Çin-ABD Fentanil Anlaşması Ölümcül İlaca Karşı Durdurulan İşbirliğine Dayalı Mücadeleyi Yeniden Başlatıyor

Biden, Çinli kaçakçıların uyuşturucuyu yasa dışı olarak üretmek için kimyasal madde tedarik ettiğini ve bu arzı kesmenin hayat kurtaracağını söyledi

Çin-ABD Fentanil Anlaşması Ölümcül İlaca Karşı Durdurulan İşbirliğine Dayalı Mücadeleyi Yeniden Başlatıyor
DOSYA - Plastik fentanil torbaları, Chicago'daki O'Hare Uluslararası Havalimanı'ndaki Uluslararası Posta Tesisi'ndeki ABD Gümrük ve Sınır Koruma alanındaki bir masada sergileniyor, 29 Kasım 2017.

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping bu hafta başında Pekin'in Çin'de fentanil için öncü kimyasallar üreten şirketlere baskı uygulayacağı konusunda anlaştılar ve Biden bu anlaşmanın "hayat kurtaracağını" söyledi.

Buna karşılık Biden yönetimi, Çin'in Kamu Güvenliği Bakanlığı'na bağlı Fiziksel Kanıt Tanımlama Merkezi ve Ulusal İlaç Laboratuvarı'na yönelik yaptırımları kaldırmayı kabul etti. Mayıs 2020'de ABD Ticaret Bakanlığı , Sincan'daki Uygurlara ve diğer etnik azınlıklara yönelik insan hakları ihlallerine katıldığı iddiasıyla laboratuvara yaptırım uyguladı.

ABD'de kullanılan fentanil öncüllerinin çoğunun kaynağı olan Çin, ABD ihracat kontrollerinin Çin'in fentanil ile ilgili maddelerin denetimini ve test etmesini "ciddi şekilde etkilediğini" ve "ABD'ye uyuşturucu kontrolünde yardım etme iyi niyetini" zedelediğini savundu. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Çin Büyükelçiliği sözcüsü.

Fentanil arzını kısıtlamaya yönelik ortak çabalar yıllar içinde bazı sonuçlar getirmiş olsa da, Çin ile ABD arasındaki gerginlikler arttıkça coşku azaldı. 5 Ağustos 2022'de, dönemin Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi'nin Pekin'de kendi kendini yöneten bir ada olan Tayvan'ı ziyaret etmesinden sonra. kendininkini düşünüyor - Çin, ABD ile uyuşturucu karşıtı işbirliğinin askıya alındığını resmen duyurdu

İşte Biden-Xi anlaşmasının bazı arka planı.

Fentanil nedir?

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre fentanil, eroinden 50 kat, morfinden 100 kat daha güçlüdür. Amerika Birleşik Devletleri'nde şiddetli ağrıların tedavisinde kullanılan reçeteli bir ilaçtır.

CDC'ye göre yasa dışı olarak üretilen fentanil "aşırı etkisi nedeniyle sıklıkla diğer ilaçlara ekleniyor, bu da ilaçları daha ucuz, daha güçlü, daha bağımlılık yapıcı ve daha tehlikeli hale getiriyor."

CDC'ye göre karaborsada satılan fentanil, kullanıcının mutluluk duygusunu artırmak için sıklıkla eroin ve/veya kokain ile karıştırılıyor.

Amerika Birleşik Devletleri fentanil meselesini neden önemsiyor?

ABD Adalet Bakanlığı verilerine göre fentanil şu anda 18 ila 49 yaş arası Amerikalılar arasında önde gelen ölüm nedenidir.

ABD'deki fentanil sorununun Çin'le ne alakası var?

Kongre Araştırma Servisi tarafından hazırlanan bir rapora göre : "2019 öncesinde Çin, ABD'ye bağlı yasa dışı fentanil, fentanil ile ilgili maddeler ve üretim ekipmanlarının ana kaynağıydı." Çinli kaçakçıların fentanil ve fentanil ile ilgili maddeleri ABD'ye uluslararası posta ve ekspres sevkiyat operasyonları yoluyla sağladığını söyledi.

Xi, 2018'de Arjantin'in Buenos Aires kentinde düzenlenen G20 Zirvesi oturum aralarında bir araya geldiğinde, dönemin ABD Başkanı Donald Trump'a fentanil ve ilgili maddelere yönelik düzenlemeleri sıkılaştırma sözü vermişti. Bu, Çin'in ticari anlaşmazlıkları hafifletmek için attığı bir hamle olarak görüldü.

Çin daha sonra fentanil ile ilgili tüm maddeleri ulusal kontrol altına almak için 1 Mayıs 2019'da yürürlüğe giren yeni yasaları kabul etti.

Temmuz 2022'deki ifadesinde, Ulusal Uyuşturucu Kontrol Politikası Ofisi'nin kıdemli bir danışmanı, sonuç olarak "fentanil ve fentanil ile ilgili maddelerin Çin'den Amerika Birleşik Devletleri'ne doğrudan sevkiyatının neredeyse sıfıra düştüğünü" belirtti.

Çin nasıl bir rol oynuyor?

ABD Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi'nin (DEA) verilerine göre, Çin'in fentanil ile ilgili maddeleri düzenlemesinin ardından Meksikalı ulusötesi suç örgütleri ABD'de yasa dışı fentanil üretimi ve dağıtımında ana operatör haline geldi.

"Karteller, Çin Halk Cumhuriyeti'nden (PRC) öncü kimyasallar satın alıyor; öncü kimyasalları Çin Halk Cumhuriyeti'nden Meksika'ya taşıyor; öncü kimyasalları seri halde fentanil üretmek için kullanıyor; fentanili sahte reçeteli haplara basıyor; arabalar, kamyonlar, kamyonlar kullanıyor. DEA yöneticisi Anne Milgram, Şubat ayındaki Senato duruşmasında, "Uyuşturucuyu dağıtım için Meksika'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne taşımak için diğer yollar ve diğer yollar" dedi.

ABD neden Çin'i gevşek işbirliğiyle suçluyor?

Fentanil üretiminde kullanılan bazı öncül maddeler uluslararası düzeyde planlanmamış kimyasallar olarak sınıflandırılmıştır ve Çin'de üretilip ihraç edilmesi yasaldır. Pekin, yasa dışı olmayan ara maddelerin ihracatını kısıtlayamayacağını savunuyor.

ABD, bu kimyasalların olası uyuşturucu kaçakçılarına satılmamasını sağlamak ve yetkilileri bu tür alıcılar hakkında uyarmak için Çin'e defalarca müşteri kimliklerini belirleme ve doğrulama gibi bir "müşterini tanı" yaklaşımını benimsemesi çağrısında bulundu.

Ancak Eylül 2022'de Newsweek'e verdiği röportajda, o zamanki Çin'in ABD büyükelçisi Qin Gang, bu yaklaşımın "Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Kontrolü Sözleşmesi kapsamındaki ülkelerin yükümlülüklerinin çok ötesine geçtiğini" söyledi .