“Radikal diaspora gruplarının nefret dilinin şiddet eylemlerine dönüşmesi endişe verici”

Dışişleri Bakanlığı, Güney California Üniversitesi’nde dün düzenlenen "Türk Dış Politikasında Kamu Diplomasisinin Rolü" konulu konferansa katılan yetkililere yönelik saldırıyı endişe verici olarak niteleyerek, hukuki sürecin başlatılacağını açıkladı

“Radikal diaspora gruplarının nefret dilinin şiddet eylemlerine dönüşmesi endişe verici”

Dışişleri Bakanlığı, Güney California Üniversitesi’nde Annaberg Gazetecilik Okulu ve Yunus Emre Enstitüsü’nün evsahipliğinde dün düzenlenen "Türk Dış Politikasında Kamu Diplomasisinin Rolü" konulu konferansa katılan yetkililere yönelik saldırıyı endişe verici olarak niteleyerek, hukuki sürecin başlatılacağını açıkladı.

“Konferansa katılan yetkililerimiz radikal Ermeni gruplar tarafından hedef alınmış, sözlü ve fiziki tacize uğramıştır” denilen açıklamada, “ABD Diplomatik Güvenlik Birimi ve Los Angeles Polis Birimi (LAPD), gerekli güvenlik önlemlerini alarak üniversite kampüsünde gerçekleşen olayların büyümesini engellemiştir” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, “Ülkemizi ve Azerbaycan'ı, son dönemde ise Ermenistan hükümetini ve bölgedeki barış sürecini de hedef alan radikal diaspora gruplarının nefret dilinin şiddet eylemlerine dönüşmesi endişe vericidir” denildi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “Tarihi olayların dar ve yerel siyasi saiklerle çarpıtılması ve aşırılık yanlısı grupları memnun etmek için yapılan açıklamaların, radikalleşmeyi, nefret söylemini ve şiddeti teşvik ettiği bu olayla bir kez daha açıkça ortaya çıkmıştır” ifadelerine yer verildi.

Moderatörlüğünü USC Annenberg Kamu Diplomasisi Yüksek Lisans Programı Direktörü Dr. Robert Banks'in yaptığı konferansa, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan, Azerbaycan'ın Los Angeles Başkonsolosu Ramil Gurbanov de katılmıştı.

Etkinliğin açılış konuşmalarının ardından, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Mercan'ın konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkması üzerine 11 kişilik bir öğrenci grubu protestoya başlarken, Azerbaycan'ın Los Angeles Başkonsolosu Ramil Gurbanov da sözlü protestoların hedefi olmuştu.