Erdoğan: "Menendez’in devreden çıkması bize avantaj sağlıyor ancak F-16 meselesi sadece Menendez’e bağlı bir konu değil"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'ye F-16 satışına karşı çıkan ve son dönemde hakkında rüşvet iddiaları bulunan Amerikalı senatör Menendez'le ilgili, "Menendez’in devreden çıkması bize avantaj sağlıyor ancak F-16 meselesi sadece Menendez’e bağlı bir konu değil" dedi

Erdoğan: "Menendez’in devreden çıkması bize avantaj sağlıyor ancak F-16 meselesi sadece Menendez’e bağlı bir konu değil"
Erdoğan, Azerbaycan ziyareti sonrası uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye F-16 satışına karşı çıkan ve son dönemde hakkındaki rüşvetle suçlamaları nedeniyle Senato Dış İlişkiler Komisyonu başkanlığı görevinden geçici olarak istifa eden Amerikalı senatör Bob Menendez'le ilgili, "Menendez’in devreden çıkması bize avantaj sağlıyor ancak F-16 meselesi sadece Menendez’e bağlı bir konu değil" dedi.

Erdoğan ayrıca, F-16 konusunda ABD'den artık net bir yanıt beklendiklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan ziyareti sonrası uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Türkiye'ye F-16 satışına karşı görüşleriyle bilinen Demokrat Senatör Bob Menendez hakkındaki rüşvet iddialarının anımsatılması ve bu durumun Türkiye'ye F-16 satışına etkisinin sorulması üzerene Erdoğan, şunları söyledi:

"Bizim, F-16’larla ilgili bu konuda en önemli sıkıntılarımızdan biri de ABD’li senatör Bob Menendez’in ülkemiz aleyhine faaliyetleriydi. Dolayısıyla, Dışişleri Bakanımız Hakan Fidan şu anda bu süreci yakından takip edecek. Zaten ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Dışişleri Bakanımız Hakan Fidan üç-dört gün önce Amerika'da görüştüler. Bu görüşmeler hala devam ediyor. Ama şimdi bu durumu fırsata dönüştürüp kendisiyle tekrar görüşmekte fayda var. Bu sayede F-16 ile ilgili süreci de belki hızlandırma fırsatımız da olabilir. Sadece F-16 değil, diğer bütün konularda Menendez ve onun zihniyetindekiler bize karşı engelleyici faaliyet yürütüyor. Menendez’in devreden çıkması bize avantaj sağlıyor ancak F-16 meselesi sadece Menendez’e bağlı bir konu değil."

Yönetilmesi gereken alanları Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın yürüteceğini ifade eden Erdoğan, "Bu konuda ABD’den artık net bir yanıt bekliyoruz. Temenni ediyoruz ki beklediğimiz olumlu neticeyi fazla uzamadan alırız" dedi.

Senatör Bob Menendez, istifa etmeyeceğini açıkladı. 
İLGİLİ HABERLER

Rüşvetle suçlanan Demokrat Senatör Menendez: “İstifa etmeyeceğim”