Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Berlin’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’ya yapacağı ziyaret nedeniyle üst düzey güvenlik tedbirleri alınıyor. Erdoğan'ın Almanya Başbakanı Scholz'la yapacağı görüşmede, Ortadoğu’daki gelişmelerin yanısıra göçmen konusu ve ticari ilişkilerin ele alınması bekleniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Berlin’de
Erdoğan Berlin'i en son 2020'de ziyaret etmişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’ya yapacağı resmi ziyaret nedeniyle üst düzey güvenlik tedbirleri alınıyor. Berlin’i en son 2020’de ziyaret eden Erdoğan'ın Almanya Başbakanı Scholz'la yapacağı görüşmede, Ortadoğu’daki gelişmelerin yanısıra, göçmen konusu ve ticari ilişkilerin ele alınması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün günübirlik bir ziyaret için Berlin’de olacak. Öğle saatlerinde Berlin’e gelmesi beklenen Erdoğan, ilk olarak Almanya saati ile 15:00'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı Bellevue’de mevkidaşı Frank-Walter Steinmeier ile bir araya gelecek. Ardından da akşam yemeği toplantısında Başbakan Olaf Scholz ile görüşecek. Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra Erdoğan’ı kutlayan Başbakan Scholz, Cumhurbaşkanını Berlin’e davet etmişti. Scholz ve Erdoğan’ın toplantı öncesinde kısa bir basın açıklaması yapmaları bekleniyor.

Ziyaret boyunca başkentte en üst düzeyde güvenlik tedbirleri alınacak, bin 500 polis Cumhurbaşkanının güvenliği için görev yapacak. Berlin havalimanından kent merkezine giderken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçeceği birçok yol trafiğe kapatılacak, ayrıca Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık binalarının çevresine girişler kısıtlanırken, binalara keskin nişancılar yerleştirilecek. Bölgedeki cadde ve sokaklarda bisiklet ve araçların park etmesi de yasaklandı. Alman yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan akşam saatlerinde Türkiye’ye geri dönecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Olaf Scholz arasındaki görüşmede, Türkiye-Almanya ikili ilişkileri, İsveç’in NATO üyeliği, göç ve ekonomik işbirliği ile Türkiye-AB ilişkilerinin geleceğinin ağırlıklı olarak ele alınacağı tahmin ediliyor. Ancak 7 Ekim'de patlak veren İsrail-Hamas savaşı sonrası bu konunun da gündemde olacağı düşünülüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'nın Hamas'ın bir terör örgütü olmadığı yönündeki açıklaması, İsrail'e ve Yahudi dünyasına karşı tarihi bir sorumluluk taşıyan Almanya'da siyaset dünyasında ve kamuoyunda tepkilere yol açmış, muhalafet ve medyanın büyük bölümü Scholz’un ziyareti ertelemesi ya da bu konuyu görüşmesi konusunda büyük bir baskı oluşmuştu.

Özoğuz ziyareti savundu

Cumhurbaşkanı gelmeden bir açıklama yapan Federal Meclis Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz, Erdoğan'ın Almanya ziyaretini savundu. Özoğuz, Erdoğan'ın Hamas'la ilgili açıklamalarına rağmen Scholz tarafından kabul edilmesinin doğru olduğunu söyledi. Scholz ve Erdoğan arasında "ciddi farklılıklar" olduğunu söyleyen Özoğuz, "bu son derece gergin durumda bile birbirleriyle konuşmanın çok önemli" olduğuna inandığını açıkladı.

Hamas'ı "kurtuluş ve mücahitler grubu" şeklinde tanımlaması nedeniyle Erdoğan'ın bir arabulucu olarak kabul edilemeyeceğini belirten Özoğuz, buna rağmen Cumhurbaşkanının çatışmaların sona ermesi için olumlu bir rol oynayabileceğini söyledi ve "Tabii ki Hamas ile temasları var, bu inkar edilemez ve en azından bir tarafta ılımlaştırıcı bir etkisi olabilir" dedi.

Vizelerde çözüm talebi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretinden kısa bir süre önce Alman sanayi çevrelerinden yapılan açıklamalarda ise Almanya'nın vize uygulamasına sert eleştiriler yöneltildi. "Deutsche Messe" adlı sanayi kuruşları örgütünün Türkiye temsilcisi Annika Klar, Türkiye’deki Alman diplomatik temsilciliklerinin yeterince vize vermediğini ya da vizeleri çok yavaş verdiğini söyledi. Türkiye ve Almanya arasında büyük bir iş hacmi olduğunu, ancak vize meselesi nedeniyle Türk iş insanlarının Almanya’ya gelmekte zorlandığını hatırlatan Klar, bu konuda acil çözüm gerektiğini belirtti.Vize konusunda yaşanan sorunların, Erdoğan-Scholz zirvesinde ele alınması bekleniyor.

Cem Dalaman

İlgili Haber(arşiv)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya'da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla Berlin'de düzenlenen uluslararası konferansa katılmadan önce Cumhurbaşkanı Erdoğanı bekleyen  vatandaşlarla anlık görüşmeler yaptı.

Video:Mustafa Ekşi