ABD’de 11 Eylül'de hayatını kaybedenler saldırıların 22. yıldönümünde törenlerle anılacak

Bugün ABD ve tüm dünyayı sarsan ve çok sayıda uluslararası gelişmeyi tetikleyen 11 Eylül saldırılarının 22. yıldönümü. ABD Başkanı Joe Biden’ın Hindistan’daki G20 zirvesinden dönüşte Alaska’daki askeri üste törene katılması bekleniyor

ABD’de 11 Eylül'de hayatını kaybedenler saldırıların 22. yıldönümünde törenlerle anılacak
Bugün ABD topraklarında en fazla can kaybına yol açan terör saldırıları olarak tarihe geçen 11 Eylül saldırılarının 22. yıldönümü. Saldırılardan hayatını kaybedenler törenlerle anılacak.

Bugün ABD topraklarında en fazla can kaybına yol açan terör saldırıları olarak tarihe geçen 11 Eylül saldırılarının 22. yıldönümü. ABD Başkanı Joe Biden’ın Hindistan’daki G20 zirvesinden dönüşte Alaska’daki askeri üste törene katılması bekleniyor.

New York’taki Dünya Ticaret Merkezi, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) binası ve Pennsylvania’dan Alaska’ya kadar pek çok farklı noktada anma töreni yapılacak.

Biden Alaska’daki askeri üste törene katılacak

ABD Başkanı Joe Biden’ın G20 zirvesinin yapıldığı Hindistan ve Vietnam ziyaretlerinin ardından yola çıkarak uçağının yakı ikmali yapacağı Alaska’daki Anchorage’daki askeri üste düzenlenecek anma törenine katılması bekleniyor.

Başkan Biden 11 Eylül saldırılarının yıldönümünde törenlere Alaska’da katılan ilk başkan olacak.

Biden ve kendisinden önceki başkanlar önceki yıllarda çoğunlukla saldırıların düzenlendiği noktalara gitmiş, ancak başkanların saldırıların düzenlendiği noktalar dışında anma törenlerine katıldığı da olmuştu.

Başkan George W. Bush 2005 yılındaki anma törenlerinde Beyaz Saray'ın bahçesinde düzenlenen törenle hayatın kaybedenleri anmış, Başkan Barack Obama da Beyaz Saray'da anma töreninden sonra Fort Meade'deki bir anma etkinliğine katılmıştı.

First Lady Jill Biden’ın da Pentagon’daki anıta çelenk bırakması bekleniyor.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin isimleri tek tek okunacak

Teröristler tarafından kaçırılan uçaklarla düzenlenen saldırılarda yaklaşık 3 bin kişi hayatını kaybetmiş, saldırılar Amerikan dış politikasını yeniden şekillendirmişti.

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris New York’ta yapılacak törenlere katılacak. Bu törende siyasetçiler konuşma yapmayacak, kürsü saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına verilecek ve tören boyunca saldırıda ölenlerin isimleri tek tek okunacak.

ABD'de 11 Eylül aynı zamanda Ulusal Hizmet ve Anma Günü. Ulusal Hizmet ve Anma Günü'nün amacı trajedinin yaşandığı günü saldırılarda hayatını kaybedenlerin anılarının yaşatıldığı ve terör saldırıları sonrası arama-kurtarma çalışmalarına katılan görevlilerin onurlandırıldığı bir güne dönüştürme amacı taşıyor.