Zelenski, Genelkurmay Başkanını neden görevden aldı?

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, ülkesinin Rusya ile sürdürdüğü savaşta ordunun başında bulunan ismi dün görevden aldı. Zelenski, ülkesinin son dönemde kara harekatındaki başarısızlığı nedeniyle Valerii Zaluzhnyi'yi görevden aldığını ima etti

Zelenski, Genelkurmay Başkanını neden görevden aldı?
Zelenski, sosyal medya hesabından ise Zaluzhnyi ile el sıkıştığı ve gülümsediği bir fotoğraf paylaştı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, ülkesinin Rusya ile sürdürdüğü savaşta ordunun başında bulunan ismi dün görevden aldı.

Karar, savaşın başlamasından bu yana Ukrayna ordusuna liderlik eden General Valerii Zaluzhnyi ile Zelenski arasında bir süredir devam eden anlaşmazlığın sonucu olarak yorumlandı. Zaluzhnyi’nin yerine ise Kiev savunmasını yöneten 58 yaşındaki Kara Kuvvetleri Komutanı Oleksandr Syrskyi getirildi.

Genelkurmay başkanının görevden alınması, Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna’yı işgalinden bu yana ülkenin askeri liderliğindeki en büyük değişiklik.

Zelenski kararını açıklarken, ordudaki yüksek komuta kademesinin yenilenmesi gerektiğini söyleyerek, General Zaluzhnyi'nin "ekipte kalabileceğini" dile getirdi.

Volodimir Zelenski dünkü açıklamasında, "Bugünden itibaren Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin liderliğini yeni bir yönetim ekibi devralacak" dedi. Ukrayna Cumhurbaşkanı, General Zaluzhnyi ile orduda yapılması gereken değişiklikler hakkında "samimi bir görüşme" yaptıklarını ve Ukrayna'yı Rusya'ya karşı savunduğu için generale teşekkür ettiğini söyledi. Zelenski, sosyal medya hesabından ise Zaluzhnyi ile el sıkıştığı ve gülümsediği bir fotoğraf paylaştı.

Rusya lideri Vladimir Putin, Ukrayna savaşının başlamasından bu yana ilk kez bir Amerikalı gazeteciye röportaj verdi.
İLGİLİ HABERLER

Putin: "Batı, Rusya'nın yenilmeyeceğini anladı; bizle müzakere etmek daha iyi olmaz mı?"

"Kar leoparı"

Zelenski, “kar leoparı” lakabıyla tanınan yeni ordu komutanı General Syrskyi'nin ise deneyimli bir subay olduğunu kaydetti.

Görevden alınan General Zaluzhnyi popüler, Ukraynalı askerler ve halk tarafından güvenilen bir general olarak biliniyordu. Zaluzhnyi'nin görevden alınmasının,bin kilometrelik bir cephede askerler moralini olumsuz etkileyebileceği ve Zelenski’ye zarar verebileceği yorumları yapıldı.

Reuters haber ajansına konuşan Svitlana Kalinina isimli bir danışman, "Bu çok garip bir karar. Biz düşmanımızı tanıyoruz ve o Zaluzhnyi değil" dedi.

Olena isimli bir doktor ise, "Çok üzgünüm. Başkalarını bilmem ama ben çok üzgünüm. Bu beni endişelendiren bir sinyal” ifadelerini kullandı.

Anketlerde Zaluzhnyi, Zelenski'ye göre daha popüler

Geçen yılın sonlarında yapılan bir ankete göre halkın Zaluzhnyi'ye olan güveni yüzde 90'ın üzerinde çıkmış, bu oran Zelenski için yüzde 77'de kalmıştı.

Zaluzhnyi komutasındaki Ukrayna güçleri, Rusya'nın Kiev'e yönelik ilk saldırısını geri püskürttü ve 2022'de geniş toprak parçalarını geri aldı. Ancak savaş alanındaki ivme geçen yıl Ukrayna'nın aleyhine döndü ve Ukrayna güçleri Rus hatlarını geçemedi. Rusya o zamandan beri doğu cephesindeki saldırı baskısını arttırarak Avdiivka kasabasını kuşatmaya çalışıyor.

Zelenski, Zaluzhnyi'yi değiştirme kararının altında geçen yılki gerilemenin yattığını ima ederek, "Bu savaşın ikinci yılında Karadeniz'i kazandık. Kışı kazandık. Ukrayna semalarında kontrolü yeniden ele geçirebileceğimizi kanıtladık. Ancak ne yazık ki karadaki hedeflere ulaşamadık" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Zaluzhnyi'nin değiştirilmesinin "ülkenin kendi kararı" olduğunu söylerken, Pentagon ise Washington'un "General Syrskyi ile etkin bir şekilde çalışacağını, zaten çalıştıklarını" bildirdi.