“Ermenistan’a Hava Sahamızı Kapattık”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Nemesis Anıtı'na” tepki olarak Türkiye’nin Ermenistan uçaklarına hava sahasını kapattığını açıkladı. Çavuşoğlu, “Ermenistan uçakları bizim üzerimizden birçok noktaya uçmaya başlamıştı. Hava sahamızı kapattık” dedi

“Ermenistan’a Hava Sahamızı Kapattık”
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Nemesis Anıtı'na” tepki olarak Türkiye’nin Ermenistan uçaklarına hava sahasını kapattığını açıkladı.

Çavuşoğlu’na NTV kanalına verdiği özel demeçte, Ermenistan’la ilişkiler de soruldu. Dışişleri Bakanı, Ermenistan’la başlatılan normalleşme sürecinde doğrudan uçuşlar, hava sahasının açılması, kargo ticareti başlatılması gibi bazı adımların atıldığını anımsattı.

Ancak Çavuşoğlu, Ermenistan’ın başkenti Erivan’da son dönemde açılan “Nemesis Anıtı'nın” kabul edilemez olduğunu söyleyerek, şöyle konuştu:

“Ama bu diktikleri anıt, yani bizim diplomatlarımızı şehit eden teröristleri yüceltmek için sözde yaptılar. Bunu kabul etmem mümkün değil. Ermenistan’dan gelen ‘belediye yaptı, yetkimiz yok’ açıklamalarını samimi ve doğru bulmuyorum. İyi niyetli olmadıklarını net bir şekilde görmüş olduk.

Ermenistan uçakları bizim üzerimizden birçok noktaya uçmaya başlamıştı. Hava sahamızı kapattık. Bunu devam ettirirlerse başka tedbirler de alırız. Pegasus gibi havayolu şirketimiz doğrudan uçuyor ama hava sahamızı Ermenistan’a kapattık. Ermenistan Meclis Başkanı KEİPA toplantısı için Türkiye’ye gelecek, uluslararası bir toplantı olduğu için ona izin verdik, istisnadır. Onun dışında VIP uçuşlar dahil uçuşlara izin vermeyeceğiz.”

Ermenistan, 1920’li yılların başlarında Osmanlı siyasi ve askeri liderlerinin yanı sıra dönemin Azerbaycanlı yetkililerine ve hatta bazı Ermeni asıllı Osmanlı vatandaşlarına karşı gerçekleştirilen suikastların faillerine ithaf edilen Nemesis Anıtı'nı Erivan’da açmıştı. Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamayla anıtın açılmasına sert tepki göstermişti.

Dörtlü toplantı 10 Mayıs'ta olabilir

Çavuşoğlu açıklamalarında ayrıca Türkiye, Suriye, İran ve Rusya Dışişleri Bakanları toplantısının 10 Mayıs’ta yapılabileceğini söyledi. Son olarak 4 ülkenin savunma bakanları ve istihbarat başkanları geçen ay Moskova’da biraraya gelmişti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Sudan’da devam eden çatışmalar hakkında ise Hartum’daki Türk Büyükelçiliği’nin geçici olarak Port Sudan’a taşınacağını ifade ederek, “Risk alamayız” dedi.

Tahıl Koridoru Anlaşması konusunda da açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, “Tam bir garanti yok ama uzatılması için ciddi bir çalışma var. Rusya Tarım Bankası'nın tekrardan SWIFT sistemine dahil edilmesi gündemde. Bu banka SWIFT'e dahil edilse bile, Batılı şirketlerin bu bankalarla çalışmaya çok hevesli olmadığını görüyoruz. Genel Sekreter bir Türk bankasının aracı olmasını teklif etti” ifadelerini kullandı.