Trump Cinsel Taciz Davasında 5 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek

Asliye Hukuk Mahkemesi Jürisi, eski ABD Başkanı Donald Trump'ı, yazar E. Jean Carroll'a 1990'lı yıllarda cinsel tacizde bulunmaktan, daha sonra da kendisine “yalancı” yakıştırması yaparak iftira atmaktan suçlu buldu. Karar uyarınca Trump, Carroll'a 5 milyon dolar tazminat ödeyecek

Trump Cinsel Taciz Davasında 5 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek

Asliye Hukuk Mahkemesi Jürisi, eski ABD Başkanı Donald Trump'ı, yazar E. Jean Carroll'a 1990'lı yıllarda cinsel tacizde bulunmaktan, daha sonra da kendisine “yalancı” yakıştırması yaparak iftira atmaktan suçlu buldu. Karar uyarınca Trump, Carroll'a 5 milyon dolar tazminat ödeyecek.

Yazar E. Jean Carroll, yaptığı açıklamada, “Dünya sonunda gerçeği öğrendi. Bu zafer sadece bana değil, insanlar inanmadığı için acı çeken herkes adına aittir” dedi.

Manhattan'daki federal mahkeme binası önünde konuşan Trump'ın avukatı Joseph Tacopina, 2024 başkanlık seçimleri öncesinde kampanya çalışmalarını yürüten Trump'ın temyize gideceğini kaydetti.

79 yaşındaki Carroll, Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada verdiği ifadesinde, Trump'ın lüks mağazalar zinciri Bergdorf Goodman'ın Manhattan'daki mağazasının soyunma kabininde, 1995 ya da 1996 yıllarında kendisine tecavüz ettiğini, daha sonra da Trump'ın kurduğu sosyal medya platformu Truth Social'da 2022 yılı Ekim ayında yaptığı bir paylaşımda, kendisine iftira attığını söyledi. Trump, Truth Social'da Carroll'un iddialarının “tamamen sahte” olduğunu, “yalan söylediğini” yazmıştı.

Trump, 25 Nisan'da başlayan duruşmalara katılmadı. Trump, Truth Social platformu üzerinden jürinin kararını “utanç” olarak tanımladı ve “Bu kadının kim olduğu hakkında en ufak bir fikrim yok” dedi.

Dava ceza mahkemesi yerine asliye hukuk mahkemesinde görüldüğü için Trump, herhangi bir cezai müeyyideyle karşı karşıya kalmayacak. Bu, Trump'ın hapse girme olasılığı bulunmadığı anlamına geliyor.

Kararını oybirliğiyle vermesi zorunluluğu olan jüri, üç saatten az sürede görüşmelerini tamamlayarak karara vardı. Altı erkek, üç kadın olmak üzere toplam dokuz kişiden oluşan jüri, Trump'ın Carroll'a 5 milyon dolar tazminat ödemesini kararlaştırdı. Ancak dava temyizde bulunduğu sürece Trump'ın tazminat ödemesine gerek olmayacak.