İsrail Nusayrat Kampı’nı vurdu: 200’den fazla can kaybı

İsrail Nusayrat Kampı’nı vurdu: 200’den fazla can kaybı

İsrail ordusu Gazze Şeridi’nde Nusayrat mülteci kampının bulunduğu bölgeyi vurdu. Son açıklamalara göre en az 210 kişi hayatını kaybetti.

İsrail ordusunun Nusayrat kampı ve civarına yönelik hava ve kara saldırısı düzenlediği belirtiliyor. Şu ana kadar yapılan açıklamalara ve bölgedeki idari Hamas yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre en az 210 kişi hayatını kaybetti.

Filistin resmi haber ajansı WAFA da paylaştığı haberinde, ölenler arasında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğunu duyurdu.

Yetkililer bölgedeki hastanelerin getirilen yaralılara müdahale etmekte zorlandığını çok sayıda yaralının hastane kapısında bekletilmek zorunda kaldıklarını ifade ediyorlar. Öte yandan bölgedeki hastanelerde ilaç ve tıbbi malzeme eksikliği de yaşandığı biliniyor.

Saldırıların Nusayrat'tan kurtarılan 4 İsrailli rehinenin kurtarma operasyonunun bir parçası olup olmadığına dair henüz bir açıklama yapılmadı.

Reuters haber ajansına konuşan Ziad isimli bir yardım kuruluşu çalışanı yaşananları cehennem olarak nitelendirirken İsrail'e ait uçaklar ve insansız hava araçlarının insanların evlerini rastgele bombaladıklarını söyledi.

BM'ye acil toplantı çağrısı

Filistin lideri Mahmud Abbas, Nusayrat Kampı ve yakınlarına düzenlenen hava ve kara operasyonunda 200'den fazla kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Birleşmiş Milletler'e Güvenlik Konseyi'ni acilen toplama çağrısında bulundu.

Abbas Filisitin resmi haber ajansına yaptığı açıklamada saldırıyı "kanlı bir katliam" olarak nitelendirdi.