CHP’nin kalesi İzmir’deki Roman mahallesi nasıl AK Parti’nin oy deposu oldu?

AK Parti İzmir’de en yüksek oyu, kentin merkezindeki bir Roman mahallesinden alıyor. 2 binden fazla Roman’a evsahipliği yapan Hilal Mahallesi’nde son genel seçimlerde AK Parti’nin oy oranı yüzde 69,66 olurken CHP yüzde 15,51’de kaldı. VOA Türkçe mahallelilerin AK Parti’ye oy verme nedenlerini sordu

CHP’nin kalesi İzmir’deki Roman mahallesi nasıl AK Parti’nin oy deposu oldu?
Hilal Mahallesi’nde 31 Mart yerel seçimleri öncesi AK Parti’ye ait bayrak ve posterler ağırlıkta.

“CHP’nin kalesi” olarak bilinen İzmir’de AK Parti en yüksek oyu, kentteki bir Roman mahallesinden alıyor. Bu mahallede yaşayan AK Partili seçmenlerin sloganı, “En büyük Roman, Recep Tayyip Erdoğan”. Bugünlerde özellikle mahallede yaşayan emekliler geçim şartlarına ses yükseltse de AK Parti rüzgarı hala çok güçlü. Yoksulluk, işsizlik, kentsel dönüşüm ihtiyacı ve uyuşturucu bağımlılığı sorunlarına acil çözüm bekleyen mahalle sakinlerinin 31 Mart yerel seçimlerinde de tercihi AK Parti’den yana.

ANK-AR Araştırma Merkezi’nin Yüksek Seçim Kurulu’ndan (YSK) derlediği verilere göre, İzmir’de 14 Mayıs’taki son genel seçimlerde AK Parti’nin en yüksek oy aldığı mahalle, şehrin merkezindeki Konak ilçesine bağlı Hilal Mahallesi oldu. 2 binden fazla Roman’a ev sahipliği yapan mahallede AK Parti’nin oy oranı yüzde 69,66 olurken CHP yüzde 15,51’de kaldı.

2023 genel seçimlerinde AK Parti, Hilal Mahallesi'nde CHP'ye fark atmıştı
2023 genel seçimlerinde AK Parti, Hilal Mahallesi'nde CHP'ye fark atmıştı

“Sayın Cumhurbaşkanımız İslamiyet’i temsil ettiği için ona büyük teveccühümüz var”

“İlk seçimde de son seçimde de AK Parti’ye oy kullandım. Allah nasip ederse, bu seçimde de AK Parti’ye oyumu vereceğim” diyen mahallenin erkek kuaförü Murat Özağaç, neden AK Parti’yi desteklediğini şöyle anlattı: “Mahallemiz dışarıdan başka bir gözle görülebilir ama tüm Romanlar adına bizler İslamiyet’i yaşayan insanlarız. Sayın Cumhurbaşkanımız da İslamiyet’i temsil ettiği için ona o yüzden büyük bir teveccühümüz, sevgi ve saygımız var. Biz başımızda böyle İslamiyet’i yaşayan ve yaşattıran bir lider görmek istediğimiz için onu çok seviyoruz ve o yüzden oy veriyoruz.”

“Sosyal yardımlarla alakalı büyük bir sevgi var”

Mahalleye devlet tarafından yapılan sosyal yardımların da AK Parti’ye destek verilmesinde etkili olduğunu kaydeden Özağaç, “Roman mahallerinde yaşantı olarak bizler genellikle gariban insanlarız. Çoğumuz gariban, günlük geçiniyoruz. Yaşlılarımız olsun, engellilerimiz olsun devletimizin imkanlarından yararlanıyor. Buna saygı duymamız lazım. Sosyal yardımlarla alakalı büyük bir sevgi var. Eskiden insanlar annelerine ve babalarına bakmıyorlardı, şimdi ücret alıyorlar” dedi.

Özağaç mahalle sakinlerinin kentsel dönüşüm beklentisi olduğunu da vurgulayarak, “22 yıldan beri İzmir CHP’yle devam ediyor. CHP’nin bize yapmış olduğu bir şey yok. Roman seçmeni kazanacak hiçbir çaba sarfetmiyor. AK Parti’den şöyle bir söz aldık; inşallah yerinde konut yapılacak buralara. İnsanlarımız daha güzel bir yerleşim içerisinde olacak. Daha güzel bir yaşantı olacak” diye konuştu.

“Ben doğduğumdan beri ‘mahalleniz yıkılacak’ diyorlar”

Romanlar belediye hizmetlerinden mahrum kaldıklarını savunuyor. Ancak CHP’li yerel yönetimler tarafından çözülmeyen sorunlara, bugüne kadar merkezi iktidar eliyle neden çözüm getirilmediği sorusu da yanıtsız kalıyor.

Mahallede yaşayan emekli Erkan Çekçen, “Ben hep AK Parti’ye oy kullandım. Çünkü CHP’den bir şey görmedim ben. CHP’nin İzmir’de kalıplaşmış bir tabanı var. Sadece onunla oy alıyor. Fakat biz hizmet istiyoruz, bize önemli olan hizmet” dedi.

Çekçen de kentsel dönüşüm beklentisiyle AK Parti’ye oy verdiğini belirtti: “AK Parti’nin kazandığı yerlere bakıyorum, çok güzelleşmiş, şehirleşmiş, kentleşmiş. Biz neden böyle kaldık? Bize sadece ‘sizin buralar yıkılacak’ diyorlar. Ama ben doğduğumdan beri bu sözü duyuyorum. 60 yaşına geldik neredeyse, hala daha yıkılacağını söylüyorlar.”

Çekçen, AK Parti’nin mahalledeki dindarlıktan da oy aldığını sözlerine ekleyerek, “Mahallemizde şu anda elhamdülillah dergahlarımız var, medreselerimiz var. Çok şükür hizmet etmeye çalışıyoruz. Bu da AK Parti’ye oy vermede büyük bir etken oluyor” dedi.

Mahalle sakinleri yoksulluk, işsizlik, kentsel dönüşüm ihtiyacı ve uyuşturucu bağımlılığı sorunlarına acil çözüm bekliyor.
Mahalle sakinleri yoksulluk, işsizlik, kentsel dönüşüm ihtiyacı ve uyuşturucu bağımlılığı sorunlarına acil çözüm bekliyor.

“CHP bize çok fazla iş olanağı sağlamıyor, bizi cezalandırmak istiyorlar”

Mahalle esnafından Süleyman Pekgökçen’e göreyse, mahallede AK Parti’ye verilen desteğin nedenlerinin başında sağlık hizmetleri ve sosyal yardımlar geliyor.

Aynı zamanda AK Parti’den belediye meclis üyeliğine de aday olan Pekgökçen, “Eskiden çok büyük dertlerimiz vardı. Yeşil kart almak için parkta yatardık, kuyruğa girerdi insanlar. Hastalığımıza bir MR çektirmek için televizyonumuzu satmak zorunda kaldık. Allah razı olsun Recep Tayyip Erdoğan bize bu olanakları sağladı. Eskiden insanlar annesine babasına yatalak oldu mu bakmazdı. Şimdi bu sosyal yardımlar çok olduğu için bu yüzden AK Parti’ye eğilim daha fazla. Reisin bize yaptığı emekler çok. Allah razı olsun” diye konuştu.

Mahallede emeklilerin hayat pahalılığından dolayı hükümetten şikayetleri olduğunu da kaydeden Pekgökçen, buna rağmen 31 Mart’ta AK Parti’nin İzmir’de en yüksek oyu yine Hilal’den alacağından da emin.

Pekgökçen mahallede CHP’nin aldığı oyun düşük kalmasını ise, “Genellikle CHP bize çok fazla iş olanağı sağlamıyor. Bizi cezalandırmak istiyorlar. AK Parti’ye oy çıkıyor diye buradaki çocuklarımızın çoğunu işe almıyorlar” diye açıkladı.

Gençlerin sorunu uyuşturucu ve işsizlik

Mahallenin gençleri de AK Parti’den beklentilerinin belediyelerde kendilerine iş imkanı sunulması olduğunu söylüyor. Gençler, Romanlar’a yönelik önyargılar nedeniyle özel sektörde iş bulmalarının zorluğundan yakınıyorlar.

AK Parti’de bir dönem gençlik kolları başkan yardımcılığı görevinde bulunan 25 yaşındaki oto yıkamacı Salih Yetiştirmiş’e göre, mahallenin uyuşturucu sorununun da çözümü işsizliğin son bulmasında yatıyor. Yetiştirmiş, “Benim bütün oylarım AK Parti’ye oldu. Babam çok büyük AK Partili olduğu için ben de AK Partili oldum. Reisin Romanlar’la ilgili verdiği sözlere inanıyoruz. Çok dürüst bir insan. Sloganımız ’En büyük Roman, Recep Tayyip Erdoğan” dedi.

Mahallede uyuşturucuyla baş edemediklerini söyleyen Yetiştirmiş, “Ben bu yaşıma kadar hiç uyuşturucu kullanmadım. Ama belki mahallenin yüzde 100’ü kullanıyor. Bir savaş açıldı burada ama gerisi gelmedi. Şu an hala satışlar devam ediyor, uyuşturucu satılıyor. Bu gençlerin hiçbiri belediyede çalışamıyor, iş bulamıyor” diye konuştu.

“Bir umut AK Parti’ çünkü ben CHP’den bir şey göremedim”

CHP’ye neden oy vermediğini de açıklayan Yetiştirmiş, “Belediyeye girmem için birkaç kişiden de benden de para istediler. Ben de adamakıllı belediyeye girip çalışmak istiyorum. Benim de güzel bir hayatım olmasını istiyorum. 17 milyar (bin) aylıkla ben annemin babamın evinde tek odada kalıyorum. Bunun düzelmesini istiyorum. ‘Bir umut’ diyoruz artık. ‘Bir umut AK Parti’ çünkü ben CHP’den bir şey göremedim. Çok uğraştım, gittim iş imkanı istedim. Bana kimse yardım etmedi. Tek bir şeyim kalıyor, o da AK Parti” dedi.

“Erdoğan’ı sevmek için bir neden aramıyoruz”

19 yaşındaki erkek kuaförü Ümit Özağaç ise 31 Mart’ta ilk kez oy kullanacağını ve tercihinin AK Parti’den yana olacağını söyledi. Özağaç, “Erdoğan’ı sevmek için bir neden aramıyoruz. Onu canı gönülden seviyoruz. Bizim ona ufaklığımızdan beri çok büyük bir aşkımız var” dedi.

Özağaç “Ekonomideki sıkıntılar yüzünden mahallede AK Parti oyları kan kaybı yaşar mı?” sorusuna ise, “Her seçimde şikayet edenler çıkar. Ama bizim mahalle komple AK Parti’lidir. Erdoğan’ı çok severler. Seçimden sonra hepsi gelip ‘AK Parti’ye oy verdik’ diye anlatır” ifadelerini kullandı.