Dünya Sağlık Örgütü: “Gazze’nin kuzeyinde çocuklar açlıktan ölüyor”

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Ghebreyesus, Gazze’nin kuzeyinde çocukların açlıktan öldüğünü söyledi

Dünya Sağlık Örgütü: “Gazze’nin kuzeyinde çocuklar açlıktan ölüyor”
İsrail-Hamas savaşında binlerce çocuk yaşamını yitirdi

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Tedros Ghebreyesus, Gazze’nin kuzeyinde çocukların açlıktan öldüğünü söyledi.

Ghebreyesus, WHO ekiplerinin Ekim ayından bu yana ilk defa Al-Awda ve Kamal Adwan hastanelerini ziyaret ettiğini açıkladı.

WHO Başkanı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda tespitleri “can sıkıcı bulgular” olarak niteledi.

Ghebreyesus, gıda yetersizliğinin 10 çocuğun ölümüne neden olduğunu kaydetti ve yüksek düzeyde kötü beslenmenin olduğunu vurguladı.

Filistin Yönetimi’nden bir sağlık yetkilisi de sıvı kaybı ve kötü beslenme nedeniyle Gazze’nin kuzeyinde yaşamını yitiren çocuk sayısının 15’e yükseldiğini belirtti.

Tedros Ghebreyesus, hastane binalarının da tahrip olduğunu hatırlattı ve İsrail’e çatışmaları durdurma ve güvenli ve düzenli şekilde insani yardım dağıtımına olanak sağlaması çağrısı yaptı.

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris Beyaz Saray’da İsrail Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz ile görüştü. Beyaz Saray’dan görüşmeyle ilgili yapılan açıklamaya göre Harris Gazze’deki insani koşullara ilişkin derin endişelerini ifade etti.  
İLGİLİ HABERLER

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’ten İsrail’e Gazze ve Refah uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM) geçen hafta Gazze’de açlığın nerdeyse kaçınılmaz olduğunu belirtmişti.

Üst düzey bir BM yardım görevlisi de Gazze’de yaklaşık 600 bin kişinin "yıkıcı seviyede gıda güvensizliğiyle karşı karşıya" olduğunu söylemiş ve bölgenin kuzeyinde iki yaş altındaki altı çocuktan birinin şiddetli dengesiz beslenmeden acı çektiğini açıklamıştı.

2 Mart’ta ABD ilk defa havadan yardım malzemelerini Gazze’ye bıraktı. Ancak bununla birlikte yardım kuruluşları, havadan yardımların insanlara yardım ulaştırmada etkisiz kaldığını hatırlatıyor.

ABD uçakları Gazze üzerinde gıda yardımlarını bıraktı.
İLGİLİ HABERLER

ABD'nin Gazze'ye havadan gıda yardımı başladı