Dünyanın En Büyük Yayın Birliği'nin Başkanlığına TRT Genel Müdürü Seçildi.

"TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, Asya-Pasifik Yayın Birliği'nin (ABU) 60'ıncı Genel Kurul Toplantısı'nda Başkan Seçildi: ABU’nun Başkanı olarak seçilmem, Türkiye’nin her alanda lider ülke olma hedefi için önemli.''

Dünyanın En Büyük Yayın Birliği'nin Başkanlığına TRT Genel Müdürü Seçildi.
Foto:TRT

"31 Ekim - 1 Kasım 2023 tarihlerinde Seul'da düzenlenen Asya-Pasifik Yayın Birliği'nin (ABU) 60'ıncı Genel Kurul Toplantısı, 65 ülkeden 246 üyenin katılımıyla gerçekleşti. Toplantının ev sahipliğini Güney Kore Yayın Kurumu (KBS) üstlendi. Dünya genelinde 3,5 milyar izleyiciye ulaşan ABU, 1964 yılından bu yana yayıncılığı geliştirmek ve uluslararası iş birliğini teşvik etmek amacıyla faaliyet gösteriyor.

Toplantıda gerçekleştirilen başkanlık seçimlerinde Türkiye'nin ulusal yayın kuruluşu TRT'nin Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, ABU Başkanı olarak seçildi. Sobacı'nın başkanlığı süresince yardımcıları arasında Çin Yayın Kurumu NRTA Genel Müdürü Yan Chengsheng, Hindistan Yayın Kurumu Prasar Bharati Genel Müdür Yardımcısı Sunil ve Japonya Yayın Kurumu NHK Başkan Yardımcısı INOUE Tatsuhiko yer alacak.

Sobacı, ABU Başkanı olarak seçilmesinin Türkiye'nin uluslararası medya sahnesindeki liderliğini pekiştireceğini ifade etti. Sobacı, Türkiye'nin Cumhuriyet’in 100. yılına denk gelen ABU Başkanlığı sürecini, ülkenin yükselişi ve lider rolünü daha da güçlendirmek için bir fırsat olarak değerlendirdi. Ayrıca, Türkiye'nin uluslararası arenadaki etkisini artırmayı hedefleyen Sobacı, TRT'nin dünya genelindeki etkin rolüne vurgu yaptı. 

ABU Başkanı olarak göreve başlayan Sobacı, 2024 yılında İstanbul'da gerçekleştirilmesi planlanan 61. ABU Genel Kurulu Toplantısı'na da ev sahipliği yapacak. Bu durum, Türkiye'nin uluslararası yayın birliği organizasyonlarındaki lider konumunu daha da pekiştirmesi açısından önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Sobacı, TRT’nin dünyayı dünyaya anlattığını belirterek konuşmasına ayrıca şunları söyledi;

“TRT World ve TRT Arabi gibi kanallarımız ve uluslararası dijital haber platformlarımızla biz artık dünyayı dünyaya anlatan bir yayın kurumu haline geldik. Bu görevi yerine getirirken birtakım sorumluluklarımızı da ihmal etmedik. Gelişmeleri, dünyada yaşanan çatışmaları ya da sorunları mutlaka daha adil bir vizörden bakarak ekranlara getirmeye çalıştık. Dünyanın vicdanının sesi olmaya gayret ettik, yok sayılanların sesi olmaya gayret ettik. Son zamanda yaşanan Filistin'e yönelik gerçekleştirilen katliam çerçevesinde bunu yaşama geçirmeye çalıştık.”

ABU'nun üyesi yayın kuruluşlarıyla gerçekleştirdiği iş birliği ve ortak projeler, dünya genelindeki izleyici kitlesine etkili ve çeşitli içerik sunma fırsatı tanıyor. Türkiye'nin ABU Başkanlığı süresince, uluslararası yayın standartlarının geliştirilmesi ve bölgesel iş birliğinin artırılması gibi hedefler doğrultusunda önemli adımlar atılması bekleniyor."

2024 yılındaki 61. ABU Genel Kurulu toplantısına TRT ev sahipliği yapacak

TRT, Sobacı’nın ABU Başkanlığında 2024 yılında ekim ayı içerisinde İstanbul’da gerçekleştirilmesi ön görülen 61. ABU Genel Kurulu Toplantısına da ev sahipliği yapacak.

Avrupa Yayın Birliği (EBU), Akdeniz Görsel-İşitsel Operatörler Daimi Konferansı (COPEAM), Akdeniz Görsel-İşitsel İletişim Merkezi’ne (CMCA) uzun yıllardır üye olan TRT, yakın geçmişte Afrika Yayın Birliği’ne de (AUB) üye oldu. Sobacı’nın ABU Başkanı seçilmesiyle birlikte bu kapsamda TRT, farklı bölgelerdeki yayın birlikleri arasında bir köprü görevini de üstlenerek bölgesel ve uluslararası iş birliğinin gelişmesine yeni bir farkındalık  kazandıracak.

Asya Pasifik Yayın Birliği (ABU)

ABU, dünyanın 8 farklı bölgesinden 65 ülkenin yayın kuruluşlarından oluşan 246 üyesi ile dünyanın en fazla üyeye sahip ve en büyük yayın birliği 
Üye yayın kuruluşları ile yaklaşık 3,5 milyar izleyiciye yayım yapan Asya Pasifik Yayın Birliği(ABU) kurulduğu 1964 yılından bu yana yayıncılığı geliştirmek için çalışıyor, yayın kuruluşları arasında işbirliğini teşvik ediyor, ortak projeler üretilmesini sağlıyor.