Putin: "Batı, Rusya'nın yenilmeyeceğini anladı; bizle müzakere etmek daha iyi olmaz mı?"

Rusya lideri Vladimir Putin, Amerikan Fox News haber kanalının eski sunucusu Tucker Carlson’a röportaj verdi. Putin, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı Polonya ya da Litvanya gibi bir başka ülkeye doğru genişletmek niyetinde olmadığını söyledi.

Putin: "Batı, Rusya'nın yenilmeyeceğini anladı; bizle müzakere etmek daha iyi olmaz mı?"
Rusya lideri Vladimir Putin, Ukrayna savaşının başlamasından bu yana ilk kez bir Amerikalı gazeteciye röportaj verdi.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Amerikan Fox News haber kanalının eski haber sunucusu Tucker Carlson’a röportaj verdi. Söyleşi Tucker Carlson’ın sosyal medya hesaplarından yayınlandı.Putin Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı Polonya ya da Litvanya gibi bir başka ülkeye doğru genişletmek niyetinde olmadığını söyledi.

Vladimir Putin, Ukrayna savaşının başlamasının ardından ilk kez bir Amerikalı gazeteciye özel röportaj verdi. Yaklaşık 2 saat süren röportajda Rusya lideri, pek çok konuda görüşlerini aktardı.

Alman Bild gazetesine göre, Polonya Savunma Bakanı, ülkesinin Belarus ve Rusya ile olan sınır bölgesinde yeni sığınaklar inşa ettiğini ve bu hamlenin "genel ulusal savunma planının bir parçası" olduğunu da söyledi. 
İLGİLİ HABERLER

Avrupa ülkeleri Rusya ile büyük bir savaş olasılığına karşı hazırlık yapıyor

Rusya lideri, askerlerini Polonya’ya saldırmaya gönderip göndermeyeceğine dair soruya “Sadece bir durumda bu olur. Eğer Polonya Rusya’ya saldırırsa bunu yaparız. Neden? Çünkü bizim Polonya, Litvanya ya da başka bir yerle ilgili bir meselemiz yok. Bunu neden yapalım? Buralarla hiçbir ilgimiz yok ki” dedi.

Ukrayna topraklarında hak iddiası

Putin röportajın başında Ukrayna ve Rusya arasındaki tarihi olaylardan ve bağlardan bahsetti. Putin, Rusya’nın 13. yüzyılın başından bu yana Ukrayna topraklarına ilişkin iddialarını dile getirdi. Rus lider ayrıca Polonya ve diğer bazı ülkelerin Rusya’ya arasındaki ilişkilere de atıfta bulundu.

Rusya lideri röportajında NATO’nun daha önce verdiği söze karşılık doğuya doğru tam 5 kez genişlediğini; bunun da Moskova’yı Ukrayna savaşına ittiğini savundu.

Putin, Ukrayna savaşını da aslen Rusya’nın başlatmadığını, Moskova’nın Kırım’ı ilhak sonrasında Kiev'in savaş hazırlıklarının çatışmaların başlamasına neden olduğunu öne sürdü.

Öte yandan Rusya lideri, Ukrayna’da hali hazırda hedeflerine ulaşıp ulaşmadıklarına dair bir soruya da, henüz ulaşmadıklarını ve Ukrayna’daki neo-nazileri temizlemeden de bunun mümkün olmadığı yanıtını verdi.

Tucker Carlson, Putin'le Rusya'nın başkenti Moskova'da bir röportaj gerçekleştirdi.
Tucker Carlson, Putin'le Rusya'nın başkenti Moskova'da bir röportaj gerçekleştirdi.

Tucker Carlson’un ABD'nin Ukrayna savaşına müdahil olmasına ilişkin sorusunu da Putin ”Başka işiniz yok mu? Sınırlardaki sorunlar, göç konusu ulusal borçla ilgili sorunlar mesela” diye yanıtladı.

"Anlaşma yapalım" çağrısı

Rusya lideri ABD’ye de bir çağrıda bulunarak Ukrayna’da bir anlaşmaya varılması çağrısında bulundu. Ancak Putin, bunun için Ukrayna topraklarını Rusya’ya bırakılması gerektiğini öne sürdü.

Putin, "Rusya ile müzakere etmek daha iyi olmaz mı? Bir anlaşma yapalım. Ülkemize ve çıkarlarına saygı duymaya başlayın ve belirli çözümler arayın" dedi.

Putin, Batılı liderlerin artık Rusya’nın cephede yenilmeyeceğini anladığını ve bu sebeple askeri bir zaferle değil bir anlaşmayla savaşın sonunu gelmesi gerektiğini söyledi. Rusya lideri, ”Batı'da iktidarda olanlar Rusya'nın savaş alanında yenilmeyeceğini anladılar" diye konuştu.

Geçen yıl 26 Eylül günü İsveç’in Bornholm Adası’na yakın bölgede düzenlenen sabotajda, denizin 150 metre altındaki borulardaki patlama sırasında Richter ölçeğine göre 2,2 şiddetinde bir sarsıntı meydana gelmişti.
İLGİLİ HABERLER

Kuzey Akım’a sabotajın üzerinden bir yıl geçti


Putin, Kuzey Akım boru hattındaki patlamayı Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA ile ilişkilendirmesine dair kanıt olup olmadığına sorusuna karşı, somut bir kanıt sunmadı; ancak Rusya’nın bu durumda böylesi bir olayı kimin yapabileceği ve kimin işine yarayacağı şeklinde bir değerlendirme yaptığını söylemekle yetindi.

Rusya lideri ayrıca Kremlin’in casuslukla suçlayarak tutukladığı Wall Street Journal gazetesi muhabiri Evan Gerskovich’in serbest bırakılması konusunda anlaşma olabileceğine dair inancı olduğunu söyledi. Putin, buna karşın Gerskovich’in casusluk yaptığına dair iddialarını da yineledi.