D-8 üyesi ülkeler: "Derhal ve koşulsuz ateşkes ilan edilmeli"

Gelişmekte olan ülkeler organizasyonu D-8 Ekonomik İşbirliği Organizasyonu, Ortadoğu’daki çatışma ortamına son verilmesi gerektiğini belirterek ABD’ye yönelik, Filistin’in BM üyeliğine engel olmaması çağrısı yaptı

D-8 üyesi ülkeler: "Derhal ve koşulsuz ateşkes ilan edilmeli"
D-8 ülke temsilcileri İstanbul'da biraraya geldi.

Gelişmekte olan ülkeler organizasyonu D-8 Ekonomik İşbirliği Organizasyonu, Ortadoğu’daki çatışma ortamına son verilmesi gerektiğini belirterek ABD’ye yönelik, Filistin’in BM üyeliğine engel olmaması çağrısı yaptı.

D-8 Ekonomik İşbirliği Organizasyonu üyesi ülkeler tarafından Filistin’e destek amacıyla yapılan ortak açıklamayla derhal, kalıcı ve koşulsuz ateşkes çağrısıyla birlikte ABD’nin de artık Filistin’in Birleşmiş Milletler’e (BM) üyeliğini engellememesi gerektiği vurgulandı.


Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın ev sahipliğinde İstanbul’da D-8 Ekonomik İşbirliği Organizasyonu’nun Gazze konulu Olağanüstü D-8 Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, Pakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mohammad Ishaq Dar, Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, Malezya Dışişleri Bakanı Mohamad Hasan, İran Dışişleri Bakan Vekili Ali Bagheri Keni, Bangladeş Sosyal Refah Bakanı Dipu Moni, Mısır’ın Ankara Büyükelçisi Amr ElHamamy ve Nijerya’ın Ankara Büyükelçisi Zayyad Abdussalam katıldı.

Bakan Fidan, öncesinde Filistin Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Muhammed Mustafa’yla görüşerek D-8 toplantısında aktarılmak üzere bölgedeki son gelişmelere ilişkin bilgi de aldı.

Toplantıda Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Hakan Fidan temsil etti.
Toplantıda Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Hakan Fidan temsil etti.

Gazze gündemiyle gerçekleşen olağanüstü toplantı sonucunda D-8 Ekonomik İşbirliği Organizasyonu tarafından ortak bildiri yayımladı. Bakan Fidan, bildiriye ilişkin kısa basın açıklamasında, “Gazze’deki İsrail zulmü karşısında sessiz kalmadığımızı, sessiz kalamayacağımızı, İstanbul’da hep birlikte tüm dünyaya bir kez daha ilan ediyoruz. Filistinli kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağız. Gazze’de acilen ateşkesin sağlanması ve Gazzeli kardeşlerimize insani yardımların ulaştırılması için elimizdeki tüm imkanları seferber edeceğiz. İsrail işgalinin durdurulması ve iki devletli çözüm için var gücümüzle çalışacağız. Fundamentalist Netanyahu hükümeti, ateşle oynamaya devam ediyor. Netanyahu, kendi halkı dâhil, bölgedeki herkesin geleceğini tehlikeye atıyor” dedi.

ABD’ye “iki yüzlülük” eleştirisi, Batı’daki halkın tepkisine övgü

D-8 olarak Mısır ve Katar’ın taraflar arasındaki arabuluculuk çabalarını takdirle karşıladıklarını belirten Fidan, İsrail’in müzakerelerde sürekli oyunbozanlık yapması, ateşkese yanaşmamasının, kendisini kayıtsız şartsız destekleyenlere artık ciddi maliyetler ürettiğini söyledi. Fidan, “Gazze’de yaşanan trajedi, bazı ülkelerin iki yüzlülüğünü ifşa etti. Ukrayna’da işgale karşı çıkanlar, Filistin’de ise işgale direnmeyi suç sayıyor. Gazze, uluslararası sistemin aczini ve yetersizliğini de tüm çıplaklığıyla göstermiştir. Bir devlete sahip olmak, Filistinlilerin en doğal hakkıdır. Filistin devleti, dünya ülkelerinin büyük bölümü tarafından tanınmaktadır. Ama ABD’nin vetosu yüzünden, Birleşmiş Milletler’e tam üye olamıyor. D-8 ülkeleri olarak bu adaletsizliğin son bulmasını istiyoruz. Bu tür adaletsizliklere karşı çıkan, ilkeli ve hakkaniyetli davranan tüm ülkeleri takdir ediyoruz. Avrupa Birliği’ndeki bazı ülkelerin cesur bir tavırla Filistin’e destek çıkmalarını, bir umut ışığı olarak görüyoruz. Aynı şekilde, Batı kamuoyunun, hükümetlerin aksine, İsrail’in uyguladığı vahşete isyan etmesi de geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor” diye konuştu.

Fidan, D-8 ülkeleri olarak ortak bildirideki kararların takipçisi olacaklarını da sözlerine ekledi.

“Filistin Davası’nın meşru mücadelesi” vurgusu

Ortak bildiride, Filistin’deki süreç için özetle şu değerlendirme yapıldı: “Filistin Davası’nın merkezi öneminin ve işgal altındaki tüm topraklarını kurtarmak, tüm devredilemez haklarını uygulamak ve başkenti Doğu Kudüs olan, 4 Haziran 1967 sınırları boyunca bağımsız, egemen ve hemhudut bir devlette yaşamak için verdikleri meşru mücadelede tüm imkan ve kabiliyetlerimizle kardeş Filistin halkının yanında olduğumuzun altını çiziyoruz. Adil, kalıcı ve kapsamlı bir barışın, bölgedeki tüm halklar için güvenlik ve istikrarı garanti altına alacak ve onları şiddet ve savaş sarmalından koruyacak tek yol olduğunu ve İsrail işgaline son verilmeden ve iki devletli çözüm temelinde Filistin meselesi çözüme kavuşturulmadan bunun başarılamayacağını bir kez daha teyit ediyoruz. En temel ahlaki ve insani değerlere saygı gösterilmeksizin sekiz ayı aşkın bir süredir devam eden aralıksız İsrail saldırıları sebebiyle Gazze Şeridi’ne ve halkına yaşatılan insani felaket karşısında dayanışma içinde olduğumuzu teyit ediyoruz. İsrail'in acımasız saldırılarının Filistin ekonomisi ve altyapısı üzerindeki yıkıcı etkilerinin yanı sıra bölgesel barış, istikrar ve refaha verdiği zararı kabul ediyoruz. Gazze Şeridi'nde ve Doğu Kudüs dahil olmak üzere işgal altındaki Batı Şeria'daki Filistin halkına yönelik acımasız ve insanlık dışı İsrail saldırılarını en güçlü şekilde kınıyoruz”

“Adalet Divanı’nın kararlarına uyulmalı, Filistin BM’ye üye olmalı”

İsrail’in Uluslararası Adalet Divanı tarafından emredilen geçici tedbirlere uymasını sağlamak üzere tüm devletlere görev düştüğü vurgulanan ortak bildiride, tüm devletlere “Gazze Şeridi genelinde acil ihtiyaç duyulan temel hizmetlerin ve insani yardımın güvenli ve engelsiz bir şekilde sağlanması için gerekli koşulları sağlamaya ve BM’nin yetkili organları tarafından görevlendirilen herhangi bir soruşturma komisyonunun ve diğer gerçekleri tespit misyonlarının veya diğer soruşturma organlarının Gazze Şeridi’ne engelsiz erişimini sağlamak için etkili önlemler almaya çağırıyoruz” denildi.

Bildiride, ayrıca “Filistin’in BM'ye tam üyeliğini ve Filistin davasına dair uluslararası forumlardaki tüm kararları hayata geçirme mücadelesinde D-8 Üye Devletleri'nin sarsılmaz desteğini teyit ediyoruz. ABD’yi, Filistin'in bağımsız ve egemen bir devlet olarak BM’ye tam üyeliği konusundaki vetosunu kaldırmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Saldırıda çok sayıda binanın hasar aldığı ifade ediliyor.
İLGİLİ HABERLER

İsrail Nusayrat Kampı’nı vurdu: 200’den fazla can kaybi

Yıldız Yazıcıoğlu