İsrail'de halk bir kez daha sokağa döküldü

İsrail’de halk bir kez daha Hamas’ın elindeki rehinelerin serbest bırakılması, Başbakan Netanyahu’nun istifa etmesi ve erken seçim çağrısıyla kalabalık bir protesto için sokağa çıktı

İsrail'de halk bir kez daha sokağa döküldü
Göstericiler Hamas'ın elinde rehin tutulan kişilerin fotoğraflarının olduğu pankartlar taşıdı.

İsrail’de halk bir kez daha Hamas’ın elindeki rehinelerin serbest bırakılması, Başbakan Netanyahu’nun istifa etmesi ve erken seçim çağrısıyla kalabalık bir protesto için sokağa çıktı. Tel Aviv’deki gösteriye binlerce kişi katıldı. Gösteriye polis sert müdahale etti.

Tel Aviv’de toplanan binlerce kişi Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırıları sırasında kaçırdığı rehineleri serbest bırakması amacıyla gösteri düzenledi. Gösteri sırasında Başbakan Netanyahu’nın da istifa etmesi yönünde sloganlar atıldı. Göstericiler ellerinde Netanyahu’yu suçlayan ifadeler içeren pankart ve dövizler taşıdı.

Savunma Bakanlığı binası önünde toplanan binlerce kişiye bazı siyasetçiler ve Hamas’ın elinde rehin tutulan kişilerin aile yakınları hitap etti. Meydanda Hamas’ın elinde tuttuğu kişilerden bazılarının görüntülerinin de olduğu videolar yayınlandı.

Polis geniş güvenlik önlemleri alırken bazı noktalarda göstericilere tazyikli suyla müdahal etti.
Polis geniş güvenlik önlemleri alırken bazı noktalarda göstericilere tazyikli suyla müdahal etti.

Göstericiler konuşmaların ardından polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı ve barikat kurarak kapattığı Kaplan Caddesi’ne doğru yürümek istedi ve iki ana caddeyi trafiğe kapattı. Bunun üzerine İsrail polisi göstericilere tazyikli suyla müdahale etti. Polisin sert müdahalesi neticesinde yaralananlar olduğu açıklandı.

Bir başka grup protestocu da Başbakan Benjamin Netanyahu’nun önünde gösteri düzenledi.

Polisin her iki olayda da bazı göstericileri gözaltına aldığı açıklandı.

Öte yandan Hamas, elinde bulunana İsralli rehinelerden ikisinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı ancak İsrail tarafından henüz bir doğrulama açıklaması gelmedi. İsrail, Gazze’ye yönelik saldırıları sırasında son olarak Cuma günü orduda yedek asker olarak görev yapan 43 yaşındaki bir askerin çatışmalar sırasında öldüğünü bir diğerinin de yaralandığını açıkladı.