Putin’den Batılı ülkelere “nükleer savaş” riski uyarısı: “Moskova Batı hedeflerini vurabilecek silahlara sahip”

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Batılı ülkelerin, Ukrayna'ya savaşmak üzere asker göndermeleri halinde nükleer bir savaş riski oluşturacaklarını söyledi

Putin’den Batılı ülkelere “nükleer savaş” riski uyarısı: “Moskova Batı hedeflerini vurabilecek silahlara sahip”
Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Batılı ülkelerin, Ukrayna'ya savaşmak üzere asker göndermeleri halinde nükleer bir savaş riski oluşturacaklarını söyledi

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin Perşembe günü yaptığı açıklamada, Batılı ülkelere, Ukrayna'ya savaşmak üzere asker göndermeleri halinde nükleer bir savaşa yol açma riski taşıdıklarını söyledi. Rus lider ayrıca Moskova'nın Batı'daki hedefleri vurabilecek silahlara sahip olduğu uyarısında bulundu.

Ukrayna'daki savaş, Moskova'nın Batı ile ilişkilerinde 1962 Küba Füze Krizi'nden bu yana yaşanan en büyük krizi tetikledi. Putin daha önce de NATO ile Rusya arasında doğrudan bir çatışmanın tehlikelerinden söz etmişti ancak Perşembe günü yaptığı nükleer uyarı en açık uyarılarından biri oldu.

Rus milletvekillerine ve ülkenin elit kesiminin diğer üyelerine hitap eden 71 yaşındaki Putin, Batı'nın Rusya'yı zayıflatmaya kararlı olduğu suçlamasını yineledi ve Batılı liderlerin Rusya'nın kendi iç işlerine karışmalarının ne kadar tehlikeli olabileceğini anlamadıklarını öne sürdü.

Putin nükleer savaş riski uyarısını, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından ortaya atılan, Avrupalı NATO üyelerinin Ukrayna'ya kara birlikleri göndermesi fikrine özel bir atıfta bulunarak yaptı. Macron’un Pazartesi günü yaptığı bir açıklamada gündeme getirdiği bu önerisi, ABD, Almanya, İngiltere ve diğer müttefikleri tarafından hızla reddedilmişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Ukrayna Konferansı sırasında ülkeye kara birliği gönderme fikrini ortaya atması sonrasında çok sayıda Avrupa ülkesinden böyle bir durumun gerçekleşmeyeceği tepkisi geldi.
İLGİLİ HABERLER

ABD ve AB ülkeleri Macron'un Ukrayna'ya kara birliği gönderme fikrine karşı çıktı, Kremlin'den uyarı geldi

Putin Perşembe günü yaptığı konuşmasında, "(Batılı ülkeler) bizim de onların topraklarındaki hedefleri vurabilecek silahlara sahip olduğumuzun farkına varmalılar. Tüm bunlar gerçekten de nükleer silahların kullanılacağı ve medeniyetin yok olacağı bir çatışma tehdidi oluşturuyor. Bunu anlamıyorlar mı?" ifadelerini kullandı.

Altı yıllık bir dönem için yeniden seçilmesine kesin gözüyle bakılan 15-17 Mart seçimleri öncesinde konuşan Putin, Rusya'nın büyük ölçüde modernize edilmiş ve dünyanın en büyüğü olan nükleer cephaneliğinden övgüyle söz etti.

"Stratejik nükleer kuvvetler tam hazır durumdadır" diyen Putin, ilk kez 2018'de sözünü ettiği yeni nesil hipersonik nükleer silahların ya konuşlandırıldığını ya da geliştirme ve test aşamasının tamamlandığını belirtti.

Konuşması sırasında öfkeli olduğu açıkça gözlemlenen Putin, Batılı siyasetçilere, geçmişte Rusya'yı başarısız bir şekilde işgal eden “Nazi Almanyası'nın Adolf Hitler'i ve Fransa'nın Napolyon Bonapart'ı gibi kişilerin kaderini” hatırlamalarını önerdi.

"Ama şimdi sonuçları çok daha trajik olur" diyen Putin, "Bunun (savaşın) bir karikatür olduğunu düşünüyorlar" şeklinde konuştu ve Batılı politikacıların, son otuz yılda Ruslar’ın karşılaştığı güvenlik sorunlarıyla karşılaşmadıkları için “gerçek savaşın ne anlama geldiğini unuttuğunu” ileri sürdü.

“Rusya’nın batı sınırına daha fazla asker konuşlandırması gerekiyor”

Putin, Rus güçlerinin şu anda Ukrayna'daki savaş alanında inisiyatifi ele geçirdiğini ve birçok yerde ilerlediğini söyledi. Putin, Rusya'nın ayrıca Finlandiya ve İsveç'in NATO askeri ittifakına katılma kararı almasının ardından Avrupa Birliği (AB) ile olan batı sınırları boyunca konuşlandırdığı birlikleri arttırması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kremlin'in uzun yıllardır görevde olan lideri, Batı'nın, Rus güçlerinin Ukrayna'nın ötesine geçerek Avrupa ülkelerine saldırabileceği yönündeki açıklamalarını "saçmalık" olarak niteledi. Ayrıca Moskova'nın Sovyetler Birliği'nin hatasını tekrarlamayacağını ve Batı'nın Rusya’yı bütçesinin çok büyük bir kısmını tüketecek bir silahlanma yarışına "sürüklemesine" izin vermeyeceğini söyledi.

Rus lider konuşmasının devamında, "Bu nedenle bizim görevimiz savunma sanayisi kompleksini ülkenin bilimsel, teknolojik ve endüstriyel potansiyelini arttıracak şekilde geliştirmektir" dedi.

Putin, Moskova'nın ABD ile nükleer stratejik istikrar konusunda görüşmelere açık olduğunu söyledi ancak Washington'un bu tür görüşmelere gerçek bir ilgi duymadığını ve daha çok Moskova'nın sözde amaçları hakkında yanlış iddialarda bulunmaya odaklandığını öne sürdü.

"Son zamanlarda Rusya'ya karşı, örneğin uzaya nükleer silahlar yerleştireceğimiz gibi, asılsız suçlamalar giderek artıyor. Bu tür imalar, bizi sadece ABD'nin lehine olan kendi şartlarında müzakerelere çekmek için bir taktiktir" ifadelerini kullanan Putin, "ABD başkanlık seçimlerinin arifesinde, vatandaşlarına ve diğer herkese dünyayı hala kendilerinin yönettiğini göstermek istiyorlar" dedi.


Putin’den Batılı ülkelere “nükleer savaş” riski uyarısı: “Moskova Batı hedeflerini vurabilecek silahlara sahip”


Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin Perşembe günü yaptığı açıklamada, Batılı ülkelere, Ukrayna'ya savaşmak üzere asker göndermeleri halinde nükleer bir savaşa yol açma riski taşıdıklarını söyledi. Rus lider ayrıca Moskova'nın Batı'daki hedefleri vurabilecek silahlara sahip olduğu uyarısında bulundu