Fidan-Lavrov görüşmesinde “yeni tahıl koridoru” gündemde

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un bugün Moskova’da biraraya gelmesi bekleniyor. Rusya'nın görüşmede Katar'ın mali desteğiyle Türkiye'ye indirimli fiyat üzerinden bir milyon ton tahıl gönderilmesi planını önermesi öngörülüyor

Fidan-Lavrov görüşmesinde “yeni tahıl koridoru” gündemde
Dışişleri Bakanı Fidan'ın bugün Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'la görüşmesi bekleniyor

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un bugün Moskova’da biraraya gelmesi bekleniyor.

Görüşmenin ana gündemini, Rusya’nın geçen ay çekildiğini açıkladığı Karadeniz Tahıl Anlaşması oluşturacak. Türkiye, Rusya olmadan anlaşmanın uygulanamayacağını düşünüyor.

Fidan-Lavrov görüşmesi 4 Eylül'de Rusya'nın Soçi kentinde yapılması beklenen Erdoğan-Putin görüşmesinin hazırlığı niteliğinde. Tahıl koridoruna ilişkin Rusya'nın önerisine ilişkin Türkiye'nin kararının bu görüşmeden sonra açıklanması bekleniyor.

Rusya’nın Katar önerisi

Reuters haber ajansı Fidan-Lavrov görüşmesinde Moskova'nın Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na alternatif önerisini ele alacaklarını bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, plan kapsamında Rusya'nın Katar'ın mali desteğiyle Türkiye'ye indirimli fiyat üzerinden bir milyon ton tahıl göndereceğini, tahılın Türkiye'de işlenerek en çok ihtiyaç sahibi ülkelere gönderileceğini açıkladı.

Ticari gemiler, İstanbul Yenikapı açıklarında Boğaziçi'ni geçmek için bekliyor.
İLGİLİ HABERLER

Türk ve Rus Dışişleri bakanları Karadeniz Tahil Koridoru’na alternatif arayacak

Bakanlık açıklamasında, "Bu projeyi Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na en uygun işleyecek alternatifi olarak görüyoruz" denildi.

Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler'in arabuluculuğunu yaptığı ve Ukrayna'nın savaşa rağmen Karadeniz limanlarından tahıl ihraç etmesine olanak tanıyan bir yıllık anlaşmadan geçen ay çekilmişti.

O tarihten bu yana Rusya'nın Ukrayna limanlarına ve tahıl depolarına defalarca saldırması, Ukrayna ve Batı'nın Rusya'yı gıdayı savaş silahı olarak kullanmakla suçlamasına neden oldu.

Rusya, geçen yıl Temmuz ayında başlayan ve savaşın devam ettiği Ukrayna'dan tahıl ihracatını sağlayan Tahıl Koridoru Anlaşması'ndan, kendi gıda ürünlerinin satışı önündeki engellerin kalkmaması nedeniyle çekildiğini açıklamıştı.

32 milyon ton tahıl taşındı

Merkezi İstanbul’da olan Ortak Koordinasyon Merkezi tarafından takip edilen Tahıl Anlaşması kapsamında toplam 32 milyon tondan fazla tahıl dünya pazarlarına taşındı ve küresel emtia fiyatlarının savaş öncesi dönemine inmesine yol açtı.

Tahıl anlaşmasından çekildikten sonra altı Afrika ülkesine belli miktarda bedava tahıl tedarik etme sözü veren Rusya'nın önerdiği düzenlemeye Katar'ın nasıl bir teşvikle katılacağı henüz belli değildi.

Rusya'dan yapılan açıklamada, Lavrov'un, Moskova'nın tahıl anlaşmasından çekilmesinin ardından Ukrayna'ya giden tüm gemileri potansiyel olarak askeri kargo taşıyan gemiler olarak değerlendireceği yönündeki tavrını yeniden beyan edeceği belirtildi.

Turkish President Erdogan visits Anitkabir in Ankara
İLGİLİ HABERLER

“Erdoğan yakında Soçi’yi ziyaret edecek”