BM Genel Sekreteri: “Gazze çocuklar için mezarlığa dönüşüyor”

Bir ay önce başlayan İsrail-Hamas savaşında bilanço giderek ağırlaşıyor. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, sivillerin korunmasının en öncelikli konu olduğunu vurgulayarak, Gazze Şeridi’nin “çocuklar için bir mezarlığa dönüştüğünü” söyledi

BM Genel Sekreteri: “Gazze çocuklar için mezarlığa dönüşüyor”
BM Genel Sekreteri Guterres, “Gazze'de tutulan rehinelerin derhal, hiçbir ön koşul olmadan ve güvenli bir şekilde serbest bırakılması çağrımı yineliyorum. Hiçbir şey sivillere yönelik kasıtlı işkenceyi, öldürmeyi, yaralamayı ve insan kaçırmayı haklı gösteremez” dedi.

Bir ay önce başlayan İsrail-Hamas savaşında bilanço giderek ağırlaşıyor. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, sivillerin korunmasının en öncelikli konu olduğunu vurgulayarak, Gazze Şeridi’nin “çocuklar için bir mezarlığa dönüştüğünü” söyledi.

Guterres New York’ta düzenlediği basın toplantısında, çatışmaların bölgeye yayılma riskinin arttığını, daha şimdiden Lübnan, Suriye, Irak ve Yemen'de etkisini gösterdiğini, bu ülkelerde de çatışma ve gerginliklerin tırmanma sarmalına girdiğine tanık olduklarını söyledi. Guterres, 2,7 milyon Filistinli için dünyaya 1,2 milyar dolarlık yardım çağrısında bulundu.

“Bu bir insanlık krizi”

Guterres, Gazze'de “insani krizden çok daha büyük bir kabusun” yaşandığını belirterek, “Bu bir insanlık krizidir. Yoğunlaşan çatışma dünyayı sarsıyor, bölgeyi sarsıyor, en trajik olanı birçok masumun hayatını yok ediyor. İsrail Savunma Kuvvetleri’nin kara operasyonları ve devam eden bombardıman sivilleri, hastaneleri, mülteci kamplarını, camileri, kiliseleri ve barınaklar da dahil BM tesislerini de vuruyor. Kimse güvende değil. Hamas ve diğer militanlar sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor. Ayrım yapmadan İsrail'e roket atmaya devam ediyor” diye konuştu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres
İLGİLİ HABERLER
Guterres: “Tarih bizi yargılayacak”

Hamas'ın 7 Ekim'de düzenlediği terör eylemlerini güçlü biçimde kınadığını yineleyen BM Genel Sekreteri Guterres, “Gazze'de tutulan rehinelerin derhal, hiçbir ön koşul olmadan ve güvenli bir şekilde serbest bırakılması çağrımı yineliyorum. Hiçbir şey sivillere yönelik kasıtlı işkenceyi, öldürmeyi, yaralamayı ve insan kaçırmayı haklı gösteremez” dedi.

“Çok fazla BM çalışanı öldürüldü”

Guterres, sivillerin korunmasının her şeyden önemli olduğunu vurgulayarak, “Uluslararası insan hukukun açık ihlallerinden derin endişe duyuyorum. Silahlı çatışmanın hiçbir tarafı uluslararası insan hukukunun üstünde değildir. Gazze çocuklar için mezarlığa dönüşüyor. Her gün yüzlerce kız ve erkek çocuğunun öldürüldüğü veya yaralandığı bildiriliyor. Dört haftalık bir süre içinde, en az 30 yılda herhangi bir çatışmada öldürülen gazeteci sayısından daha fazla gazetecinin öldürüldüğü bildiriliyor. Örgütümüzün tarihindeki herhangi bir dönemde olduğundan daha fazla BM yardım çalışanı öldürüldü’’ dedi.

“Gazze’ye giden insani yardım okyanusta bir damla gibi”

Guterres, yaşanan felaketin insani ateşkes ihtiyacını her geçen saat daha da acil hale getirdiğini, çatışmanın tarafları ve uluslararası toplumun acil insani yardımları arttırma sorumluluğu olduğunu belirtti.

BM Genel Sekreteri Guterres, “Bugün, BM ile ortakları 2,7 milyon insana, Gazze Şeridi'nin tüm nüfusuna ve Doğu Kudüs dahil Batı Şeria'daki yarım milyon Filistinliye yardım etmek için 1,2 milyar dolarlık bir insani yardım çağrısı başlatıyor. Refah Sınır Kapısı yoluyla Mısır'dan Gazze'ye ulaşan yardımlar ihtiyaçları karşılamaya yetmiyor. Okyanustaki bir damla gibi kalıyor. Refah kapısı tek başına yardım TIR’larını gereken ölçekte işleme kapasitesine sahip değil. Çatışma öncesindeki günde 500 TIR’a kıyasla son iki haftada 400'ün biraz üzerinde TIR Gazze'ye geçti. En önemlisiyse bu konvoylarla yakıt gitmedi. Yakıt olmazsa kuvözdeki yeni doğan bebekler ve yaşam desteğindeki hastalar ölür. Yakıt olmazsa, Gazze halkına su verilemez ya da su arıtılamaz. Lağım suları pek yakında sokaklara taşabilir. Hastalıkların daha da yayılmasına neden olabilir. Gazze’ye çok daha fazla yiyecek, daha fazla su, daha fazla ilaç ve yakıt gönderilmeli. Gazze'deki ihtiyaç sahibi tüm insanlara malzeme ulaştırmak için sınırsız erişim sağlanmalı” diye konuştu.

Güvenlik Konseyi acilen yeniden toplanıyor

Bu arada, İsrail-Hamas savaşında bir ay geride kalırken 15 üyeli BM Güvenlik Konseyi bugün öğleden sonra bölgedeki son durumu görüşmek için acilen yeniden toplanıyor. Kapalı olarak yapılacak oturumda BM üst düzey yetkililerinin bölgedeki son durumu konsey üyelerine aktarması bekleniyor.

Can Kamiloğlu