Çok Sayıda Devlet ve Kuruluştan Türkiye’ye Yardım

Türkiye’nin güneydoğusunu vuran şiddetli depremin ardından uluslararası toplumdan ardı ardına yardım açıklamaları geliyor. Onlarca devlet ve uluslararası kuruluş Türkiye’deki depremlerin ardından yardım gönderiyor

Çok Sayıda Devlet ve Kuruluştan Türkiye’ye Yardım

Türkiye’nin güneydoğusunu vuran şiddetli depremin ardından uluslararası toplumdan ardı ardına yardım açıklamaları geliyor. Onlarca devlet ve uluslararası kuruluş Türkiye’deki depremlerin ardından yardım gönderiyor.

ABD Başkanı Joe Biden yaptığı açıklamada, Türkiye ile koordinasyon halinde durumu yakından izlemeye devam etmeleri ve ihtiyaç duyulan her türlü yardımı sağlamaları konusunda ekibine talimat verdiğini kaydetti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de açıklamasında, BM ekibinin yardım ihtiyacını hesaplamak ve sağlamak için Türkiye ve Suriye’de alanda olduğunu bildirdi.

Guterres, "felaketten etkilenenlere yardım için uluslararası topluma güveniyoruz” dedi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajında üzüntülerini dile getirdi ve Almanya’nın yardıma hazır olduğunu belirtti.

İLGİLİ HABERLER

AB ve NATO’dan Yardım ve Dayanışma Mesajları

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, federal koruma dairesinin acil durum barınakları ve su arıtma üniteleri sağlayabileceğini kaydetti.

Faeser, destek malzemeleriyle jenaratörler, çadır-battaniyelerin şimdiden Türk yetkililerle koordine olarak hazırlanmakta olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros, acil tıp ekibinin aktif hale getirildiğini, ekibin yaralılar ve depremden etkilenen en kırılgan durumda olanlar için hayati sağlık hizmetleri sağlayacağını kaydetti.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, İtalya Sivil Savunma ekibinin desteğe ve ilk yardıma hazır olduğunu açıkladı.

İLGİLİ HABERLER

CANLI BLOG: Depremde Can Kaybı 2379'a Ulaştı 7 Günlük Milli Yas İlan Edildi

Hindistan hükümeti Hindistan Ulusal Felaket Karşılık Gücü’nden iki ekibin eğitilmiş köpeklerle ve gerekli teçhizatla deprem bölgesine uçmaya hazır olduğunu belirtti. Hükümet açıklamasına göre sağlık ekipleri ve yardım malzemeleri de Türk yetkililerle koordine halinde hazır hale getirildi.

Polonya 76 kişiden oluşan kurtarma ekibi gönderiyor.

Macaristan arama-kurtarma ekipleri gönderdi.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, düşüncelerinin Türkiye ve Suriye halkıyla olduğunu, ülkesinin yardıma hazır olduğunu belirtti.

Tayvan 40 kişilik kurtarma ekibinin, köpeklerle birlikte yola çıkacağını açıkladı. Tayvan daha önce 13 ton yardım malzemesiyle 130 kişilik bir ekip göndermeye hazır olduğunu belirtmiş, Türkiye’nin yanıtını beklediğini kaydetmişti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Ukrayna’nın yardıma hazır olduğunu açıkladı. Zelenski, “Bu anda dost Türk halkına yakınız, gerekli yardımı sunmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti. Rusya Türkiye’ye talep geldiğinde iki uçakla 100 kişilik kurtarma ekibi göndermeye hazır olduğunu bildirdi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis deprem nedeniyle üzüntülerini dile getirdi ve ülkesinin yardım için kaynaklarını koordine ettiğini ve hemen destekte bulunacağını açıkladı.

İspanya İçişleri Bakanlığı da kurtarma ekiplerinin Türkiye’ye gitmeye hazırlandığını açıkladı. Ayrıca Savunma Bakanlığı ve diğer devlet dairelerinin de Türkiye’ye acil şekilde ekip göndermek için koordine olduğu belirtildi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Türkiye’ye yardım hazırlıkları için bütün yetkililerin bilgilendirildiğini açıkladı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Pashinyan da yayınladığı mesajda üzüntülerini dile getirdi ve Ermenistan’ın yardıma hazır olduğunu kaydetti.

Norveç Göçmen Konseyi de Türkiye ve Suriye için daha fazla yardım çağrısı yaptı.