Cumhurbaşkanı Erdoğan 17 Kasım’da Berlin’i ziyaret edecek

Alman hükümeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın 17 Kasım'da Almanya'yı ziyaret edeceğini açıkladı. Erdoğan’ın Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ve Başbakan Scholz ile görüşmesi beklenirken, Türkiye-Almanya milli maçını izleyip izlemeyeceği konusunda ise henüz açıklama yapılmadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan 17 Kasım’da Berlin’i ziyaret edecek
Alman hükümeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın 17 Kasım'da Almanya'yı ziyaret edeceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 17 Kasım'da Almanya'yı ziyaret edecek. Alman Hükümet Sözcü Yardımcısı Christiane Hoffmann Berlin'de yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın ziyareti kapsamında Başbakan Olaf Scholz ile Federal Başbakanlık‘ta ortak bir akşam yemeği planlandığını kaydetti.

Hoffmann, görüşmenin "tüm siyasi konuları" kapsayacağını söyledi ve "Bilindiği üzere Alman hükümeti ve Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Hamas konusuyla ilgili tutumları birbirinden çok farklı. Buna rağmen ortak konuların konuşulması önemli. Ayrıca AB-Türkiye göç anlaşması da buluşmada kesinlikle önemli bir rol oynayacak" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Scholz ile görüşmesinden önce Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile de görüşeceği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hamas örgütü ile ilgili açıklamaları Berlin’de bazı siyasetçilerin tepkisine neden olmuş, muhalafetteki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi‘nin (CDU) yanısıra hükümet ortağı Yeşiller ve Hür Demokrat Parti‘den (FDP) siyasetçiler ziyaretin iptal edilmesini talep etmişti.

Bu yıl sonuna kadar Almanya'ya gelecek sığınmacı sayısının 300 bin sınırını aşması bekleniyor.
İLGİLİ HABERLER

Almanya düzensiz göç için frene basıyor

Erdoğan’ın 18 Kasım Cumartesi günü Almanya ve Türkiye milli futbol takımlarının Berlin Olimpiyat Stadı'nda yapılacak karşılaşmasına gidip gitmeyeceği konusunda ise bir açıklama yapılmadı.

Almanya Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck'in 2 hafta önce Ankara’da yaptığı görüşmeler kapsamında VOA Türkçe’ye bilgi veren bazı Türk kaynaklar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 17-18 Kasım tarihlerinde bazı bakanların da eşliğinde Berlin’i ziyaret etmesinin planlandığını söylemişti.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Hamas'ın faaliyetlerinin ülkede yasaklandığını açıkladı.
İLGİLİ HABERLER

Almanya Hamas’ın faaliyetlerini yasakladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan en son 2020’de Berlin’e gitmişti

Olaf Scholz, 2021 Aralık ayında başbakan olduktan sonra 14 Mart 2022 tarihinde Ankara'yı ziyaret etmişti.

Erdoğan ise şimdiye kadar, başbakan ve cumhurbaşkanı sıfatıyla Almanya’ya toplam 20 resmi ve özel ziyarette bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, en son 19 Ocak 2020‘de Almanya’ya gelerek, o dönemin Başbakanı Angela Merkel'in, Birleşmiş Milletler’in (BM) çabalarına destek vermek amacıyla evsahipliği yaptığı ve Libya’da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla Berlin’de düzenlenen uluslararası zirveye katılmıştı.

Daha önce 28 Eylül 2018 tarihinde cumhurbaşkanı sıfatıyla Almanya’yı ilk kez ziyaret eden Erdoğan, üç günlük resmi ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier tarafından askeri törenle karşılanmış, daha sonra Başbakan Angela Merkel ile biraraya gelmişti.

Erdoğan, daha sonra Köln’e geçerek Diyanet İşleri Türk İslam Birliği‘ne (DİTİB) bağlı caminin açılışına katılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yıl 23 Ocak tarihinde planlanan Berlin gezisini son anda iptal etti. Ankara’nın ziyaretin içeriği ve saatler konusunda Berlin’le anlaşamadığı öğrenildi.

Alman kaynaklar ise, AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz’ün Almanya’da bir konuşmasında, Kürtler ile Erdoğan iktidarına muhalif kesimleri hedef alan sözlerinden sonra Alman hükümetinin Erdoğan’ın gezisine yeşil ışık yakmaktan vazgeçtiğini iddia etti.

Cem Dalaman