Rehinelerin Aileleri Kudüs'e Yürüdü, İsrail Hükümetine Baskı Yaptı

Hamas tarafından Gazze'de tutulan yaklaşık 240 rehinenin aileleri ve arkadaşları, Tel Aviv'den İsrail'in Abu Ghosh kasabası yakınlarındaki Kudüs'teki Başbakanlık Ofisine beş günlük "Rehineler Yürüyüşü"ne katılarak onların geri dönmesi çağrısında bulunuyor. 17 Kasım 2023.

Rehinelerin Aileleri Kudüs'e Yürüdü, İsrail Hükümetine Baskı Yaptı
Hamas tarafından Gazze'de tutulan yaklaşık 240 rehinenin aileleri ve arkadaşları, Tel Aviv'den İsrail'in Abu Ghosh kasabası yakınlarındaki Kudüs'teki Başbakanlık Ofisine beş günlük "Rehineler Yürüyüşü"ne katılarak onların geri dönmesi çağrısında bulunuyor. 17 Kasım 2023.

İsrailli rehinelerin aileleri ve binlerce destekçisi, Gazze'de Hamas tarafından esir alınanların durumu konusunda hükümetle yüzleşmek üzere beş günlük yürüyüşün sonunda Cumartesi günü Kudüs'e geldi.

Tel Aviv-Kudüs ana otoyolu boyunca yürüyüşe katılan iyi dilekçiler de dahil olmak üzere yaklaşık 20.000 yürüyüşçünün, hükümete "rehineleri geri getirmek için ellerinden gelen her şeyi yapması" konusunda baskı yapmak istediğini söyledi. kaçırılan kız arkadaşı Inbar.

"Bizimle görüşmelerini bekliyoruz, nasıl yapacaklarını bize anlatmalarını bekliyoruz" dedi. "Daha fazla bekleyemeyiz, bu yüzden onlardan bunu şimdi yapmalarını, rehineleri geri getirmek için her türlü bedeli ödemelerini talep ediyoruz."

'Zaman bitiyor'

7 Ekim'de İsrail'in güneyindeki köylere ve ordu üslerine düzenlenen ve 1.200 kişinin öldürüldüğü baskında İslamcı grup tarafından rehin alındıktan sonra bebeklerden büyükanne ve büyükbabalara ve yabancı uyruklular da dahil olmak üzere yaklaşık 240 kişinin Gazze Şeridi'nde olduğuna inanılıyor.

Kayıpların pek çok akrabası ve arkadaşı, Hamas'ı yok etmek amacıyla İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında kendilerine zarar geleceklerinden korkuyor. Hükümet, saldırının belki de aracılı bir mahkum değişimi yoluyla rehineleri kurtarma şansını artırdığını söylüyor.

83 yaşındaki babası Londra'da yaşayan sanatçı Sharone Lifschitz, "İnsanların zamanın olduğunu düşündüğünü hissediyorum, ancak bebekler ve karmaşık ihtiyaçları olan yaşlı insanlar için zaman yok, zaman hızla tükeniyor" dedi. kaçırıldı.

Bazıları hükümet liderlerine kızgın

Pek çok İsrailli, Hamas'ın saldırısı karşısında hazırlıksız yakalandığı için hükümetlerini suçluyor.

Kudüs'e yürüyenler arasında çoğunlukla savaşı destekleyen ancak Başbakan Binyamin Netanyahu'nun istifasını talep eden merkezci muhalefet lideri Yair Lapid de vardı.

Netanyahu'nun kabinesi ve partisinin bir üyesi olan Miki Zohar, Cuma günü bir dinlenme yerinde yürüyüşçüleri ziyaret ettiğinde rahatsız edildi.

Savaşın ilk günlerinde İsrail'in hava saldırılarına misilleme olarak rehineleri infaz etmekle tehdit eden Hamas, o zamandan bu yana bazı rehinelerin Gazze'ye düzenlenen saldırılarda öldürüldüğünü açıkladı.

Bu durum, İsrail hükümetine her türlü mahkum takasını hızlandırması yönünde çağrıda bulunan kampanyacıların ve akrabalarının endişesini artırdı ve Netanyahu'nun, Katar ve Mısır'ın arabuluculuğunda yürütülen müzakerelerde takdir yetkisinin gerekli olduğu yönündeki ısrarından kaynaklanan hayal kırıklığını artırdı.

"Kaçırılan 240 kişinin olması ve hükümetin -bizim hükümetimizin- (akrabalarla) konuşmaması, onlara neler olduğunu, masada ne olduğunu, ne teklif edildiğini, bunların nedenlerini ve neler olduğunu söylememesi imkansız. Hiçbir şeye karşıyım" dedi kampanyacı Stevie Kerem.

Gösterilen yorgunluk ve hayal kırıklığına rağmen, yürüyüşçülerden biri kendine bir miktar iyimserlik kattı.

Rehineler arasında 23 yaşındaki kızı Romi'nin de bulunduğu Meirav Leshem-Gonen, "Tüm İsrail'in etrafımızda olmasından mutluyum" dedi. "Sonunda sayılacak olan şey bu."