Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurul çalışmalarına katılmak için New York’ta

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kuruluna katılmak ve çeşitli görüşmelerde bulunmak üzere ABD'nin New York kentinde

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurul çalışmalarına katılmak için New York’ta
Erdoğan 19 Eylül'de BM Genel Kurulu'unda konuşacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kuruluna katılmak ve çeşitli görüşmelerde bulunmak üzere ABD'nin New York kentine geldi.

Erdoğan, Turkiye’nin Birlesmiş Milletler Daimi Temsilciligi ve New York Başkonsolosluğu’nun bulundugu Türkevi önunde, New York ve çevresinde yaşayan Türkler’in yanısıra Ahıska Turkleri ile Karaçay- Balkar Türkleri tarafindan karşılandı. Kendisini karşılamaya gelenlerle ayaküstü sohbet eden Erdogan daha sonra Türkevi’ne gecti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Eylül'de, "Güvenin Yeniden Tesisi ve Küresel Dayanışmanın Yeniden Canlandırılması: 2030 Gündemi ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Yönelik Eyleme, Herkes için Barış, Refah, Gelişim ve Sürdürülebilirlik Doğrultusunda Hız Verilmesi" ana konusuyla gerçekleştirilecek BM Genel Kurulu'nda bir konuşma yapacak.

Erdogan ayrıca, Türk Amerikan Yönlendirme Komitesi’nin düzenleyeceği akşam yemegine katılacak. Concordia Zirvesi’nde de bir konusma yapması öngörülen Erdoğan'ın 20 Eylül'de Türkiye'ye dönmesi bekleniyor.

Erdoğan'ın New York'taki temasları sırasında bazı ülke liderleriyle de görüşmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın heyetinde, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de bulunuyor.

Nafiz Albayrak