Amerika ve Çin’den 'deniz' görüşmesi

Çin Dışişleri Bakanlığı Washington ve Pekin’in denizler konusunda ilk tur görüşmeleri Pekin’de gerçekleştirdiğini açıkladı. Yapılan açıklamada iki tarafın deniz güvenliği, deniz ekonomisi konularında samimi, yapıcı görüşme gerçekleştirdiği kaydedildi

Amerika ve Çin’den 'deniz' görüşmesi
Amerika ve Çin arasındaki ilişkiler son dönemde gerilmiş durumda

Çin Dışişleri Bakanlığı Washington ve Pekin’in denizler konusunda ilk tur görüşmeleri Pekin’de gerçekleştirdiğini açıkladı.

Yapılan açıklamada iki tarafın deniz güvenliği, deniz ekonomisi konularında samimi, yapıcı görüşme gerçekleştirdiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca Çin’in Amerika’nın bölgesel askeri konuşlanmasından endişe duyulduğu da kaydedildi.

İki tarafın yanlış anlamayı önlemek için diyaloğu ve iletişimi güçlendirmesi gerektiği de belirtildi.

Özellikle Güney Çin Denizi’nde Pekin’in nerdeyse bütün deniz sahasında hak iddia etmesi, Tayvan Körfezi’nden savaş gemilerinin geçmesine gösterdiği tepki iki tarafın önemli anlaşmazlık konularından.

Bu arada bölgenin önemli ülkelerinden Japonya’dan Güney Çin Denizi’ne ilişkin açıklama geldi.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida ülkesinin Filipinler ve Amerika’yla Güney Çin Denizi’ndeki özgürlüğü korumak için işbirliği yaptığını söyledi.

Kishida Japonya’nın Filipinler’in kendini savunmasına yardımcı olacağını da kaydetti.

Kishida bu açıklamasını Filipinler Kongres’inde yaptı.

Cuma günü de Kishida ve Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos askeri işbirliğini arttırma konusunda anlaşmaya varmıştı.

Çin son dönemde bölgede agresif bir politika izliyor.

Amerika’nın bölgedeki en yakın müttefikleri Japonya ve Filipinler de Pekin’in bu politikasına karşı güçlü bir duruş sergiliyor.