini aktardı.

VOA Türkçe, Türk Kızılayı’nda ve Ankara’nın merkezinde bulunan Güvenpark’taki kan bağış noktalarında kan bağışı kampanyasını görüntüledi. Özellikle gençler başkentteki kar yağışı ve soğuk hava koşullarına rağmen depremden etkilenenlere yardımcı olmak üzere kan bağışlamak üzere sıraya girdi. Gençler, üzüntülerini paylaşarak, bölgeye gidemediklerini ama en azından kan bağışlamak istediklerini anlattı.

17:56

BM Genel Sekreteri: “Sahadaki ekiplerimiz ihtiyaçları değerlendiriyor”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Türkiye ve Suriye’yi etkileyen depremin yol açtığı can kaybından derin üzüntü duyduğunu belirtti.

Depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyen BM Genel Sekreteri, sahadaki ekiplerinin ihtiyaçları değerlendirdiğini ve yardım sağladığını kaydetti.

"Çoğunluğu erişimin zor olduğu bölgelerde hali hazırda insani yardıma ihtiyaç duyan ve bu afetten etkilenen binlerce aileye yardım için uluslararası topluma güveniyoruz" dedi.

17:46

ABD Temsilciler Meclisi Azınlık Liderinden Deprem Açıklaması

Temsilciler Meclisi’nin azınlık lideri Demokrat Hakeem Jeffries, Türkiye, Suriye ve çevresini vuran deprem ve artçı sarsıntılarla ilgili açıklama yaptı.

Jeffries yazılı açıklamasında, Gaziantep'te meydana gelen yıkıcı depremin ardından Brooklyn, New York ve tüm ABD’deki Türk-Amerikan toplumunun yasına katıldığını söyledi.

Açıklamada, ‘’Temsilciler Meclisi Demokratları, tam bir müdahale değerlendirilirken USAID'in (ABD Uluslararası Kalkınma Dairesi) destek ve yardımını sağlamak için Başkan Biden ve yönetimle birlikte çalışacak. Acil ihtiyaç duyulan bu dönemde ek yardım sağlamak için hükümetin tüm kademelerindeki meslektaşlarımla birlikte çalışacağım’’ ifadelerini kullandı.

Demokrat temsilci, ‘’Dualarım bu korkunç ve trajik can kaybından etkilenen herkesle birlikte’’ dedi.

17:34

Can Kaybı 1500'e Yaklaştı

AFAD'dan yapılan son açıklamaya göre can kaybı 1498'e çıktı. AFAD, 7 bin 634 kişinin yaralandığını bildirdi; yıkılan bina sayısı 2 bin 834.

17:31

Kılıçdaroğlu: "51 Belediyemiz 707 Araç Gönderdi"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu deprem bölgesine 51 belediyenin 707 araç gönderdiğini ve 3600'dan fazla personelin deprem bölgesinde görev yaptığını belirtti.

Depremin ardından güncel bilgileri paylaşmak üzere canlı yayında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, bölgeye 15 içme suyu TIRI, 21 gıda TIRI, 9 mobil mutfak TIRI, 3500 ısıtıcı ve 15 bin koli hijyen malzemesi gönderdiklerini söyledi.

17:12

Tüm Türkiye’de okullar 13 Şubat’a kadar tatil

AFAD koordinasyonunda süren çalışmalar kapsamında Malatya Doğanşehir’de depremden etkilenen bölgelerde incelemelerde bulunan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, tüm Türkiye’de okulların 13 Şubat’a kadar bir hafta tatil edildiğini açıkladı.

16:53

İsrailli diplomat: "Arama kurtarma ekibi yola çıkacak"

İsrail'in Türkiye Büyükelçi Yardımcısı Nadav Markman bir arama kurtarma ekibinin Türkiye'ye destek olmak için deprem bölgesine doğru yola çıkacağını açıkladı.

Nadav Markman Twitter'dan paylaştığı mesajda, ekipte bulunan uzmanlarla birlikte bölgeye insanı yardım malzemeleri de gönderileceğini belirtti.

16:44

AFAD: "Depremde Ölü Sayısı 1121'e Yükseldi"

AFAD, saat 16.30 itibariyle depremden etkilenen 10 ilde ölü sayısının 1121'e yükseldiğini açıkladı.

Açıklamada, toplam yaralı sayısı ise 7 bin 634 olarak verildi.

16:40

WHO: "Türkiye ve Suriye’deki Can Kaybı Sayısı Sıçrama Yapacak"

Dünya Sağlık Örgütü Doğu Akdeniz Bölgesel Acil Yardım Direktörü Rick Brennan
Dünya Sağlık Örgütü Doğu Akdeniz Bölgesel Acil Yardım Direktörü Rick Brennan

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Türkiye’nin güneyi ve güneydoğusuyla Suriye’nin kuzeybatısında geniş çaplı hasara yol açan deprem ve artçı sarsıntılar sonrasında ölü sayısında ciddi bir artış olmasını bekliyor.

WHO Doğu Akdeniz Bölgesel Acil Yardım Direktörü Rick Brennan, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, "Ölü sayısının ciddi oranda artmasını bekliyoruz. Çok sayıda bina çöktü. Ölü sayısı özellikle depremin merkez üssü civarında ciddi şekilde artacak" dedi.

Brennan, WHO’nun Gaziantep’teki görevli sayısını arttıracağını ve bölgeye acil yardım ekipleri göndermenin yollarını aradıklarını, ancak artçı sarsıntıların kurtarma çalışmalarını sekteye uğrattığını söyledi.

"Ekiplerin bölgeye girip enkaz altındakileri kurtarmaya başlaması zor" diyen Brennan, "Hasar alan ancak yıkılmayan binalar da yıkıma uğrayabilir" şeklinde konuştu.

Suriye’nin zaten uzun yıllardır insani kriz, ekonomik darboğaz ve kolera salgınıyla karşı karkıya olduğunu hatırlatan Brennan, "Tüm bu krizlerin biraraya gelmesi korkunç acılara yol açıyor" dedi.

16:32

Biden'dan Deprem Açıklaması

Başkan Joe Biden, Türkiye ve Suriye'deki depremin yol açtığı can kayıpları ve yıkımdan derin üzüntü duyduğunu bildirdi.

Biden Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Ekibime, Türkiye'yle koordinasyon halinde durumu yakından takip etmeyi sürdürmeleri ve gereken tüm yardımı sağlamaları talimatı verdim" ifadesini kullandı.

16:21

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Petrol Akışını Geçici Olarak Durdurdu

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Ceyhan boru hattı üzerinden petrol akışının geçici süreliğine durdurulduğunu bildirdi.

Bakanlık, "petrol boru hatlarının denetiminin" dikkatlice yapılması sonrasında petrol ihracatının yeniden başlayacağını kaydetti.

16:16

Çin’den "Türkiye ve Suriye’ye İnsani Yardım Göndermeye İstekliyiz" Mesajı

Çin Devlet Konseyi Dış Yardım Dairesi, Çin’in Türkiye ve Suriye’ye acil insani yardım göndermeye istekli olduğunu bildirdi.

Taziye mesajı gönderen ve Türkiye ve Suriye’deki can ve mal kaybı nedeniyle kaygılı olduğunu bildiren Çin Uluslararası Kalkınma İşbirliği Dairesi Sözcüsü, hem Türkiye hem de Suriye ile iletişim içinde olduklarını kaydetti.

16:08

"Suriye Yardım Talebinde Bulundu, İsrail Yardım Göndermeye Hazır"

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu
İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Suriye’nin deprem sonrasında yardım talebinde bulunduğunu ve İsrail’in bu talebe yanıt vermeye hazır olduğunu söyledi. Bu durum, iki düşman ülke arasında ender görülen bir dayanışma olarak algılanıyor.

Netanyahu, yaptığı konuşmada, Türkiye’ye yardım gönderilmesi talimatı verdiğini söyledi, "Suriye’deki çok sayıda depremzede için de yardım talebi aldık, Suriye’ye de yardım edilmesi talimatında bulundum" dedi.

Suriyeli yetkililer, hem Şam hükümetinin hem de kuzeybatıda muhaliflerin elindeki bölgelerde çok sayıda can kaybı olduğunu kaydetti.

İsrailli bir yetkili, Suriye’ye yardım talebinin kimden geldiği konusunda Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, "Suriyeliler" şeklinde yanıt verdi. Yetkili, talebin Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat’tan mı yoksa Suriye’deki muhaliflerden mi geldiğiyle ilgili soruya da sadece "Suriye" şeklinde yanıt vermekle yetindi.

Bir başka İsrailli yetkili de Suriye’nin İsrail’den yardım talebinin Netanyahu hükümetine "diplomatik bir kaynak" aracılığıyla aktarıldığını söyledi.

16:08

10 kentte okullar tatil edildi

Milli Eğitim Bakanlığı, Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya'da iki hafta; Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Osmaniye ve Kilis'tede de okulların bir hafta tatil edildiğini açıkladı.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) da aynı şehirlerde ikinci bir duyuruya kadar üniversitelerde eğitime ara verildiğini duyurdu.

15:44

Birleşmiş Milletler: "Suriye'nin Kuzeyinde En Az 255 Can Kaybı Var"

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyonu Ofisi, Türkiye merkezli deprem neticesinde Suriye'nin kuzeyinde en az 255 kişinin yaşamını yitirdiğini, 811 kişinin de yaralandığını açıkladı. Depremde Suriye'nin kuzey bölgelerinde en az 170 binanın yıkıldığı ya da hasar gördüğü belirtildi.

15:32

Ölü Sayısı 1014 Kişiye Yükseldi

AFAD Başkanı Yunus Sezer, Türkiye'de 10 ili etkileyen depremde şu ana kadar 1014 kişinin hayatını kaybettiğini, 2824 binanın yıkıldığını söyledi. Bölgede hasar tespit çalışmaları ve arama kurtarma faaliyetleri devam ediyor.

15:24

Deprem'de Hatay da Büyük Hasar Gördü

Deprem Hatay'da da çok sayıda binanın yıkılmasına neden oldu. VOA Türkçe Muhabiri Onur Erdoğan Hatay'daki yıkımı görüntüledi.

15:18

Diyarbakır'da Arama Kurtarma Çalışmaları Sürüyor

Diyarbakır'da devam eden arama kurtarma çalışmalarını VOA Türkçe Muhabiri Mahmut Bozarslan takip ediyor.
15:14

Millet İttifakı'ndan Açıklama

“Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve başta Gaziantep, Adana, Hatay. Malatya, Diyarbakır, Adıyaman, Osmaniye, Şanlıurfa, Elazığ ve Kilis olmak üzere birçok ilimizi etkileyen depremde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun. Yaralanan tüm vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.

Afet bölgelerinde enkaz altında kalan tüm vatandaşlarımızın ivedilikle kurtarılması için sürdürülen çalışmaları yakından takip ediyoruz. Arama kurtarma çalışmalarında görev alan tüm görevlilerimize Allah’tan güç ve kuvvet diliyoruz.
Böyle bir felaket karşısında herhangi bir ayrım yapmaksızın merkezi hükümetin yerel yönetimlerle güçlü bir iş birliği ve koordinasyon içinde çalışması önem arz etmektedir. Başta AFAD ve belediyelerimiz olmak üzere ilgili tüm devlet kurumlarımızın koordinasyon ve titizlik içinde yürüteceği çalışmalarla birlikte milletimizin desteği ve dualarıyla bu zor günleri de aşacağız. 85 milyon tek yürek olarak dayanışma içinde tüm yaralarımızı hızla saracak, bu felaketi birlik ve beraberlik içinde atlatacağız.

Bu afet sürecinde AFAD’ın tüm uyarılarının önemle takip edilmesini; hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesini, haberleşmelerin kısa mesaj servisi (SMS) ve internet tabanlı mesajlaşma yazılımları üzerinden yapılmasını; hayati durumlar haricinde telefon görüşmelerinden kaçınılmasını, yolların arama kurtarma ekipleri ve acil yardım araçları için boş bırakılmasını ve yapılacak yardımların ilgili kamu kurumlan ve yerel yönetimlerle koordinasyon içinde yürütülmesini, tüm bu hususlara hassasiyetle uyulmasını vatandaşlarımızın bilgisine sunarız.

Türkiye olarak kenetlendik. Dualarımız deprem bölgesindeki tüm vatandaşlarımız için.”

15:09

Gaziantep'te Son Depremle Yıkılan Binaya Ait Görüntüler

15:05

Türkiye’ye Uluslararası Yardım Organizasyonu

Türkiye’de yaşanan ağır depremin ardından dünyadan yardım çağrıları akıyor. Dünya ilk yardım kurumlarından, Türk makamlarıyla koordineli olarak sağlık ekipleri hazırlanıyor ve yardım malzemeleri gönderiliyor.

Hindistan, özel eğitimli köpek ekipleri ve ekipmanlarına sahip 100 personelden oluşan iki Hindistan Ulusal Afet Müdahale Gücü ekibinin, afet bölgelerine uçakla gönderilmeye hazır olduğunu açıkladı.

Polonya, 76 itfaiyeci ve sekiz köpekten oluşan bir kurtarma grubu göndereceğini duyurdu.

Haberin devamı için tıklayın

14:52

Suriye'de Yıkılan Binalar


Türkiye'de 7,4 büyüklüğündeki deprem bölgede Suriye dahil birçok ülkede hissedildi. Depremin şiddeti nedeniyle Suriye'de de bazı yapılar yıkıldı.

14:51 

Malatya ve Diyarbakır'da Arama Kurtarma Çalışmaları Sürüyor

Malatya ve Diyarbakır'da arama kurtarma ekiplerinin çalışmalarına halk da destek oldu
14:48

Depremin Şiddeti Gün Ağarınca Ortaya Çıktı

Gaziantep'te depremin neden olduğu hasar sabah günün ağarmasıyla daha net olarak ortaya çıktı. Kentte arama kurtarma çalışamaları devam ediyor.

14:47

Şanlıurfa'da 6 Katlı Binanın Yıkılma Anı

Şanlıurfa Bahçelievler Mahallesi'nde 6 katlı bir binanın yıkılma anı kameralara yansıdı. Binanın yıkıldığını görenler hızla binadan uzaklaşmaya çalıştı.

14:34

Tarihi Antep Kalesi Depremde Hasar Gördü

Gaziantep'teki tarihi Antep Kalesi ve çevresindeki diğer binalar depremde hasar gördü.
14:04

Son Deprem Gaziantep'te 10 Katlı Bir Binayı Daha Yıktı

VOA Türkçe Muhabiri Orhan Erkılıç'ın bildirdiğine göre; Gaziantep Şehitkamil ilçesi İbrahimli mahallesinde sabaha karşı yıkılan ve arama kurtarma çalışmaları halen devam eden apartmanın karşısında bulunan 10 katlı bir bina son yaşanan sarsıntı sırasında yıkıldı. Binanın yakın çevresinde bulunan vatandaşlar yaralandı. Yaralılar olay yerinde bulunan 112 ekiplerince hastaneye sevk edildi. Yıkılan binanın içinde kimsenin olup olmadığı henüz bilinmiyor.

13:59

Diyarbakır'da Son Durum

13:56 

Diyarbakır'da Arama Kurtarma Çalışmaları Sürüyor

13:52

Kahramanmaraş Merkezli 7,6'lık Yeni Bir Deprem Daha Oldu

AFAD'ın açıklamasına göre merkez üssü Kahramanmaraş Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. AFAD meydana gelen yeni depremin artçı sarsıntı olmadığını bunu bir önceki deprem tarafından tetiklenen yeni bir deprem olduğunu söyledi.

Güçlü Bir Artçı Daha Yeni Yıkımlara Neden Oldu

Bölgede dakikalar önce yeni ve büyük bir artçı sarsıntı daha meydana geldi. Sarsıntının Ankara'dan da hissedildiği belirtiliyor. Güçlü sarsıntı depremin etkilediği Diyarbakır, Malatya, Adıyaman ve çevre illerde hasarlı bazı binaların yıkılmasına neden oldu.

13:30

Şanlıurfa'da Enkaz Altından Kurtarma Anı

13:26

“Enerji altyapılarında ciddi hasarlar var”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, deprem sonucunda “elektrik iletim hatlarında ve doğalgaz iletim ile dağıtım hatlarında hasarlar olduğunu” söyledi.
“Enerji altyapılarımızda da ciddi hasarlar var” diyen Dönmez, en büyük hasarı Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay ve Kilis’e doğalgaz taşıyan ana hattın gördüğünü kaydetti.
Dönmez ayrıca, enerji nakil hatlarında da 30 trafo merkezinde hasar olduğunu dile getirdi.

13:25

AFAD depremin büyüklüğünü güncelledi: 7,7 

AFAD, bu sabah meydana gelen ve merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık olan depremin büyüklüğünü 7,7 olarak güncelledi. AFAD 10 ili etkileyen depremin büyüklüğü daha önce 7,4 olarak açıklamıştı.
Açıklamada, "Bu sabah 04:17’de Pazarcık (Kahramanmaraş) da meydana gelen depremin büyüklüğü yapılan ayrıntılı sismolojik çalışmalarla Mw 7.7 olarak revize edilmiştir" denildi.

13:17

Dünya Sağlık Örgütü’nden Deprem Açıklaması

Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye ve bölgede etkili olan depremle ilgili bir açıklama yayımladı. Açıklamada, bölgeden gelen haberler son derece kaygı verici olarak değerlendirildi. Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Reuters haber ajansına yaptığı değerlendirmede “Yetkililer şu anda arama kurtarma operasyonlarına yoğunlaşacaklar. Daha sonra depremden etkilenen bölgelerdeki sağlık sisteminin desteklenmesine odaklanmak gerekecek” ifadelerini kullandı.

13:13

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "912 Kişi Hayatını Kaybetti"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremde şu ana kadar yapılan tespitlere göre 2 bin 818 binanın yıkıldığını, deprem nedeniyle 912 kişinin hayatını kaybettiğini, 5 bin 385 kişinin yaralandığını söyledi. Erdoğan, hasar tespit ve arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini dolayısıyla kayıp sayısının ne kadar olabileceğinin şu an belli olmadığını belirtti.

12:40

Putin'den Taziye Mesajı

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a taziye mesajını iletti. Kremlin Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre, Putin Erdoğan'a Kahramanmaraş merkezli deprem nedeniyle telgraf gönderdi.
Putin’in Erdoğan'a mesajında, "Ülkenizde meydana gelen depremin yol açtığı çok sayıdaki can kaybı ve büyük yıkımlar nedeniyle derin başsağlığı dileklerimi kabul edin. Ölenlerin ailesi ve yakınlarına üzüntü ve desteğimi, felaket sonucu yaralananlar için de acil şifalar dileğimi iletmenizi rica ederim. Bu konuda gerekli yardımı sağlamaya hazırız" ifadelerine yer verildi.

12:17

Türkiye’deki bütün spor müsabakaları iptal edildi

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Ülkemizde yapılacak tüm ulusal spor organizasyonları ikinci bir açıklamaya kadar durdurulmuştur. İlgili tüm birimlerimiz AFAD koordinasyonunda teyakkuz halindedir” ifadelerini kullandı.

Hatayspor Teknik Direktörü Volkan Demirel de Instagram hesabından canlı yayın açarak, yardım çağrısında bulundu.

Depremin etkilediği Hatay’daki durumu gözyaşlarına boğularak anlatan Demirel, “Burada herkes perişan. Hatay perişan. Herkes can çekişiyor Hatay’da. Buraya lütfen ambulans yardım. Burada durumlar çok kötü. Yardım edin, insanlara ulaşamıyoruz. Kim gelecekse gelsin artık. Kimseye ulaşamıyoruz. Allah rızası için yardım edin” dedi.

12:10

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak: "Her türlü yardımı yapmaya hazırız"

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak deprem sonrası Twitter’dan paylaştığı mesajında, “Düşüncelerim bu sabah Türkiye ve Suriye halkıyla, özellikle de depremde mahsur kalanları kurtarmak için cesurca çalışan ilk müdahale ekipleriyle” açıklamasında bulundu.
Sunak, ülkesinin her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu ekledi.

12:04

NATO’den Türkiye'ye destek


NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bu korkunç depremin ardından müttefikimiz Türkiye ile tam dayanışma içindeyiz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile temas halinde olduğunu belirten Stoltenberg, “NATO müttefikleri şimdi desteği harekete geçiriyor” diye yazdı.