FED Faizleri 25 Baz Puan Arttırdı Faiz Artışlarının Süreceği Sinyali Verdi

ABD Merkez Bankası'ndan (FED) yapılan açıklamada, faizlerin 25 baz puan arttırıldığı, enflasyona karşı verilen ve henüz tamamlanmayan mücadelenin parçası olarak borçlanma maliyetlerindeki "sürekli artışın" devam edeceği kaydedildi

FED Faizleri 25 Baz Puan Arttırdı Faiz Artışlarının Süreceği Sinyali Verdi

ABD Merkez Bankası'ndan (FED) yapılan açıklamada, faizlerin 25 baz puan arttırıldığı, enflasyona karşı verilen ve henüz tamamlanmayan mücadelenin parçası olarak borçlanma maliyetlerindeki "sürekli artışın" devam edeceği kaydedildi. Açıklamada "Enflasyon bir nebze yavaşlasa da yüksek seyretmeyi sürdürüyor" ifadesi yer aldı.

FED, Amerikan ekonomisinin "ılımlı büyüme" ve "sağlam istihdam kazanımları" elde ettiğini, ancak "enflasyon risklerinin hala dikkatle takip edildiğini" kaydetti. "Federal Açık Piyasa Komitesi, hedef aralıkta sürdürülen faiz artışlarının, zaman içinde enflasyonu yüzde 2’ye çekmek amacıyla gereken para politikasını korumak için uygun olacağını tahmin ediyor" ifadesi de açıklamada yer aldı.

25 baz puanlık artışla birlikte FED, gecelik gösterge faizini yüzde 4,50-4,75 aralığına yükseltti. Bu, Amerikan ekonomisinin uzun ve derin bir resesyon dönemine girdiği 2007 yılı Kasım ayından bu yana FED'in faizleri çıkardığı en yüksek aralık oldu. FED, bundan böyle gelecekteki faiz artışlarının 25'er baz puan olacağını da belirtti.

Amerikan ekonomisinin resesyona girmesini engellemeye çalışan FED'in Aralık ayındaki son toplantısından bu yana elde edilen ekonomik veriler, ekonominin genel olarak doğru yönde ilerlediğine işaret ediyordu. Enflasyonun yüksek faizlerin ve sıkı mali koşulların etkisiyle yavaşlama eğilimine girdiği, ekonominin büyümeye ve istihdam yaratmaya devam ettiği gözleniyor.

Faiz oranlarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nin başkent Washington’da yaptığı son faiz oranını açıklamasının ardından FED Başkanı Jerome Powell, düzenlediği basın toplantısında, karara ilişkin ayrıntıları paylaştı.

FED Başkanı Powell, enflasyondaki son ilerlemenin -"memnuniyet verici" olsa da- faiz arttırımlarının sona erdiğinin sinyalini vermek için hala yetersiz olduğunu vurguladı.

Powell, "Enflasyonun hedefe doğru ilerlediğinden emin olmak için, düştüğüne dair önemli ölçüde daha fazla kanıta ihtiyacımız olacak" dedi.

Bununla birlikte Powell, FED'in yüzde 2'lik enflasyon hedefine önemli bir ekonomik gerileme olmaksızın geri dönüş yolu olduğuna inandığını ve Merkez Bankası’nın enflasyonu aşağı çekmek için yeterince kısıtlayıcı olduğunu düşündüğü seviyeden "birkaç faiz arttırımı" daha uzak olabileceğini söyledi.

Powell enflasyonu FED'in hedef seviyesine çekmek için faiz oranlarında "sürekli artışların" gerekli olacağını yineledi ve enflasyona karşı zafer ilan etmek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

FED Başkanı Powell aynı zamanda, “Sanırım ilk kez enflasyonu düşürme sürecinin başladığını artık söyleyebiliriz” ifadesini kullandı. Bu da Wall Street'in gelecekte daha fazla oran artışı olmayacağını düşünmesine neden oldu.

FED faiz kararı öncesinde ılımlı bir şekilde düşen hisse senetleri, Powell'ın konuşmasıyla keskin bir şekilde yükseldi ve S&P 500 endeksi seansta yaklaşık yüzde 1 arttı.

Aynı zamanda, FED politika beklentilerine en duyarlı vade olan 2 yıllık Hazine tahvilinin getirisi aniden günün en düşük seviyesine indi ve son işlem yaklaşık 8 baz puan düşerek yaklaşık yüzde 4,12 oldu. ABD doları, önemli ticaret ortağı para birimlerine karşı değer kaybetti.

Yatırım bankacılığı şirketi Citi'den küresel ekonomist Nathan Sheets, "Son gelişmeler, bu yılın, daha önce tahmin edildiğinden biraz daha kolay geçebileceğine işaret ediyor” dedi. Resesyon risklerinin küresel bazda azaldığına dikkat çeken Sheets, Amerikan ekonomisine ilişkin verilerin "devam eden büyüme, yavaşlayan enflasyon ve FED'in faiz arttırımlarının hızında hafiflemeyi" gösterdiğini söyledi.

FED'in bu haftaki iki günlük toplantısından önce Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) açıkladığı küresel ekonomik görünüm raporu, küresel ekonominin, para politikalarının sıkılaştırılması ve Rusya-Ukrayna savaşının devam etmesine rağmen "şaşırtıcı ölçüde dayanıklı" olduğunu gösterdiğini belirtti.

Son toplantısını 13-14 Aralık'ta yapan FED, bu toplantıda faizleri 50 baz puan arttırma kararı almıştı. Hızla artan enflasyonla mücadele etmek için geçen Mart ayından itibaren faiz artışı politikasına giden FED, 10 ay içinde faizleri 4,25 puan yükseltti.

FED'in faiz yükseltme adımlarının etkileri görülmeye başlandı. Geçen hafta açıklanan yeni veriler, Aralık ayında, kilit enflasyon göstergelerinden birinin beklenenden daha fazla yavaşladığını ve altı aydır süren düşme eğiliminin devam ettiğini gösterdi. Gelecekteki fiyat artışlarının olası göstergesi olarak algılanan ve yakından izlenen istihdam maliyetleri büyüme oranı da 2022'nin dördüncü çeyreğinde yavaşladı.

Ancak FED'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel harcama fiyat endeksi, Aralık ayında yıllık yüzde 5 oranında arttı. Haziran ayında yüzde 7'ye yakın olan bu oran, yine de FED'in hedef enflasyon oranı olan yüzde 2'nin iki katından fazla.

FED yetkilileri, enflasyonun yüzde 2'lik hedef orana gerileyecek yola girdiğinden emin olmadan faizleri yükseltmeyi durdurmak gibi kritik bir hata yapmama konusunda kararlı.

'Şahin kararlılık'

Yatırım bankacılığı firması BNP Paribas'tan ekonomistler, beklenen 25 baz puanlık faiz artışının "şahin tavırlı bir vites küçültme" olacağını kaydetmişti. Ekonomistler, "FED'in faizleri 25'er baz puanlık artışlar şeklinde sürdüreceğini tahmin etsek de aynı zamanda şahin bir kararlılık beklentisinin de içindeyiz. Yetkililer son gelişmelerden cesaret aldı, ancak enflasyon baskılarını azaltma konusunda faizleri arttırmaya devam etmede kararlılık sergiliyor" demişti.

FED'in 2023 yılının bu ilk toplantısında yeni ekonomik tahminler yer almayacak. Bu tahminler, faiz oranlarının bu yıl ne yönde ilerleyeceğine ilişkin FED'in sağlayabileceği en açık yol olarak biliniyor.

Aralık ayı itibarıyla FED yetkililerinin tahmini, hedef faiz oranlarının yüzde 5,00-5,25 aralığında zirve yapması yönündeydi. Bu görünüm, iki kez daha 25'er baz puanlık artıştan sonra FED'in faiz arttırımında frene basacağına işaret ediyor.