Rusya, Eurovision Şarkı Yarışması'nın Ukraynalı Şarkıcısını Arananlar Listesine Ekledi

Yarışmayı 2016 yılında Kırım Tatar asıllı Susana Jamaladinova, Sovyetler Birliği'nin Kırım Tatarlarını toplu halde sınır dışı ettiği yıla gönderme yapan '1944' şarkısıyla

Rusya, Eurovision Şarkı Yarışması'nın Ukraynalı Şarkıcısını Arananlar Listesine Ekledi
Jamala sahne adıyla tanınan Kırım Tatar asıllı Ukraynalı şarkıcı Susana Jamaladinova, 4 Mart 2022'de Almanya'nın Berlin kentinde 2016 Eurovision Şarkı Yarışması'nı kazandığı

Devlet haber ajanslarının Pazartesi günü bildirdiğine göre Rusya, 2016 Eurovision Şarkı Yarışması'nı kazanan Ukraynalı bir şarkıcıyı arananlar listesine aldı.

Raporlarda, İçişleri Bakanlığı veri tabanında şarkıcı Susana Jamaladinova'nın ceza yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle arananlar listesinde yer aldığı belirtildi.

Muhalefet ve insan hakları konularını ele alan bağımsız haber sitesi Mediazona, Jamaladinova'nın geçen yıl kabul edilen ve Rus ordusu ve Ukrayna'da devam eden çatışmalar hakkında sözde sahte bilgilerin yayılmasını yasaklayan bir yasa kapsamında suçlandığını söyledi.

Jamala sahne adıyla sahne alan Jamaladinova, Kırım Tatar kökenlidir. 2016 Eurovision yarışmasını, Sovyetler Birliği'nin Kırım Tatarlarını toplu halde sınır dışı ettiği yıla gönderme yapan "1944" şarkısıyla kazandı.

Kazanan performansı, Ukrayna'yı etkisi altına alan siyasi çalkantılar nedeniyle Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesinden neredeyse iki yıl sonra geldi. Diğer ülkelerin çoğu ilhakı gayri meşru olarak görüyor.

Rusya, "1944"ün Eurovision'daki siyasi ifade kurallarını ihlal ettiğini söyleyerek yarışmaya katılmasına izin verilmesini protesto etti. Ancak şarkı, Rusya'ya veya Sovyetler Birliği'ne özel bir eleştiri getirmese de bu tür imalar taşıyordu ve şu sözlerle açılıyordu: "Yabancılar geldiğinde evinize gelirler, hepinizi öldürürler ve 'Biz suçsuzuz' derler. "