Erdoğan: “Özdağ bizden İçişleri Bakanlığı talep etti kabul etmedik”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın Cumhur İttifakı’na destek vermek için İçişleri Bakanlığı görevini istediğini, bu talebi kabul edilmeyince de “bağın koptuğunu” söyledi. Özdağ ise, AK Parti'den bakanlık istediklerinin gizli bir şey olmadığını ifade etti

Erdoğan: “Özdağ bizden İçişleri Bakanlığı talep etti kabul etmedik”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın Cumhur İttifakı’na destek vermek için İçişleri Bakanlığı görevini istediğini, bu talebi kabul edilmeyince de “bağın koptuğunu” söyledi.

Erdoğan dün akşam CNN Türk’te katıldığı programda Özdağ'ın Cumhur İttifakı'na destek vermek için bazı taleplerde bulunduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Kılıçdaroğlu'ndan ona üç bakanlık teklifi yapılmış. Numan (Kurtulmuş) Bey'e de bu konuda özellikle İçişleri Bakanlığı verilirse, bunun yanında 'terörle mücadelede atılması gereken adımlar atılırsa' gibi bir talebi olmuş. Tabii Numan Bey de kendisine 'Cumhurbaşkanımız bu tür taleplere kapalıdır' demiş."

"Pazarlık siyaseti yapmadıklarını” kaydeden Erdoğan, "'Ahlak ve ilke temelli siyaset yaparız.' dedik. Bu minval üzerine de Numan Bey görüşmesini o şekilde yaptı. Demek ki istediği şey İçişleri Bakanlığı noktası, böyle bir talebi oldu. Numan Bey de 'Bunu Cumhurbaşkanımız kabul etmez.' deyince bağ koptu" ifadelerini kullandı.

"AK Parti bakanlık pazarlığına oturmayınca Özdağ Kılıçdaroğlu'nu destekledi"

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici de CNN TÜRK'te yaptığı açıklamada, AK Parti bakanlık pazarlığına oturmayınca Özdağ'ın Kılıçdaroğlu'nu desteklediğini iddia etti.

Destici, "AK Parti ile yaptığı görüşmede de Özdağ'ın birkaç bakanlık talebinde bulunduğunu biliyoruz. AK Parti tarafından da bu teklifin reddedildiğini biliyoruz. AK Parti bunu kabul etseydi belki de bugün Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a bir destek açıklanacaktı" dedi.

“AK Parti’den bakanlık istediğimiz gizli bir şey değil”

Ümit Özdağ dün Habertürk’te katıldığı programda Destici'ye yanıt vererek, şunları söyledi:

“Bugün Mustafa Destici demiş ki Ümit Özdağ AK Parti’den de bakanlık istedi. Gizli bir şey değil bu, evet. Biz AK Parti ile görüşmelerimiz sırasında ortaya bir şart koyduk, 13 milyon sığınmacı ve kaçak dönecekler vatanlarına. Ve biz bunun dışında bu sürecin içerisinde yer almayız. (Bakanlık iddiası için ne söylüyorsunuz?) Bu işi siz yapamazsınız, biz yaparız, biz burada görev alacağız bu süreçte ve bu geri dönüş sürecini yöneteceğiz. Kavram olarak bakanlık geçmedi ama netice itibariyle bu süreci yönetecekseniz bu sürecin içerisinde fiilen yer almamız lazım. Bakanlık diye telaffuz etmedik.”

Özdağ, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na ikinci turda desteğini açıklamadan hemen önce Twitter’dan bir mesaj paylaşarak, “İçişleri Bakanı olarak Suriyelileri yollayacağını” yazmıştı.

Ümit Özdağ’a CHP’den Bakanlık teklif edilip edilmesi konusunda ise
CHP Sözcüsü Faik Öztrak, "Sayın Genel Başkanımızın Sayın Özdağ ile görüşmesinde bakanlık konusu gündeme gelmemiştir. Görüşmenin ana omurgasını kaçakların ve sığınmacıların durumu ile ulusal güvenlik konuları oluşturmuştur" diyerek, iddiaları yalanlamıştı.

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ
İLGİLİ HABERLER

Zafer Partisi'nden Kılıçdaroğlu'na sığınmacılar koşuluyla destek