Fidan: “Blinken’a Gazze'deki nüfusun tehcir edilmesini kesinlikle kabul etmediğimizi söyledik”

Dışişleri Bakanı Fidan El Cezire kanalına verdiği demeçte, Türkiye ile ABD’nin Gazze’de ateşkes konusunda tutumunun farklı olduğunu söyledi. Fidan bu ay başında Blinken'a, "Gazze'deki nüfusun tehcir edilmesini kesinlikle kabul etmediklerini ilettiğini" söyledi

Fidan: “Blinken’a Gazze'deki nüfusun tehcir edilmesini kesinlikle kabul etmediğimizi söyledik”
ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile Dışişleri Bakanı Fidan 6 Kasım 2023'te Ankara'da görüşmüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan El Cezire kanalına verdiği demeçte, Türkiye ile ABD’nin Gazze’de ateşkes konusunda tutumunun farklı olduğunu söyledi.

Batı’yı ve ABD’yi “Gazze’de yaşananlara sessiz kalmakla” eleştiren Fidan, Amerikalı mevkidaşı Antony Blinken’ın bu ay başındaki Türkiye ziyareti sırasında kendisiyle yaptığı görüşmeye ilişkin bilgi verdi.

Fidan, "Bizim durduğumuz yer esas itibarıyla şöyle: Biz bu zulmün durması için bir an önce bir ateşkesin hayata geçmesini ve yardımların kesintisiz olarak içeriye sokulmasını istiyoruz. Özellikle Gazze'deki nüfusun tehcir edilerek başka yerlere gönderilmesi konusunun bir politika olmasını kesinlikle kabul etmediğimizi söyledik. Bizim Amerikalılarla anlaşamadığımız konu şu; onlar ateşkes konusunda kesinlikle İsrail'i destekler pozisyondalar, ateşkesi istemiyorlar. Ama insani ateşkes konusunda bir noktaya gidebildiğimizi düşünüyorum" ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken bugün Ankara'da Dışişleri Bakanı Fidan'la biraraya geldi.
İLGİLİ HABERLER

"Gazze’ye daha fazla yardım için somut adımları önümüzdeki günlerde göreceksiniz"

Fidan ayrıca, Türkiye’nin Gazze ile ilgili ortak bir platform oluşturmaya çalıştığını dile getirerek, “Birinci aşamada Gazze'ye ve Filistin'e komşu olan İslam dünyası ve Arap dünyası üyelerinin ortak alanı olan İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği'yle ortak platform oluşturmaya başlayıp buradaki konsolidasyonun gerçekleştirilmesinden sonra Latin Amerika, Afrika Birliği, Birleşmiş Milletler'in geri kalan ülkeleriyle de bir geniş dayanışma platformu oluşturma yolunda bütün adımları atacağız” diye konuştu.

Türkiye’nin iki devletli çözümden yana olduğunu vurgulayan Hakan Fidan, Hamas’ı terör örgütü olarak kabul etmediklerini de yineledi.