Erdoğan: “Gazze’de 28 gündür insanlığa karşı suç işleniyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kırgızistan'ın başkenti Astana'da katıldığı Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Konseyi zirvesinde yaptığı konuşmada, "Gazze’de tam 28 gündür insanlığa karşı suç işlenmektedir" dedi

Erdoğan: “Gazze’de 28 gündür insanlığa karşı suç işleniyor”
Erdoğan, Kırgızistan'ın başkenti Astana'daki Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Konseyi zirvesine katılıyor. Erdoğan dün, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ile görüştü - 2 Kasım 2023

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kırgızistan'ın başkenti Astana'da katıldığı Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Konseyi zirvesinde yaptığı konuşmada, "Gazze’de tam 28 gündür insanlığa karşı suç işlenmektedir" dedi.

Ateşkesin acilen sağlanması çağrısında bulunan Erdoğan, krizin sona ermesi ve kalıcı barış için uluslararası bir barış konferansı yapılması çabalarının ise sürdüğünü dile getirdi.

Filistin’de tüm dünyanın gözleri önünde benzeri görülmemiş bir insanlık dramı yaşandığını kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Hastaneler, okullar, camiler, kiliseler, mülteci kampları bombalanıyor, masum çocuklar acımasızca katlediliyor. 7 Ekim’den beri şahit olduklarımızı mazur gösterecek, bu vahşeti anlatacak hiçbir kavram yoktur. Açık ve net söylemek gerekirse Gazze’de tam 28 gündür insanlığa karşı suç işlenmektedir."

Erdoğan ile Netanyahu geçen ay New York'taki Türk Evi'nde görüşmüştü - 19 Eylül 2023 (ARŞİV)
İLGİLİ HABERLER

Türkiye-İsrail ekonomik ilişkilerinde de köprüler atılacak mı?

Erdoğan Türkiye'nin krizin patlak verdiği ilk anından itibaren ilkeli ve insani bir duruş sergilediğini belirterek, "Sivillere karşı eylemleri tasvip etmediğimizi her fırsatta söyledik, söylüyoruz. Önceliğimiz insani ateşkesin süratle tesis edilmesidir. Müslüman, Hristiyan veya Yahudi farketmeksizin herkesin güvenliğini garanti altına alacak yeni mekanizmalar üzerinde de çalışıyoruz. Uluslararası barış konferansı için zemin oluşturma çabalarımız sürüyor. Şimdiye kadar 10 uçak dolusu insani yardım malzemesini bölgeye sevk ettik, sahada şartlar elverdikçe yenilerini göndermeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Türk dünyasını Gazze'de yaşananlarla ilgili birlik ve beraberlik içinde hareket etmeye de çağırdı.

Azerbaycan’ın Karabağ’daki başarısından büyük gurur ve sevinç duyduklarını da konuşmasında ifade eden Erdoğan, “Böylece bölgemizde kalıcı barışa bir adım daha yaklaşmış olduk. Açılan fırsat penceresinin değerlendirilmesi en büyük arzumuzdur” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'daki mitinge eşi Emine Erdoğan'la birlikte katıldı
İLGİLİ HABERLER

Erdoğan İsrail’e meydan okudu: “Sen bir işgalcisin, sen bir örgütsün”