Özgür Özel "Atatürk'ün emanetine aday" olduğunu açıkladı

CHP Grup Başkanı Özgür Özel, parti genel merkezinde CHP 38. Olağan Kurultayı'nda genel başkan adayı olarak yarışmaya karar verdiğini açıkladı. Özel, "Parti içi iktidarı kazanmak için değil. CHP’yi, Atatürk’ün partisini iktidar yapmak için Cumhuriyet Halk Partisi adaylığımı ilan ediyorum" dedi

Özgür Özel "Atatürk'ün emanetine aday" olduğunu açıkladı
Özgür Özel

CHP Grup Başkanı Özgür Özel, parti genel merkezinde CHP 38. Olağan Kurultayı'nda genel başkan adayı olarak yarışmaya karar verdiğini açıkladı. Özel, "Parti içi iktidarı kazanmak için değil. CHP’yi, Atatürk’ün partisini iktidar yapmak için Cumhuriyet Halk Partisi adaylığımı ilan ediyorum" dedi.

Mayıs 2023’te Millet İttifakı işbirliğiyle cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin kaybedilmesinin ardından CHP içinde ‘Cumhuriyet'in 29 Ekim 2023 sonrasındaki ikinci yüzyılında rolü ve geleceği’ tartışmasında yeni aşamaya geçildi. Gelecek haftalarda ne zaman yapılacağı açıklanacak CHP 38. Olağan Kurultayı'nda genel başkanlık yarışı artık ana gündem maddesine dönüştü.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Merkez Yürütme Kurulu üyesi Bülent Kuşoğlu gibi isimler tarafından kurultayda aday gösterilmesi söz konusu. Dolayısıyla 28 Mayıs’taki cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunun ardından CHP'de olağan kurultay süreci başlatılması kararı almasına rağmen Kılıçdaroğlu, liderlik koltuğundan ayrılma, kurultayda aday olmama yönünde karar almadı.

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu'nun Mart 2024'teki yerel seçimlerde de Genel Başkan olarak görevini sürdürme tutumu üzerine cumhurbaşkanı yardımcısı adayı gösterilmiş olan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu başta olmak üzere "CHP'de değişim" tartışması başlatıldı.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu ise değişimi, Merkez Yürütme Kurulu'nu Haziran 2023'te değiştirmesiyle ve kurultay kararı alınmasıyla gerçekleştirdiği yönünde mesajlar verdi. Bu süreçte CHP Grup Başkanı Özgür Özel ise, MYK değişimi sonrasında 12 Haziran'da "Sorumluluktan kaçmayacağım" açıklamasıyla genel başkanlık için Kılıçdaroğlu karşısında olacağı konusunda ilk işaret fişeğini yaktı.

Özgür Özel, CHP'de üç aydır devam eden tartışmaların ardından bugün CHP Genel Merkezi'nde saat 14.00'te konuşmaya başladığı basın toplantısında, genel başkan adaylığı kararını "Değişimin Yüzyılı Yüzyılın Değişimi- CHP" başlıklı tutum belgesiyle ilan etti.

"Parti içi iktidarı kazanmak için değil. CHP’yi, Atatürk’ün partisini iktidar yapmak için Cumhuriyet Halk Partisi adaylığımı ilan ediyorum" diyen Özel, "Bir emanet vardır. Bugün o emaneti onurla Kemal Kılıçdaroğlu taşımaktadır. Atatürk'ün emanetidir. Delegelerimiz uygun görürse o emaneti Özgür Özel taşıyacaktır" ifadesini de kullandı.

Özgür Özel adaylık sloganı
Özgür Özel adaylık sloganı

"Bu bir yolculuğun hikayesidir. Bu artık korkmayanların hikayesidir”

Özgür Özel, genel başkan adaylığı açıklamasına, "28 Mayıs sabahı, Manisa, Malatya, İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Edirne'de, 81 ilde uyanıp da o gün bugündür uyanıp huzurlu uyuyamayanların hikayesidir. Bu bir yolculuğun hikayesidir. Sonu nedir diye düşünmeden yola çıkanların, bana ne olur acaba diye endişe etmeyenlerin hikayesidir. Arkamızda kim var diyenlere, arkamızda, bayramda babasına kavuşturamadığımız Vera'ya verdiğimiz söz var diyenlerin; Şenyaşar ailesine getiremediğimiz adalet var diyenlerin hikayesidir. Bu, seçimin kaybedilmesine dur diyemeyenlerin, kayba engel olamamanın üzüntüsünü duyanların kahrını çekenlerin hikayesidir. Kendini suçsuz görenlerin değil, kendinde hiç suç görmeyip hiçbir şey olmamış gibi davranmaya itiraz edenlerin hikayesidir. Sorumluluk duyanların hikayesidir" sözleriyle başladı.

CHP Genel Başkanlığı adaylığı kararında yalnız olmadığını vurgulayan Özel, "Tek bir kişinin değil bir kadronun attığı kocaman bir adımdır. Parti içi iktidar mücadelesinin değil, büyük iktidar hayalinin ilk adımıdır. Biz bu yürüyüş ile Atatürk'ün devrimci, dönüştürücü karakterini esas alan büyük bir meydan okumayı hedefliyoruz. Yeni yüzyılda yeni bir siyaset için yeni yaklaşımlarla yol alacağız. Ülkemizin kaderini değiştiren, nice devrime imza atan bir siyasi irade bunu yine yapacak güce ve kudrete sahiptir. Daha önce başardık, yine başaracağız" mesajını verdi.